E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Avrupa nın yeni yıldızı: POLONYA
  11.11.2015


1990’ların başından bu yana gittikçe daha fazla yabancı oyuncuyu çekmekte olan Polonya sigorta sektörü hızla gelişiyor. Son dönemde yeniden canlanmaya başlayan ekonomisi ve hızla büyümeye başlayan sigorta sektörü ile Orta ve Doğu Avrupa’nın yıldızı olan Polonya, şimdi de Batı’ya kafa tutuyor. 


Orta ve Doğu Avrupa’nın en büyük sigorta pazarı olan Polonya, büyük bir toparlanma süreci yaşıyor. Ülke, para biriminin güçlenmesi ve gerçekleştirilen ekonomik reformlar nedeniyle hızlı bir şekilde güç kazanıyor. Düzenleyici kurumların verdiği doğru kararlar sonucunda stabil hale gelen Polonya sigorta sektörü, şirketlerin olası pazar senaryolarına hazırlıklı olması nedeniyle yabancı yatırımcıların ilgisini cezbediyor. 2013 yılında gerçekleştirilen Solvency II araştırmasına göre Polonya, %77 olan Avrupa ortalamasının çok üstündeki %302’lik teminat rasyosu oranıyla sermaye yeterliliği konusunda en başarılı ülke konumunda bulunuyor. Insurance Europe tarafından hazırlanan Polonya’nın 14. olduğu sigorta sektörü sıralaması da ülkenin sigorta sektörünün cazibesini göz önüne koyuyor. Listede CEE (Orta ve Doğu Avrupa) ülkeleri arasında en yüksek sırada bulunan Polonya, Portekiz ve İrlanda gibi ülkeleri de geride bırakıyor.

YOĞUN REKABET, DÜŞÜK PENETRASYON
Polonya sigorta pazarı yoğun rekabete sahne olmasına rağmen düşünüldüğü gibi doygunluğa ulaşmış bir pazar konumunda değil. AB’de %8.2, Hollanda ve İngiltere gibi ülkelerde %14’ün üstünde olan sigorta penetrasyonu, Polonya’da %3.8 seviyesinde. Ülkemizde bu oran %1.5 seviyesinde seyrediyor. Geçtiğimiz yıl %10 büyüyen Polonya sigorta pazarının toplam prim üretimi ise 17.2 milyar dolar. Her yıl yaklaşık %15 oranında büyüyen opsiyonel hayat sigortası ürünleri bu pazarın büyük bir kısmını oluşturuyor. Bu ürünlerin yarısından fazlasının satışı ülkede dinamik bir şekilde büyüyen ve bankaların geniş dağıtım ağından destek alan bankasürans kanallarından gerçekleştiriliyor.
Polonya’da hayat dışı sigorta ürünleri, sorumluluk sigortaları gibi ürünlerin zorunlu olması nedeniyle küresel piyasa dalgalanmalarına dayanıklı. 9.8 milyar dolarlık bu sektör her yıl yaklaşık %4 oranında büyüyor. Hayat dışında aslan payını 2012 yılında 3.8 milyar dolar üretim gerçekleştiren oto sigortaları alırken, arkasından 2.3 milyar dolar üretimle sorumluluk sigortaları geliyor.
Polonya sigorta sektöründe 80’den fazla sigorta şirketi bulunsa da bunların çoğu yabancı sigortacıların iştirakleri ya da alt branşları konumunda. Pazarın büyük bir bölümü birkaç büyük şirketin elinde bulunuyor.  2012 ve 2013 yıllarında gerçekleşen büyük satın alma dalgasından sonra yerli PZU, Avusturyalı Vienna Grubu ve Alman Talanx Grubu üçlüsü pazarın %60’ını oluşturuyor.
Branş bazında bakarsak, hayat sigortası %25’lik pazar payı ile PZU hakimiyeti altında. Hayat branşındaki diğer oyuncular arasında %10 pazar payı ile Benefia, %9.2 pazar payı ile Open Life ve Talanx tarafından satın alınan Warta ve Europa bulunuyor. Warta ve Europa’nın pazar payları ise sırasıyla %7.4 ve %6.7.
5 büyük oyuncunun pazarın %67’sine hakim olduğu hayat dışı sigortalarda PZU %32.2’lik pazar payı ile bu sektörün de en güçlü oyuncusu konumunda. Polonya’da sigorta sektörü çok sayıda insana iş imkanı sunuyor. 250 bin kişiye istihdam sağlanan sektörde, 27 bin kişi sigorta şirketleri için çalışırken, 185 bin kişi ise acentelerde ve satış kanallarında hizmet veriyor. Ülkede neredeyse tüm sigorta şirketlerinin sadece bu kanallarda poliçe satan ekipleri ya da alt kuruluşları bulunuyor. Direkt satışlar hızla artarken, bu satışlarda bayrağı oto ve yangın sigortaları taşıyor. Ülkede hayat sigortaları ise halen müşteri ile temas olmadan satılamıyor. Bu sigortaların satışları acenteler tarafından gerçekleştiriliyor.

