E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yurt dışındaki Türkler için BES artık daha cazip
  28.05.2020


Dövizli Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) yönelik önemli bir adım atıldı; yabancı para cinsinden katkı payı ödemelerinde yüzde 10 devlet katkısı getirildi. Düzenleme, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için BES’in cazibesini artırarak, dolar-euro gelir elde edenlerin sisteme girmesi açısından büyük önem taşıyor. 


Yaklaşık 2 aydır Koronavirüs salgını haberleriyle hop oturup hop kalkan Türkiye'de sigorta sektörü özelinde bakıldığında, gündemin son günlerde yine ‘trafik sigortası’na kaydığı dikkat çekiyor. Poliçelerin yenileme sürelerinin uzatılması, poliçe iptalleri, ‘tek fiyat’ tartışmaları vb. konular bir baktık ki sektörde corona’lı gündemin de önüne geçiverdi.

Hatta, trafik o kadar dominant ki sektörde diğer branşlardaki bazı önemli gelişmeler biraz gözden kaçıyor. Söz konusu branşların başında gelen hayat/emeklilik branşında geçen günlerde önemli bir düzenleme yapıldı. Şemsiye Dergisi’nde yer alan habere göre Dövizli Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) yönelik önemli bir adım atıldı.

BES’te yabancı para cinsinden katkı payı ödemeleri için yüzde 10 devlet katkısı getirildi. Söz konusu düzenleme, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için BES’in cazibesini artırarak, yabancı ülkelerde dolar ve euro gelir elde edenlerin BES’e girmesi açısından büyük önem taşıyor.
24 Nisan’da yürürlüğe girdi
“Bireysel Emeklilik Sistemi’ne Yabancı Para Cinsinden Yapılan Katkı Payı Ödemeleri İçin Devlet Katkısı Oranının Belirlenmesine Dair Cumhurbaşkanı Kararı”, 24 Nisan, 31108 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu kararda, "Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’nun ek 1. maddesinin birinci fıkrası uyarınca işverenler tarafından ödenenler hariç, katılımcı adına bireysel emeklilik hesabına ödenen katkı payları için devlet katkısı hesabında kullanılan oran, yabancı para cinsinden yapılan katkı payı ödemeleri için yüzde 10 olarak belirlenmiştir" ifadeleri yer aldı.  
Kur riskine son
Yurtdışındaki Türk vatandaşları için BES aslında yeni bir tasarruf ve yatırım aracı değil. Söz konusu vatandaşlarımız önceden beri, Türkiye’de BES’e yatırım yapıyor. Bugüne kadar ki uygulamaya bakıldığında yabancı ülkelerdeki vatandaşlarımız, BES’e girdiklerinde döviz cinsinden olan kazançları TL’ye çevriliyor; sistemde tercih ettikleri emeklilik fonlarına yatırılıyor ve yüzde 25 oranında da devlet katkısı elde ediyorlardı.

Ancak emekli olup, kendilerine toplu ödeme yapıldığında birikimlerini, dolar ve Euro’ya çevirdiklerinde kur riski ile karşı karşıya kalıyorlardı. Burada, ‘kur riski’ çok kritik bir kavram. Artık, yeni düzenleme ile yurtdışındaki Türk vatandaşları sisteme yabancı para cinsinden ödeme yapıp, yüzde 10 da devlet katkısı alacak.

Emekli olduklarında da ödemeler kendilerine döviz olarak yapılacak. Bu da bir anlamda kur riski nedeniyle BES’e girmeye çekinenlerin de önünü açacak.


Dövizli BES’te şimdilik, devlet katkısı oranı yüzde 10 olarak belirlendi. Ancak devlet katkısı ödemesinin döviz cinsinden mi TL cinsinden mi yapılacağı ve devlet katkısı üst limiti vb. konular henüz netleşmiş değil.

Ayrıca, sistemde aksama olmaması için emeklilik şirketlerinin muhasebe ve tahsilat sistemlerinde de bir takım değişiklikler yapılması; dolar ve euro cinsinden emeklilik yatırım fonlarının kurulması gerekiyor. Bu nedenle, emeklilik şirketleri gerekli alt yapıları hazırlamak için dövizli BES ile ilgili ikincil mevzuatın yayımlanmasını bekliyor.

