E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Türk sigorta sektörünün büyümesini düşük farkındalık engelliyor
  11.03.2020


Dünya ekonomisi 2018 yılında ticaret savaşları kaynaklı belirsizliklere rağmen beklenenin üzerinde büyümeye devam ederken, sigorta sektöründeki prim üretiminde büyüme oranı, bir önceki yıla göre reel olarak yüzde 2 civarında gerçekleşti. 


Dünya ekonomisi 2018 yılında ticaret savaşları kaynaklı belirsizliklere rağmen beklenenin üzerinde büyümeye devam ederken, sigorta sektöründeki prim üretiminde büyüme oranı, bir önceki yıla göre reel olarak yüzde 2 civarında gerçekleşti. KPMG tarafından yayınlanan 2019-Sigortacılık raporuna göre 2018’i 54.7 milyar liralık toplam prim üretimiyle kapatan Türk sigorta sektörü, 2019’a sıkıntılı başladı.

Rapora göre sektörün görünümünü olumsuz etkileyen en önemli nedenlerden biri 2018 sonlarında belirginleşen küresel yavaşlama ve sigorta farkındalığının düşük seviyede kalması. Buna karşın; gelişmekte olan ekonomilerde penetrasyonun artması ve sektörün kapsamının küresel ısınma, siber güvenlik ve veri güvenliği gibi alanlara genişlemesi, sektördeki hareketliliği destekliyor. Raporda, kısa vadedeki zorluklara karşın sigortacılığın dünya genelinde görünümünün uzun vade pozitif olduğu değerlendiriliyor.

KÂRLILIK %72 ARTTI
2018’de ülkemizde toplam prim üretiminin 54.7 milyar lira olduğu belirtilen raporda, şu rakamlara yer veriliyor: “Sektörün aktif büyüklüğü 2018 sonu itibariyle bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17.1’lik artışla 178 milyar lira seviyesine, toplam kâr ise yüzde 72.7 artarak 4.7 milyar lira seviyesine ulaştı. 2017’de 14 bin 52 kişi olan sektördeki toplam istihdam, 2018 sonunda 14 bin 62’ye çıktı.

Sektörde 2018’de 38 milyon dolarlık doğrudan yabancı yatırım gerçekleşti. Böylece son 15 yılda sektöre yapılan doğrudan yabancı yatırımın toplamı 7.9 milyar doları buldu.

Bireysel emeklilik sektöründe aktif sözleşme sayısı 2017 sonunda 8.2 milyon kişiye ulaştı. Ancak 2018’de gruba bağlı bireysel emeklilik sözleşmelerindeki azalışla katılımcı ve sözleşme sayısı gerilemeye başladı.”

2019 SİGORTACILARI ZORLAYACAK
“2018 yılındaki zorlu finansal koşullar, kısa vadede sektörün kârlılığı açısından destekleyiciydi” ifadelerine yer verilen raporda, likit varlıkların payının yüksek olmasının sektörün yıl içinde yatırım fırsatlarını başarılı bir şekilde değerlendirmesini sağladığı ifade ediliyor. Araştırmada, ayrıca 2018 ilk yarıdaki güçlü ekonomik aktivite sektörün prim gelirlerini desteklediği belirtiliyor. Doğal afetler ve jeopolitik tansiyon açısından önemli bir olumsuzluk yaşanmamış olmasının da sektörün hasar giderlerini sınırladığı görüşüne yer veriliyor. 

Sigorta şirketleri için bir önceki yıl elde edilen rakamların, 2019 yılında korunmasının ise daha güç olacağı ifade ediliyor. Raporun ilgili kısmı şöyle: “2018’in ikinci yarısı ile beraber ortaya çıkan tablo, sektörün görünümü açısından zorlu bir süreci işaret ediyor. Türkiye Reasürans Havuzu’nun kurulması 2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Programı’na girdi. 2019 Aralık ayına kadar Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Türkiye Sigorta Birliği’nin ortak çalışması ile Türkiye Reasürans Havuzu’na ilişkin model belirlenerek, havuz faaliyete geçecek. Yine Bireysel Emeklilik Sistemi’ne otomatik katılımın yeniden yapılandırılması da program kapsamına alındı. BES’te genel süreçlerin iyileştirilmesine yönelik operasyonel düzenlemeler devreye alınacak. Bu yıl sağlık sigortacılığı alanında da önemli düzenlemeler gözlenebilecek. Tıbbi ve ekonomik değerlendirme çalışmalarını dikkate alan geri ödeme sistemi devreye girerken, geri ödeme kapsamında olmayan sağlık hizmetlerinin sağlanması için tamamlayıcı sağlık sigortacılığı teşvik edilecek. İhracat kredi sigortası ve kefalet sigortası da bu yılın dinamiklerindeki yerini alacak uygulamalar arasında bulunuyor. Sektörün prim gelirlerinin yarısına yakınını oluşturan motorlu taşıt satışlarındaki daralma önümüzdeki dönemde gelirleri sınırlayacak en önemli unsur olarak görülüyor. Teminat değerlerindeki yükselişler prim tutarlarını artırsa da ekonomik birimlerin bunu karşılama güçlerinin zayıflamış olması, gelirlerin sınırlı kalmasına neden olabilir. Ayrıca döviz kurlarındaki ve enflasyondaki yüksek oynaklık nedeniyle maliyetlerde öngörülmedik artışlar yaşanabilir.” 

