E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Sigortacıların 2019 yılında gözdesi kasko oldu
  12.04.2020


2020 yılına büyüme performansı olarak iyi bir başlangıç yapan Türk sigorta sektöründe kârlı tablo da sürüyor. 


Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) açıkladığı verilere göre, hayat dışı (elementer) sektör 2019 yılında, önceki yıla göre yüzde 54 artışla 5 milyar 26.8 milyon TL teknik kâr elde etti. Kârlılıktaki artışta, teknik olmayan bölümden aktarılan yatırım gelirleri etkili olurken, kasko en kârlı branş olarak dikkat çekti. En son 2015 yılında zarar eden hayat dışı sektör, son 4 yıldır karlı olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Sektör, 2018 yılında da 3.2 milyar TL teknik kâr etmişti.

Sigortacıların 2019 yılında gözdesi ‘kasko’ oldu
2020 yılına büyüme performansı olarak iyi bir başlangıç yapan Türk sigorta sektöründe kârlı tablo da sürüyor. Türkiye Sigorta Birliği'nin (TSB) açıkladığı verilere göre, hayat dışı (elementer) sektör 2019 yılında, önceki yıla göre yüzde 54 artışla 5 milyar 26.8 milyon TL teknik kâr elde etti. Kârlılıktaki artışta, teknik olmayan bölümden aktarılan yatırım gelirleri etkili olurken, kasko en kârlı branş olarak dikkat çekti. En son 2015 yılında zarar eden hayat dışı sektör, son 4 yıldır karlı olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Sektör, 2018 yılında da 3.2 milyar TL teknik kâr etmişti.

Hayat dışı sektörde 2019 yılında en fazla kâr eden branş 1 milyar 866.6 milyon TL teknik kârla, kasko oldu. Kasko'yu 1 milyar 231.6 milyon TL kârla kaza ve 1 milyar 28.3 milyon TL kârla hastalık/sağlık branşları izledi. Oto sigortalarında kaskodaki kârlı seyir sürerken, tavan fiyat uygulamasının devam ettiği 'trafik' branşı ise zarar ediyor. 2018'de 808.7 milyon TL zarar eden trafik, geçen yıl da 903.3 milyon TL zarar etti.

YATIRIM GELİRLERİ ARTIYOR

Geçen yıl, hayat dışında kârlılıktaki artışta birkaç faktörün altını çizmek gerekiyor. Sektörün prim üretimini reel olarak artırması yanında, sigorta şirketlerinin son yıllarda teknik kâra önem vermeleri ve risk seçiminde titiz davranmaları kuşkusuz kârlılığı da olumlu etkiliyor. Ancak, bunlar dışında teknik olmayan bölümden aktarılan yatırım gelirleri de çok önemli bir kalem olarak karşımıza çıkıyor. Bu da şirketlerin, topladıkları fonları finans piyasalarında yüksek getirili finansal varlıklarda değerlendirmeleri ile ilgili. Teknik olmayan bölümden aktarılan yatırım gelirleri 2019'da önceki yıla göre yüzde 18 artışla 6 milyar 650.5 milyon TL'ye yükselirken, söz konusu kalemdeki son yıllarda hızlı artış da dikkat çekiyor.

SEKTÖRÜN KORONA TALİHSİZLİĞİ

Çin'de başlayıp, tüm dünyaya yayılan ve mart ayında Türkiye'de de etkili olmaya başlayan Koronavirüs, pek çok sektör yanında sigorta sektörünü de olumsuz etkilemeye başladı. Birçok branşta mart ayında yeni satışlar da bir azalma söz konusu. Salgın'ın sektörde büyüme hızını yavaşlatması beklenmekle birlikte, trafiğe çıkan araç sayısındaki ve buna bağlı olarak da kazalarda azalma sigorta şirketlerinin oto sigortalarında hasarlarını azaltarak, teknik kârda prim üretimindeki azalıştan kaynaklanan negatif etkiyi dengelemesi bekleniyor.

Hayat dışında 2019'da en kârlı 5 branş (TL)

Kasko 1.866.525.196

Kaza 1.231.678.1

Hastalık/sağlık 1.028.330.212

Yangın ve doğal afetler 835.172.842

Genel zararlar 523.085.776

Kaynak: Türkiye Sigorta Birliği
  
  

Kaynak :
Hit : 202


Sigorta Akademi nin Yeni Eğitimleri Başlıyor,
Gündemdeki Sigortacılık ürünü, Sağlık Sigortacılığının Temel Kavramları ve Pazarlama Aşamasındaki Destekleri
Bitcoin Devi Bakkt tan 500 Milyon Dolarlık Sigorta Anlaşması
Yurt dışındaki Türkler için BES artık daha cazip
Kovid-19 sonrası kişiye özel sigorta ürünleri artacak
Sigorta acenteleri sahipleri yeni yönetmelikten dertli
BES te fon büyüklüğü 125 milyar TL oldu
Gelecekte sağlık sigortalarına talep artacak
Salgından sonra İş Durması ve Alacak Sigortası nın önemi artacak
Sigortada koronavirüs destekleri
Değişen Sigortacılık 2020 Eğitim ve Panelleri Ekim de Antalya ile başlıyor
Sigorta şirketleri önemli bir sınav veriyor
Wimbledon´ ın Zararını Sigorta Şirketi Ödeyecek
Arabası, evi olanlar ve kredi çekenler dikkat! Sigortalar için tavsiye kararı alındı
Sağlık sigortası sahiplerinin corona virüs tedavi giderleri karşılanacak
Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortasında değişiklik
Sigortacıların 2019 yılında gözdesi kasko oldu
Avrupalılar sigortaya artık daha fazla para harcıyor
Avrupalı sigortacılar ve emeklilik şirketleri için sağduyulu yatırım yönetmeliği geliyor
Türk sigorta sektörünün büyümesini düşük farkındalık engelliyor
Uçuşlar daha güvenilir olurken havacılık sigortası riskleri artış gösteriyor
Eğitim masrafı yükseldikçe sigortasına ilgi artıyor
Küresel sigorta primleri %3 oranında artacak
BES büyümeyi sürdürüyor
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International World Medasist International Sigorta ve Bes Medasist International Sektörel
www.newsfromturkey.tv www.sigortanet.tv www.turksektorel.net
www.travelassisturkey.com www.sigortaegitim.com  
www.medasist.com    
  Medasist International Business  
  Travel Assistance    
  Business Life    
  Education    

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Platformu, portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Platform, portal managers has no responsibility and bind.

Turkey News - Google News in Turkey - Turkey Companies - Invest in Turkey - Acıbadem Hospital - Turkish Business - Turkey Video - Turkish Real Estate - Turkey Actuel - Economy
Medasist International © Copyright 2005