E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


O Bir Efsane, Karl
  10.02.2012


NBA tarihinin öyle karizmatik yıldızları vardır ki, unutulmaz oyuncular arasına isimlerini yazmakla kalmazlar adeta o listeye isimlerini kazırlar. 


NBA tarihinin öyle karizmatik yıldızları vardır ki, unutulmaz oyuncular arasına isimlerini yazmakla kalmazlar adeta o listeye isimlerini kazırlar. Bu yıldız oyuncuların en önemlilerinde biri ise kuşkusuz olarak, Majesteleri Michael JORDAN’ın bir zamanlar ezeli rakibi, aynı zamanda her zaman dostu olan Karl “ Postacı” MALONE’dur. Ona Postacı ünvanının kimler tarafından verildiği bilinmese de Karl “Postacı” MALONE yağmur, kar yada fırtına da olsa şartlar ne olursa olsun paketi yani basketbol topunu mutlaka yerine yani çembere teslim eden inanılmaz bir yıldızdı.

Karl Anthony MALONE 24 Temmuz 1963’te Louisiana’da doğdu. Küçük Karl MALONE’nun iri yarı fiziği nedeniyle en büyük isteği Amerikan futbolu oynamaktı, fakat bir türlü annesinden bu sert spor için izin alamayınca kendini basketbola verdi. Hatta zaman içinde basketbola adeta aşık oldu. Lisedeki başarılı basketbol yıllarından sonra, Louisiana Tech Üniversitesinin burs teklifini kabul etti. Üniversitede özellikle 3. Sınıftaki maç başına 16.5 sayı, 9.3 ribaunt ortalamaları ile o zamana kadar adı çokta duyulmamış olan Louisiana Tech Üniversitesini Amerika’nın en çok dikkat çeken üniversitelerinden biri haline getirdi. Bu başarılı yıllarla birlikte iyice kendine gelen MALONE, henüz 3. Sınıfta NBA Draftına girerek profesyonel olma kararı aldı. Draftta kendisini Dallas’ın seçeceğine o kadar inanıyordu ki, draft seçim sırası Dallas’a geldiğinde, Dallas tarihi bir hata yaparak Alman oyuncu Detlef SCHREMPF’i seçti. Daha sonra bunun sebebinin bir çok antrenör ve yöneticinin kendisini çok iyi tanımadan sorunlu bir oyuncu olduğunu düşünmesi nedeniyle olduğu ortaya çıktı. Ancak büyük yıldız 13. Sırada kendisi hakkında çok detaylı araştırma yaparak dersini iyi çalışan Utah Jazz ve Koçu Frank LAYDEN tarafından seçildi. Diğer takımların dikkatsizliği UTAH JAZZ’a böyle bir yıldızı ve 18 yıl sürecek efsanevi dönemi draftın 13. Sırasıyla seçme şansını sağladı.

Karl MALONE neredeyse komedyen bir koç olan Frank LAYDEN ile çok iyi anlaşıyor, aynı zamanda çok top kullanan Adrian DANTLEY’in takımdan gidişide onun performansını arttırıyordu. Utah Jazz taraftarı ise, tekniği yanında inanılmaz fizik gücünü de kullanan oyun gücüyle olmasa da başarılı performansları nedeniyle efsanevi oyuncu Pete MARAVICH’in yerine koymaya başladı. Karl MALONE, NBA’deki ilk yılında 21.7 sayı, 10. Ribaunt ortalaması ile oynadı.

Belki de tüm zamanların en iyi uzun forveti olan 2.06 cm. Boyundaki 116kg. ağırlığındaki dev oyuncudaki potansiyeli gören Utah Jazz yöneticileri takımı onun etrafında oluşturmaya başladılar. Özellikle muhtemelen gelmiş geçmiş en iyi ikili olan Karl MALONE ve John STOCKTON ortaklığı da bu muhteşem 18 yılda ve oynanan 1412 maç ile gerçekleşiyordu.