FARKINDALIK DÜŞÜK
KPMG’nin araştırmasında, likit varlıkların yüksekliği ve yüksek faiz ortamı sayesinde sektörün finansal gelirlerinin ise 2019 yılında güçlü seyredebileceği öngörülüyor. Bu nedenle risklerin yönetiminde ekonomik aktörlere yardımcı olması beklenen sigorta sektörünü karışık bir görünümün beklediği düşünülüyor. Bununla birlikte, sektörün güçlü kurumsal yapısının yanı sıra, güçlü sermaye yapısı ve nitelikli insan kaynağı ile bu belirsizlikleri yönetebilecek kapasiteye sahip olduğu değerlendiriliyor. Türkiye’nin diğer sektörlere göre yüksek büyüme hızının yanında, dışa açık bir ekonomi olması ve demografik unsurları sektörün potansiyelini artıran dinamikler olarak öne çıkıyor. Bununla birlikte, sektörün sunduğu imkanlara yönelik farkındalığın düşük olması sebebiyle, söz konusu potansiyelin ortaya çıkmasının engellendiği ve geciktirildiği düşünülüyor. Ayrıca son yıllarda ekonomideki dalgalı büyüme performansı ve kişi başına gelirdeki artış trendinin duraksaması sektörü sınırlıyor.

SEKTÖRÜN GÜÇLÜ YÖNLERİ
• Devletin Bireysel Emeklilik Sistemi, tarım ve doğal afet sigortaları gibi stratejik alanlardaki desteği 
• Bankacılık sektörünün ve yabancı yatırımcıların sektörün sermayedar yapısını oluşturması sayesinde kurumsal yapının sağlam olması 
• Çalışan genç nüfus oranının yüksekliği ve Türkiye’nin uzun vadeli görece yüksek büyüme potansiyeli 
• Tüm finansal hizmetlerde olduğu gibi yetişmiş insan kaynağı

SEKTÖRDEKİ FIRSATLAR
• Pek çok branşta oldukça düşük penetrasyon oranları 
• Dijitalleşmenin iş süreçlerinde getirdiği yenilikler 
• Finansal okur-yazarlık ile birlikte risk bilincinin gelişebilecek olması 
• Kısa vadede ekonomik görünümdeki zayıflık nedeniyle yeterince etkili olması beklenmese de alacak sigortasının uzun vadede sektör için önemli bir fırsat barındırıyor olması

SEKTÖRDEKİ RİSKLER
• Döviz kurlarındaki ve enflasyondaki dalgalanma 
• Otomotiv satışlarındaki daralma 
• Küresel ısınma ve Türkiye’nin deprem kuşağında olmasından dolayı doğal afetlere karşı yüksek risk taşıması 
• Jeopolitik riskler

  
  

Kaynak : sigortacigazetesi.com.tr
Hit : 229


Sigorta Akademi nin Yeni Eğitimleri Başlıyor,
Gündemdeki Sigortacılık ürünü, Sağlık Sigortacılığının Temel Kavramları ve Pazarlama Aşamasındaki Destekleri
Bitcoin Devi Bakkt tan 500 Milyon Dolarlık Sigorta Anlaşması
Yurt dışındaki Türkler için BES artık daha cazip
Kovid-19 sonrası kişiye özel sigorta ürünleri artacak
Sigorta acenteleri sahipleri yeni yönetmelikten dertli
BES te fon büyüklüğü 125 milyar TL oldu
Gelecekte sağlık sigortalarına talep artacak
Salgından sonra İş Durması ve Alacak Sigortası nın önemi artacak
Sigortada koronavirüs destekleri
Değişen Sigortacılık 2020 Eğitim ve Panelleri Ekim de Antalya ile başlıyor
Sigorta şirketleri önemli bir sınav veriyor
Wimbledon´ ın Zararını Sigorta Şirketi Ödeyecek
Arabası, evi olanlar ve kredi çekenler dikkat! Sigortalar için tavsiye kararı alındı
Sağlık sigortası sahiplerinin corona virüs tedavi giderleri karşılanacak
Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortasında değişiklik
Sigortacıların 2019 yılında gözdesi kasko oldu
Avrupalılar sigortaya artık daha fazla para harcıyor
Avrupalı sigortacılar ve emeklilik şirketleri için sağduyulu yatırım yönetmeliği geliyor
Türk sigorta sektörünün büyümesini düşük farkındalık engelliyor
Uçuşlar daha güvenilir olurken havacılık sigortası riskleri artış gösteriyor
Eğitim masrafı yükseldikçe sigortasına ilgi artıyor
Küresel sigorta primleri %3 oranında artacak
BES büyümeyi sürdürüyor
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International World Medasist International Sigorta ve Bes Medasist International Sektörel
www.newsfromturkey.tv www.sigortanet.tv www.turksektorel.net
www.travelassisturkey.com www.sigortaegitim.com  
www.medasist.com    
  Medasist International Business  
  Travel Assistance    
  Business Life    
  Education    

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Platformu, portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Platform, portal managers has no responsibility and bind.

Turkey News - Google News in Turkey - Turkey Companies - Invest in Turkey - Acıbadem Hospital - Turkish Business - Turkey Video - Turkish Real Estate - Turkey Actuel - Economy
Medasist International © Copyright 2005