E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Küresel sigorta sektörünü COVİD 19 nasıl etkileyecek?
  12.04.2020


IBS Sigorta ve Reasürans Brokerliği Genel Müdür Yardımcısı Doğan Zorlu, tüm dünyayı kasıp kavuran Covid-19’un, küresel ölçekte sigorta şirketlerinin finansalları, sektördeki pek çok branş ve reasürans piyasası üzerinde olumsuz etkiler yapacağına dikkat çekiyor. 


Çin’de başlayan ve tüm dünya ile birlikte Türkiye’yi de tehdit eden Koranavirüs salgını (Covid-19) ekonomideki pek çok sektör gibi sigorta sektörünü de olumsuz etkilemeye başladı. Türkiye özelinde bakıldığında, yeni satışların azalmaya başlaması yanında, sigorta şirketlerinin sağlık sigortası poliçelerinin içine Covid-19 teminatını dahil etmesiyle sektörün sağlık branşındaki maliyeti de artacak. Türkiye dışında dünyada da durum çok farklı değil. Salgının, küresel sigorta endüstrisinde de ciddi bir tahribat yapması bekleniyor. Covid-19’un sigorta ve reasürans piyasalarına etkilerini Sigorta Medya’nın internet sitesinde değerlendiren IBS Sigorta ve Reasürans Brokerliği Genel Müdür Yardımcısı Doğan Zorlu, Covid-19’un, sigorta şirketlerinin finansalları, sektördeki pek çok branş, reasürans piyasasını olumsuz etkileyeceği görüşünde.

Finansal gelirlerde düşme endişe kaynağı

Covid-19 salgını ile birlikte özellikle son üç haftadır küresel sigorta ve reasürans piyasalarında da bir çok olumsuz gelişme yaşandığına dikkat çeken Zorlu, küresel salgının, küresel sigorta ve reasürans piyasalarına olan genel etkileri konusunda öncelikle şirketlerin ‘finansalları’ üzerindeki etkiye dikkat çekiyor. Zorlu’nun verdiği bilgilere göre, söz konusu salgınla birlikte sigorta şirketlerinin yatırım gelirleri ve finansal kârları, global finans piyasalarının genel gidişatı sebebiyle ciddi ölçüde olumsuz etkilenecek, borsada hisseleri işlem gören sigorta ve reasürans şirketlerinde kayda değer kayıplar yaşanacak.

Kaskoya talep azalacak

Makalesinde, Covid-19’un etkisini branşlar bazında da değerlendiren Zorlu, küresel ölçekte kasko ve seyahat sigortalarına olan talebin keskin bir düşüşe geçeceğini öngörüyor. Ülkemizde ise araçların yola çıkmaması dolayısıyla hasar frekanslarınn düşeceğini belirten Zorlu’ya göre,  buna karşın yaşanan kur artışları dolayısıyla araçların tekrar yola çıkıp, hasarlar yaşandığında yedek parça maliyetlerinin çok artacak olması da ilginç bir süreç ortaya koyacak.

Koronavirüs hangi sigorta branşını nasıl etkileyecek?

• Ticari alacak sigortaları ve kefalet sigortalarında global sermaye ve finans piyasalarında yaşanan daralma ve kötü gidişat neticesinde hasar frekansı ve şiddeti artacak.

• Kâr kaybı / İş durması sigorta teminatları detaylı bir biçimde irdelenmeye başlanacak; fiziki zararın, hasar olmadan tetiklenip tetiklenmeyeceği, all risks poliçelerde yer alan bazı genişletmelerin ne şekilde ele alınması gerektiği tartışılmaya başlanacak.

• Havacılık sigortalarında uçuşların durdurulması ile sigorta prim hacimleri çok düşecek ve geçen sene zarar eden bu branş, bu sene de yeterli prim havuzunu yaratamayacak.

• Yönetici sorumluluk branşında da davalar gelmeye başlayacak; bunun en güncel örneği, Norwegian Cruise Line için yatırımcılar tarafından açılan davalar; sebebi ise Koronavirüs riskinin olduğundan düşük gösterilmesi,

• Koruma ve Tazmin (P&I) sigortalarında, yolcuların Koronavirüsten etkilendiği Diamond Princess örneğinde olduğu, farklı hasar senaryoları gerçekleşecek.

• Ofis çalışanlarının büyük oranda evden çalışmaya başlamasıyla siber risklerin ve yaşanan hadiselerin süratle artması, dolayısıyla ‘siber sigortaların’ yeterli ölçüde bir prim hacmine ulaşamadan zarar trendine girecek.

• Uluslararası ticaret hacminin de dramatik bir biçimde düşmesiyle nakliyat ve emtea sigorta prim üretimlerinde düşüş yaşanacak, üretim ve satış seviyelerinin düşmesiyle brüt kâr ve ciroya endeksli kâr kaybı ve sorumluluk sigorta prim üretimleri düşecek.

• Sağlık’ta sadece direk Covid-19 sebebiyle değil ayrıca dolaylı olarak insanların evlerine kapanması dolayısıyla hareketsizlik ve depresyon kaynaklı farklı hastalıklar görülecek olması nedeniyle hasarlar artacak; hayat sigortalarında hasar trendi izlenecek.

• İşveren sorumluluk sigortalarında korona virüs sebebiyle hayatını kaybetmekte olan çalışanların varisleri iş kazası davalarına yönelecek.

• İnşaat ve montaj gibi mühendislik sigortalarında projelerdeki kesintiler dolayısıyla kar kaybı ve diğer bazı ek teminatların salgın durumunda devreye girip girmeyeceğinin tartışılacak.

  
  

Kaynak :
Hit : 288


2020 de Sağlık Sigortalarında Dünya´nın Neresindeyiz?
Küresel sigorta sektörünü COVİD 19 nasıl etkileyecek?
Sigortanın da devi: Amerika Birleşik Devletleri
Benzinli mi dizel mi?
Araç sahipleri dikkat! O ücreti vermeyin
Araç kiralamada 12.3 milyar liralık pazar
Hayat dışında ilk yarı yılda teknik kâr 535 milyon lira
Takipteki alacaklar yüzde 26 arttı
Kredi kartıyla bunu yapanlar yandı!
En az kazanan meslek grubu hangisi çıktı?
Patent başvurusunda yabancılar Türkleri geçti
Trafik sigortasındaki zarara çözüm aranıyor
Onlar için park etmek gerçekten sorun
Kavga etme uzun yaşa!
2100 Yılında 11 Milyar Olacağız
Dünyanın en değerli şirketi unvanını kaybetti
İflas ertelemeye rekor başvuru
Otomotiv sektörü için Maliye´den sürpriz çalışma
Depresyona karşı baharat
İşte Türkiye´nin ´kart´ gerçekleri
Yüzük parmağı kadınların kariyerini belirliyor
´Mutluluk yerde para bulmaktır´
Benzin satışı azaldı, motorin satışı arttı
Guardian´ın 2050´deki Türkiye öngörüsü!
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International World Medasist International Sigorta ve Bes Medasist International Sektörel
www.newsfromturkey.tv www.sigortanet.tv www.turksektorel.net
www.travelassisturkey.com www.sigortaegitim.com  
www.medasist.com    
  Medasist International Business  
  Travel Assistance    
  Business Life    
  Education    

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Platformu, portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Platform, portal managers has no responsibility and bind.

Turkey News - Google News in Turkey - Turkey Companies - Invest in Turkey - Acıbadem Hospital - Turkish Business - Turkey Video - Turkish Real Estate - Turkey Actuel - Economy
Medasist International © Copyright 2005