Postacı, John STOCKTON ve arkadaşları 1997 ve 1998’de Michael JORDAN önderliğindeki Chicago Bulls ile 2 defa final oynamasına ve şampiyonluğa çok yaklaşmasına rağmen özellikle Majesteleri Micheal Jordan ve Scotie PIPPEN önderliğindeki inanılmaz Chicago Bulls’u geçemediler.

Bir türlü şampiyonluk yüzüğünü parmağına takamayan Postacı, 2004 yılında Los Angeles Lakers’a takas olarak bu sevinci yaşamak istese de bu seferde finalde Ditroit Pistons’a takıldılar.

13 Şubat 2005’te NBA’de tüm zamanların Kerim Abdul JABBAR’dan sonraki en çok sayı atan (36.928 sayı) oyuncusu olan Karl “Postacı” MALONE emekliliğe karar verdi. NBA tarihinde en çok serbest atış kullanan ve isabet bulan, 1997 ve 1999 yıllarının MVP’si, 1989 ve 1993 yıllarının All Star MVP’si olan Karl MALONE ilk ve inanılmaz rüya takım ile 1992’de ve 1996’da Olimpiyat altın madalyasını boynuna taktı. 11 kez NBA’in en iyi ilk beşine seçilen ve tarihin en iyi 50 oyuncusu arasına girilen Karl “Postacı” MALONE’yi işini çok ciddi yaparken, yaşadığı olumsuzluklardan asla bıkmadan, tekniği ve gücünü birleştirerek basketbol topunu her zaman adrese teslim eden kısa şortlu bir NBA efsanesi olarak, onu genç kuşak oyunculara tanıtmanın faydalı olacağını düşündük.

Basketbol Dolu Mutlu Günler Dileğiyle...

Ali Civan
NBA TÜRKİYE
Nba Türkiye Kasım sayısından alınmıştır.
  
  

Kaynak : NBA Türkiye
Hit : 2827


Hayal Bile Edemeyeceğiniz Bir Şey En Güzel Gerçeğiniz Oldu mu?
Haydi Kızlar BASK’etbola!
Küçük Ama Dev Adam
Çocuk Ressamlarla Renge Yolculuk IV
Süper Bacaksız Tyrone Muggsy Bogues
UEFA ve TFF´yi dava etti!
2012 olimpiyatları 3 boyutlu yayınlanacak
Ülker´den Fenerbahçe´ye süper destek
En zengin kulüp Real Madrid
O Bir Efsane, Karl "Postacı" Malone
1984´den 2014´e Krallar ve Veliahtları
Biraz Müzikte Gerek
Mehmet Okur Türklerin Kalesi New Jersey´de
NBA’de lokavt ‘söz’le bitti zarar 1 milyar dolara ulaştı
Manchester City´de 308 milyon dolarlık zarar
Agresif ve Unutulmaz Bir Yıldız: Charles "Sır" Barkley
Kısa Şortlulardan Bir Başarı Efsanesi: Bask Veteran Avrupa Şampiyonu
Fenerbahçe taraftarından yardım kampanyası
TFF´den Doğu Anadolu´ya yeni futbol projesi
Bask’ın gençlere yatırımı devam ediyor
Beko Basketbol Ligi 46 yaşına giriyor
Maçlar 14 Kasım´a kadar iptal
Bir Basketbol Maestrosu: Necati Güler
Katarlılar Manchester United´a talip
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International World Medasist International Sigorta ve Bes Medasist International Business
www.medasist.com www.sigortaegitim.com Travel Assistance
    Business Life
    Education
  

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Platformu, portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Platform, portal managers has no responsibility and bind.

Turkey News - Google News in Turkey - Turkey Companies - Invest in Turkey - Acıbadem Hospital - Turkish Business - Turkey Video - Turkish Real Estate - Turkey Actuel - Economy
Medasist International © Copyright 2005