GÜÇLENEN EKONOMİ YATIRIMCIYI ÇEKİYOR
Uluslararası pazarlara baktığımızda, ekonomik gelişme ve sigortaya olan talep arasında doğru bir orantı görüyoruz. Hatta sigortaya olan talep ekonomik büyümeden katbekat hızlı artıyor. Aynı zamanda Polonya halkının refahının artmasıyla beraber, sigorta pazarı istikrarlı bir şekilde büyüyor ve hayat, sağlık ve emeklilik gibi zorunlu olmayan ürünlere gösterilen ilgi artıyor. Düzenli prim ödemeleri yapılan ürünlerin önümüzdeki 5 yıl boyunca yıllık %10 seviyesinde büyümesi bekleniyor. Bu da Polonya sigorta sektörünün geleceğinin parlak olduğuna işaret ediyor. Polonya, düşük faiz oranları ve özel tüketimin artması ile çok uluslu şirketler için sayısız fırsat sunuyor. En büyük fırsatsa, ülkenin Orta ve Doğu Avrupa’nın en büyük sigorta pazarı olmasına rağmen, Batı Avrupa ülkelerinden çok daha düşük sigorta penetrasyonuna sahip olması. Ülkenin güçlü makroekonomik zemini ve hanelerin organize birikimlere olan ilgisinin canlanmasının ülkeyi yabancılar için daha da iştah kabartıcı hale getireceği düşünülüyor. Yeniden ayağa kalkan ekonomi sayesinde hayat ve hayat dışında istikrarlı bir büyüme yakalanmış durumda. 2015’in ilk çeyreğinde maaş ortalamasının %4.9 artışına, düşük faiz oranları, iş imkanlarının çoğalması ve ürün fiyatlarının düşmesi eklenince, vatandaşların sigorta ürünleri gibi ikinci derece önemli görülen alanlara yaptıkları harcamaların ciddi oranlarda yükselmesi bekleniyor. Mevcut duruma bakılırsa Polonya pekâlâ Avrupa’nın yeni yıldızı olabilir.

POLONYA HAKKINDA
·  Polonya hayat pazarında lider 10 şirket toplam prim üretiminin %81.6’sını gerçekleştiriyor.
·  Hayat sigortalarında en çok bankasürans, direkt pazarlama ve acente kanallarından üretim yapılıyor. Bu kanallar toplam prim üretiminin %92.3’ünü gerçekleştiriyor.
·  2004 yılında AB’ye katılan Polonya, euro kullanmayan AB ülkeleri arasında yer alıyor.
·  Avrupa’nın en büyük 9. ülkesi.
·  Polonya halkının %35’e yakını gurbette yaşıyor.
·  Vatandaşların %90’ının eğitimi lise ve lise üstü seviyesinde.

SAYILARLA POLONYA
Nüfus: 38.6 milyon
GSYİH: 560 milyar dolar
Kişi Başı GSYİH: 14 bin 500 dolar
Kişi Başı Prim: 447 dolar
Dünya Sigorta
Pazarındaki Payı: %0.36
Prim Üretimi: 17.2 milyar dolar
Hayat: 7.4 milyar dolar
Hayat Dışı: 9.8 milyar dolar
Sigortacılığın
GSYİH’deki Payı: %3.1
Hayat: %1.3, Hayat Dışı: %1.8
  
  

Kaynak :
Hit : 1462


Avrupa nın yeni yıldızı: POLONYA
Çin deki patlamada sigortalı hasar 1.5 milyar $ olabilir
Almanlar en az sigortacılara itibar ediyor
Sigortacılar uzayı da teminat altına alıyor
Giyilebilir teknolojiler sigortacıların yeni ortağı olacak
Swiss Re Sigma Raporu: Sigortacılıkta yükselen pazarlar: Çin ve Hindistan
İngiliz sigortacılardan selle mücadeleye yılda 1 milyar pound
Dünyada yeni trend: Havaya endeksli tarım sigortası
New York ta Bekar Kadınlar Daha Fazla Sigorta Primi Ödeyecek
Doğal afetler sigorta sektörünün geleceğini etkileyecek
Sigortadan 1.4 milyon Euro almak için parmaklarını kesti
Madencilere hayat sigortası geliyor
17 milyon konutun 10 milyon u deprem karşı sigortasız
Dijital çağda sigortacılık ve poliçe yönetim sistemleri
Uyduları tehdit eden uzay çöplerine çit kuruluyor
Manulife tan 4 milyar dolarlık satın alma
Araç sahipleri dikkat son tarih 31 Aralık
Havayolu şirketlerinden alınan savaş rizikosu sigortası primleri yükselecek
Sigorta endüstrisinin lideri 2020´de de ABD olacak
Münich Re, Artık Hindistan´da
Yahoo dizi sektörüne giriyor
Willis Kuzey Amerika´daki Gücünü Arttırmayı Planlıyor!
Swiss Re´ye Göre Sigortacılık Krizi Dünya´da Giderek Azalıyor!
Seller sigorta şirketlerini zorladı
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International World Medasist International Sigorta ve Bes Medasist International Sektörel
www.newsfromturkey.tv www.sigortanet.tv www.turksektorel.net
www.travelassisturkey.com www.sigortaegitim.com  
www.medasist.com    
  Medasist International Business  
  Travel Assistance    
  Business Life    
  Education    

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Platformu, portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Platform, portal managers has no responsibility and bind.

Turkey News - Google News in Turkey - Turkey Companies - Invest in Turkey - Acıbadem Hospital - Turkish Business - Turkey Video - Turkish Real Estate - Turkey Actuel - Economy
Medasist International © Copyright 2005