  
  

Kaynak :
Hit : 1174


TSB Başkanı Benli den kasko ve trafik sigortası uyarısı!
Kayserili Sigortacılardan Yönetmelik Tepkisi
Yurt dışındaki Türkler için BES artık daha cazip
FCC den Sigorta Pazarlamacılarına Rekor Robotik Arama Cezası
Sağlık sigortaları yeni gelişmelere gebe
Sigorta şirketlerinden büyük jest! Tek hasta için 600 bin TL ödendi
Sigorta Akademi nin Yeni Eğitimleri Başlıyor,
Gündemdeki Sigortacılık ürünü, Sağlık Sigortacılığının Temel Kavramları ve Pazarlama Aşamasındaki Destekleri
Bitcoin Devi Bakkt tan 500 Milyon Dolarlık Sigorta Anlaşması
Yurt dışındaki Türkler için BES artık daha cazip
Kovid-19 sonrası kişiye özel sigorta ürünleri artacak
Sigorta acenteleri sahipleri yeni yönetmelikten dertli
BES te fon büyüklüğü 125 milyar TL oldu
Gelecekte sağlık sigortalarına talep artacak
Salgından sonra İş Durması ve Alacak Sigortası nın önemi artacak
Sigortada koronavirüs destekleri
Değişen Sigortacılık 2020 Eğitim ve Panelleri Ekim de Antalya ile başlıyor
Sigorta şirketleri önemli bir sınav veriyor
Wimbledon´ ın Zararını Sigorta Şirketi Ödeyecek
Arabası, evi olanlar ve kredi çekenler dikkat! Sigortalar için tavsiye kararı alındı
Sağlık sigortası sahiplerinin corona virüs tedavi giderleri karşılanacak
Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortasında değişiklik
Sigortacıların 2019 yılında gözdesi kasko oldu
Avrupalılar sigortaya artık daha fazla para harcıyor
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International World Medasist International Sigorta ve Bes Medasist International Sektörel
www.newsfromturkey.tv www.sigortanet.tv www.turksektorel.net
www.travelassisturkey.com www.sigortaegitim.com  
www.medasist.com    
  Medasist International Business  
  Travel Assistance    
  Business Life    
  Education    

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Platformu, portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Platform, portal managers has no responsibility and bind.

Turkey News - Google News in Turkey - Turkey Companies - Invest in Turkey - Acıbadem Hospital - Turkish Business - Turkey Video - Turkish Real Estate - Turkey Actuel - Economy
Medasist International © Copyright 2005
Yurt dışındaki Türkler için BES artık daha cazip
   
 
 
  

E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yurt dışındaki Türkler için BES artık daha cazip
  28.05.2020


Dövizli Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) yönelik önemli bir adım atıldı; yabancı para cinsinden katkı payı ödemelerinde yüzde 10 devlet katkısı getirildi. Düzenleme, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için BES’in cazibesini artırarak, dolar-euro gelir elde edenlerin sisteme girmesi açısından büyük önem taşıyor. 


Yaklaşık 2 aydır Koronavirüs salgını haberleriyle hop oturup hop kalkan Türkiye'de sigorta sektörü özelinde bakıldığında, gündemin son günlerde yine ‘trafik sigortası’na kaydığı dikkat çekiyor. Poliçelerin yenileme sürelerinin uzatılması, poliçe iptalleri, ‘tek fiyat’ tartışmaları vb. konular bir baktık ki sektörde corona’lı gündemin de önüne geçiverdi.

Hatta, trafik o kadar dominant ki sektörde diğer branşlardaki bazı önemli gelişmeler biraz gözden kaçıyor. Söz konusu branşların başında gelen hayat/emeklilik branşında geçen günlerde önemli bir düzenleme yapıldı. Şemsiye Dergisi’nde yer alan habere göre Dövizli Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) yönelik önemli bir adım atıldı.

BES’te yabancı para cinsinden katkı payı ödemeleri için yüzde 10 devlet katkısı getirildi. Söz konusu düzenleme, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için BES’in cazibesini artırarak, yabancı ülkelerde dolar ve euro gelir elde edenlerin BES’e girmesi açısından büyük önem taşıyor.
24 Nisan’da yürürlüğe girdi
“Bireysel Emeklilik Sistemi’ne Yabancı Para Cinsinden Yapılan Katkı Payı Ödemeleri İçin Devlet Katkısı Oranının Belirlenmesine Dair Cumhurbaşkanı Kararı”, 24 Nisan, 31108 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu kararda, "Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’nun ek 1. maddesinin birinci fıkrası uyarınca işverenler tarafından ödenenler hariç, katılımcı adına bireysel emeklilik hesabına ödenen katkı payları için devlet katkısı hesabında kullanılan oran, yabancı para cinsinden yapılan katkı payı ödemeleri için yüzde 10 olarak belirlenmiştir" ifadeleri yer aldı.  
Kur riskine son
Yurtdışındaki Türk vatandaşları için BES aslında yeni bir tasarruf ve yatırım aracı değil. Söz konusu vatandaşlarımız önceden beri, Türkiye’de BES’e yatırım yapıyor. Bugüne kadar ki uygulamaya bakıldığında yabancı ülkelerdeki vatandaşlarımız, BES’e girdiklerinde döviz cinsinden olan kazançları TL’ye çevriliyor; sistemde tercih ettikleri emeklilik fonlarına yatırılıyor ve yüzde 25 oranında da devlet katkısı elde ediyorlardı.

