E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Tamirhaneler denetlenecek düşük puan alan referans listesinden çıkarılacak
  24.07.2016


Eksperler ve sigortalılar tamirhaneleri değerlendiriyor, puanlamada düşük skor alan tamirhaneler SBM’nin referans listesinden çıkarılıyor. 


Eksper ve poliçe sahipleri̇ (sigortalılar, sürücüler) tamirhaneleri̇ değerlendiriyor. Hazine Müsteşarlığı tarafından yayınlanan Tamirhane Referans Listesine İlişkin Genelge ile Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) nezdinde Tamirhane Referans Listesi oluşturuluyor ve tamirhaneler eksper ve sigortalı görüşü ile skorlanıyor. 22.02.2016 tarihli ve 2016/8 sayılı genelgeye istinaden 1 Nisan 2016 itibari ile yürürlüğe giren uygulama ile sunulan hizmet kalitesinin artırılması öngörülüyor.

Uygulama ile eksperler, ekspertizini yaptıkları aracın onarım gördüğü tamirhaneyi Hazine Müsteşarlığı’nın belirlediği esaslar çerçevesinde SBM üzerinden,  sigortalı da her bir tamirhaneyi e-Devlet sistemi üzerinden değerlendirilebiliyor.

Genel skorlama 100 puan üzerinden gerçekleştiriliyor ve bu skorun yüzde 80’i eksper ve yüzde 20’si ise sigortalı değerlendirmesinden alınıyor. Eksper tarafından değerlendirmesi yapılan tamirhane hizmetine ilişkin ilgili sigortalıya 3 günlük değerlendirme süresi tanınıyor. 3 gün içerisinde sigortalı tarafından değerlendirme yapılmazsa, skor hesaplaması yüzde 100 eksperin değerlendirmesi ile gerçekleştiriliyor.

Değerlendirme aşamaları ve erişim bilgilendirmeleri hakkında sigortalıya mail ve SMS yolu ile ekspere de mail yolu ile bilgilendirme yapılıyor.

Düşük skor alan tamirhaneler referans listesinden çıkarılacak

100 üzerinden 60 puanın altında olan değerlendirmeler olumsuz, 60 puan ve üzerinde olan değerlendirmeler ise olumlu olarak kabul ediliyor. Olumsuz değerlendirmeleri toplamının, genel değerlendirme içerisindeki payının yüzde 30’u aşması durumunda ilgili tamirhaneye mail ve SMS ile bilgilendirme yapılıyor. Son 1 yıl içerisindeki değerlendirmelerde; tamirhanenin olumsuz kanaat ile neticelenmiş değerlendirmelerinin genel değerlendirme içerisindeki payının yüzde 40’ı aşması durumunda ilgili tamirhane 1 ay süresince SBM referans listesinden çıkarılacak. Aynı durumun yıl içerisinde tekrarı durumunda ilgili tamirhane üç ay, 3. kez tekrar etmesi durumunda ise 6 ay referans listesinden çıkarılacak. Ayrıca, herhangi bir usulsüzlük ya da suistimal konusunda hüküm giymiş olan tamirhaneler, mahkeme kararının kesinleştiği tarihten itibaren 1 yıl süre ile referans listesinden çıkarılacak.

Tamirhaneler cezai süre dolduktan sonra listeye yeniden eklenecek
Referans listesinden çıkarılan tamirhaneler belirtilen cezai süre dolduktan sonra otomatik olarak referans listesine eklenecek. Referans listesinden çıkarılan ve cezai süresini doldurarak tekrar referans listesine eklenen tamirhaneler en erken 2 ay sonra tekrar listeden çıkarılabilecek. Tamirhaneler referans listesinden çıkarıldıkları ve listeye dahil edildikleri her aşamada mail ve SMS kanalı ile bilgilendirilecek.

Genelge hükümleri uyarınca, tamirhanelerin referans listesinden çıkarılma prosedürü 1 Ekim 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe alınacak. 1 Nisan 2016 tarihinden sonra SBM tamirhane havuzuna dahil oldu. Yeni tamirhanelerin referans listesinden çıkarılma prosedürü ise ilgili tamirhanenin SBM tamirhane havuzuna eklenme tarihinden 6 ay sonra başlayacak.
  
  

Kaynak :
Hit : 1706


TSB Başkanı Benli den kasko ve trafik sigortası uyarısı!
Kayserili Sigortacılardan Yönetmelik Tepkisi
Yurt dışındaki Türkler için BES artık daha cazip
FCC den Sigorta Pazarlamacılarına Rekor Robotik Arama Cezası
Sağlık sigortaları yeni gelişmelere gebe
Sigorta şirketlerinden büyük jest! Tek hasta için 600 bin TL ödendi
Sigorta Akademi nin Yeni Eğitimleri Başlıyor,
Gündemdeki Sigortacılık ürünü, Sağlık Sigortacılığının Temel Kavramları ve Pazarlama Aşamasındaki Destekleri
Bitcoin Devi Bakkt tan 500 Milyon Dolarlık Sigorta Anlaşması
Yurt dışındaki Türkler için BES artık daha cazip
Kovid-19 sonrası kişiye özel sigorta ürünleri artacak
Sigorta acenteleri sahipleri yeni yönetmelikten dertli
BES te fon büyüklüğü 125 milyar TL oldu
Gelecekte sağlık sigortalarına talep artacak
Salgından sonra İş Durması ve Alacak Sigortası nın önemi artacak
Sigortada koronavirüs destekleri
Değişen Sigortacılık 2020 Eğitim ve Panelleri Ekim de Antalya ile başlıyor
Sigorta şirketleri önemli bir sınav veriyor
Wimbledon´ ın Zararını Sigorta Şirketi Ödeyecek
Arabası, evi olanlar ve kredi çekenler dikkat! Sigortalar için tavsiye kararı alındı
Sağlık sigortası sahiplerinin corona virüs tedavi giderleri karşılanacak
Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortasında değişiklik
Sigortacıların 2019 yılında gözdesi kasko oldu
Avrupalılar sigortaya artık daha fazla para harcıyor
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International World Medasist International Sigorta ve Bes Medasist International Sektörel
www.newsfromturkey.tv www.sigortanet.tv www.turksektorel.net
www.travelassisturkey.com www.sigortaegitim.com  
www.medasist.com    
  Medasist International Business  
  Travel Assistance    
  Business Life    
  Education    

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Platformu, portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Platform, portal managers has no responsibility and bind.

Turkey News - Google News in Turkey - Turkey Companies - Invest in Turkey - Acıbadem Hospital - Turkish Business - Turkey Video - Turkish Real Estate - Turkey Actuel - Economy
Medasist International © Copyright 2005