E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Alacak sigortası teminat gösterilerek kredi alınabilecek
  12.06.2015


Yönetmelikte yapılan değişiklikle, şirketler için oldukça önemli olan ticari alacak sigortasının değeri arttı. Artık şirketler ticari alacak sigorta poliçelerini göstererek rahatça bankalardan kredi alabilecek. 


Sigorta sektörüne iyi bir haber de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) geldi. Ticari alacak sigortası yaptıran şirketlerin poliçelerini teminat göstererek bankalardan kredi alabilmeleri artık kolaylaştı. Bankalarca kredilerin ve diğer alacakların niteliklerinin belirlenmesi ve bunlar için ayrılacak karşılıklara ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmelikte yapılan değişlik ile birlikte, şirketlerin sağlığı açısından hayati önem taşıyan ticari alacak sigortası daha da değer kazandı. Bu yapılan değişiklikle ticari alacak sigortası poliçeleri ikinci derece teminat olarak kabul edilecek. İçinde bulunulan küresel belirsizlik dönemleri de dikkate alındığında ticari alacak sigortası, şirketlerin alacaklarını garanti altına almanın yanında, finansman sağlamaları konusunda da belirleyici bir faktör haline geliyor. Son yıllarda bilinirliği hızla artan alacak sigortasına söz konusu düzenleme sonrasında ilginin daha da artması bekleniyor.

YENİLİKLER FİNANSMAN KAYNAĞI YARATACAK
Coface Türkiye Genel Müdürü Belkıs Alpergun, BDDK’nın yaptığı bu değişiklik ile firmaların ticaretlerini güvenle büyütebilmek için en önemli iki ihtiyacı karşılamış olacaklarını söyledi. Coface Türkiye Genel Müdürü Belkıs Alpergun konuyla ilgili olarak, “BDDK’nın yaptığı bu yönetmelik değişikliği ile firmalarımız ticaretlerini güvenle büyütebilmek için en önemli iki ihtiyacı karşılamış olacaklar. 2007 yılından bu yana, başta KOBİ’ler olmak üzere tüm şirketlerimizin daha güvenli ticaret için alacaklarını garanti altına almaları gerekliliğini vurguluyoruz. Belirsizlik ortamının doğurduğu riskler günümüzün en önemli konularından biriyken, güvenli ticaretin olmazsa olmazı, ticari alacak sigortası poliçelerinin, teminat olarak kabul edilmesi firmalarımıza finansman kaynağı da yaratacak. Ticari alacak sigortası poliçelerinin sağladığı bu katma değer, bugün Türkiye’de liderlik ettiğimiz ticari alacak sigortası sektörünün büyümesi için önemli olduğu kadar, firmalarımızın gerek yurt içinde gerekse ihracattaki cirolarına, en önemlisi kârlılıklarına yansıyacaktır” dedi.

Euler Hermes Türkiye Genel Müdürü Özlem Özüner, dünyada şirketler alacak sigortası poliçelerini bankalara teminat olarak verebildiğini ve bu teminat karşılığında kredi kullanabildiğinin altını çizerek, “Aynı yapıyı BDDK da şu anda Türkiye’de uygulayacak. Şirketler, aynı ipotek veya çek verir gibi bankaya poliçelerini teminat olarak verebilecekler ve bunların sermaye ağırlığı banka için aynı olacak. Şirketlerin vereceği teminatlar ipotek ve çekle sınırlı kalmayacağından artık alacakların da bir teminat niteliği teşkil ettiği bir zenginlik olacak. Bu daha fazla şirketin, daha fazla kredi kullanmasına yol açabilir. Alacaklar, şirket büyüdükçe cirosuna bağlı olarak büyüyen bir teminat türü olduğundan bu teminat çeşidinin şirketlerimiz açısından yeni bir teminat kapasitesi olduğuna inanıyorum. Diğer yandan, genelde ipotek zor çözülebilen bir teminat şekli ve banka ipotek teminatını aldıktan sonra da bunun çözülmesi Türkiye’de en az 3.5 yıl sürüyor. Oysa bizim tazminat alacaklarımız 150 günde ödeniyor. Bu anlamda hem müşteri, hem de bankanın kendi teminatı açısından çok daha hızlı nakde çevrilebilen bir alacak veya bir teminat sunmuş oluyoruz. En büyük avantajı da bu” dedi.