Ancak emekli olup, kendilerine toplu ödeme yapıldığında birikimlerini, dolar ve Euro’ya çevirdiklerinde kur riski ile karşı karşıya kalıyorlardı. Burada, ‘kur riski’ çok kritik bir kavram. Artık, yeni düzenleme ile yurtdışındaki Türk vatandaşları sisteme yabancı para cinsinden ödeme yapıp, yüzde 10 da devlet katkısı alacak.

Emekli olduklarında da ödemeler kendilerine döviz olarak yapılacak. Bu da bir anlamda kur riski nedeniyle BES’e girmeye çekinenlerin de önünü açacak.


Dövizli BES’te şimdilik, devlet katkısı oranı yüzde 10 olarak belirlendi. Ancak devlet katkısı ödemesinin döviz cinsinden mi TL cinsinden mi yapılacağı ve devlet katkısı üst limiti vb. konular henüz netleşmiş değil.

Ayrıca, sistemde aksama olmaması için emeklilik şirketlerinin muhasebe ve tahsilat sistemlerinde de bir takım değişiklikler yapılması; dolar ve euro cinsinden emeklilik yatırım fonlarının kurulması gerekiyor. Bu nedenle, emeklilik şirketleri gerekli alt yapıları hazırlamak için dövizli BES ile ilgili ikincil mevzuatın yayımlanmasını bekliyor.

  
  

Kaynak :
Hit : 1175


TSB Başkanı Benli den kasko ve trafik sigortası uyarısı!
Kayserili Sigortacılardan Yönetmelik Tepkisi
Yurt dışındaki Türkler için BES artık daha cazip
FCC den Sigorta Pazarlamacılarına Rekor Robotik Arama Cezası
Sağlık sigortaları yeni gelişmelere gebe
Sigorta şirketlerinden büyük jest! Tek hasta için 600 bin TL ödendi
Sigorta Akademi nin Yeni Eğitimleri Başlıyor,
Gündemdeki Sigortacılık ürünü, Sağlık Sigortacılığının Temel Kavramları ve Pazarlama Aşamasındaki Destekleri
Bitcoin Devi Bakkt tan 500 Milyon Dolarlık Sigorta Anlaşması
Yurt dışındaki Türkler için BES artık daha cazip
Kovid-19 sonrası kişiye özel sigorta ürünleri artacak
Sigorta acenteleri sahipleri yeni yönetmelikten dertli
BES te fon büyüklüğü 125 milyar TL oldu
Gelecekte sağlık sigortalarına talep artacak
Salgından sonra İş Durması ve Alacak Sigortası nın önemi artacak
Sigortada koronavirüs destekleri
Değişen Sigortacılık 2020 Eğitim ve Panelleri Ekim de Antalya ile başlıyor
Sigorta şirketleri önemli bir sınav veriyor
Wimbledon´ ın Zararını Sigorta Şirketi Ödeyecek
Arabası, evi olanlar ve kredi çekenler dikkat! Sigortalar için tavsiye kararı alındı
Sağlık sigortası sahiplerinin corona virüs tedavi giderleri karşılanacak
Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortasında değişiklik
Sigortacıların 2019 yılında gözdesi kasko oldu
Avrupalılar sigortaya artık daha fazla para harcıyor
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International World Medasist International Sigorta ve Bes Medasist International Sektörel
www.newsfromturkey.tv www.sigortanet.tv www.turksektorel.net
www.travelassisturkey.com www.sigortaegitim.com  
www.medasist.com    
  Medasist International Business  
  Travel Assistance    
  Business Life    
  Education    

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Platformu, portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Platform, portal managers has no responsibility and bind.

Turkey News - Google News in Turkey - Turkey Companies - Invest in Turkey - Acıbadem Hospital - Turkish Business - Turkey Video - Turkish Real Estate - Turkey Actuel - Economy
Medasist International © Copyright 2005