ALACAK SİGORTASINA İLGİ ARTIYOR
Dünyanın önde gelen alacak sigortası şirketleri Türkiye’de hizmet veriyor. Son yıllarda bilinirliği artan alacak sigortasına olan ilgi ise her geçen gün giderek artıyor. TSB’nin 2014 verilerine göre Türkiye’de hizmet veren 3 alacak sigortası şirketi toplam 127.2 milyon liar tutarında prim üretimi gerçekleştirdi. Söz konusu prim üretimi 2013 yılında ise 3 şirkette toplam 96 milyon lira olmuştu. Sigorta sektörünün prim üretiminin toplamda yüzde 9 büyüdüğü 2014 yılında alacak sigortası branşındaki prim büyümesi ise yüzde 32’yi aştı. 1/11/2006 tarihli ve 26333 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bankalarca Kredilerin ve Diğer Alacakların Niteliklerinin Belirlenmesi ve Bunlar İçin Ayrılacak Karşılıklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 9.maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine yapılan 10) Ticari alacak sigortası poliçelerini, eklemeleri ile birlikte şirketlerin bankalardan finansman sağlarken teminat olarak kullanabilecekleri varlıkları arasına ticari alacak sigortası poliçeleri de eklenmiş oldu.
  
  

Kaynak :
Hit : 1120


TSB Başkanı Benli den kasko ve trafik sigortası uyarısı!
Kayserili Sigortacılardan Yönetmelik Tepkisi
Yurt dışındaki Türkler için BES artık daha cazip
FCC den Sigorta Pazarlamacılarına Rekor Robotik Arama Cezası
Sağlık sigortaları yeni gelişmelere gebe
Sigorta şirketlerinden büyük jest! Tek hasta için 600 bin TL ödendi
Sigorta Akademi nin Yeni Eğitimleri Başlıyor,
Gündemdeki Sigortacılık ürünü, Sağlık Sigortacılığının Temel Kavramları ve Pazarlama Aşamasındaki Destekleri
Bitcoin Devi Bakkt tan 500 Milyon Dolarlık Sigorta Anlaşması
Yurt dışındaki Türkler için BES artık daha cazip
Kovid-19 sonrası kişiye özel sigorta ürünleri artacak
Sigorta acenteleri sahipleri yeni yönetmelikten dertli
BES te fon büyüklüğü 125 milyar TL oldu
Gelecekte sağlık sigortalarına talep artacak
Salgından sonra İş Durması ve Alacak Sigortası nın önemi artacak
Sigortada koronavirüs destekleri
Değişen Sigortacılık 2020 Eğitim ve Panelleri Ekim de Antalya ile başlıyor
Sigorta şirketleri önemli bir sınav veriyor
Wimbledon´ ın Zararını Sigorta Şirketi Ödeyecek
Arabası, evi olanlar ve kredi çekenler dikkat! Sigortalar için tavsiye kararı alındı
Sağlık sigortası sahiplerinin corona virüs tedavi giderleri karşılanacak
Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortasında değişiklik
Sigortacıların 2019 yılında gözdesi kasko oldu
Avrupalılar sigortaya artık daha fazla para harcıyor
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International World Medasist International Sigorta ve Bes Medasist International Sektörel
www.newsfromturkey.tv www.sigortanet.tv www.turksektorel.net
www.travelassisturkey.com www.sigortaegitim.com  
www.medasist.com    
  Medasist International Business  
  Travel Assistance    
  Business Life    
  Education    

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Platformu, portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Platform, portal managers has no responsibility and bind.

Turkey News - Google News in Turkey - Turkey Companies - Invest in Turkey - Acıbadem Hospital - Turkish Business - Turkey Video - Turkish Real Estate - Turkey Actuel - Economy
Medasist International © Copyright 2005