E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Türkiye ve Dünya Sigorta Sektörü Bileşenleri 2011
  29.07.2011


Türk Sigorta Sektörü’nün 2000-2010 yılları arasında sağladığı %700’lük büyüme ve 14.1 milyar TL prim üretimine ulaşmış olması gerçekten sevindiricidir. 


Sigorta sektörünün prim üretiminin 11.9 milyar TL’lik bölümünün Hayat dışı ve 2.2 milyar TL’lik bölümünün Hayat branşından gelmesi ise sektörün iç yapısını göstermektedir. Bu durumda Dünya Sigorta sektörüyle ilgili olarak 2008 yılındaki %3.6’lık, 2009 yılındaki %1.1’lik küçülme ve 2010 yılındaki reel anlamda bir büyümenin olmadığından yola çıkarsak Türk Sigorta sektörü için başarılı ifadesini kullanmak yanlış olmayacaktır.

Türk Sigorta Sektörü 2010 yılında da bir önceki seneye oranla Hayat branşında %19.7, Hayat dışı branşlarda %12.6 büyümüştür. Hayat dışı branşlardan olan Sağlık Sigortalarında %20.5’lik büyüme ile 1.7 milyar TL’lik prim üretimi çok olumludur.

Dünya ise gelişmiş ülkelerdeki sigorta prim üretimlerinin düşmesi, gelişmekte olan ülkelerde ise artmakta olması, globalleşme yansımalarındandır. Dünya ve Türkiye Sigorta sektörlerinin Devlet yardımı ve garantisi olmadan çalışmalarını gelişmiş bir Reüsürans sistemi aracılığıyla yürütmesi ise tüm sektörler arasındaki en istisnai ve sistemsel sektör olarak Sigorta Sektörünü ayrıcalıklı olarak göstermektedir. 2010 yılında yaşanan Şili ve Pakistan depremleri ile Çin’de yaşanan sel felaketi başta olmak üzere felaket büyüklüğündeki 300 olay nedeniyle 38 milyar dolarlık zarar Dünya Sigorta sektörünü olumsuz etkilemiştir.

Türk Sigorta sektörünün satış kanalları incelendiğinde ise Acente kanalı %67.8 ile başı çekerken, Bankreüsürans %13.3, Brokerler %10.8, Direkt satış kanalları ise %8.1 pazar payı ile tüm üretimi gerçekleştirmişlerdir.

Türk Sigorta sektörünün bugün için kısa vadedeki en önemli sorunu ise, şirketlerin karlılık seviyesini ciddi bir biçimde olumsuz olarak etkileyen fiyat odaklı rekabet stratejileridir. Tabii ki doktor sorumluluk ve diğer sorumluluk sigortalarının gelişme potansiyeli ile geçmişteki hatalardan alınan finansal, ürünsel ve pazarlama kaynaklı birçok sigortacılık tecrübesi ve ders sigorta sektörünün geleceği açısından umut vericidir.

Dünya’da Sigortacılık çok ilerilerde olsa da gerek gelişme potansiyeli gerek yabancı yatırımcılarında etkisiyle Türk Sigorta sektörü, rüzgarı da arkasına alarak ABD’nin ilk sırada yer aldığı Sigorta Liginde 38.likten 2020 yılında ilk 20 arasına gireceği kesin olarak görülmektedir.

Mutlu Günler Dileğiyle…
Ali CİVAN

  
  

Kaynak :
Hit : 1620


Avrupa nın Renkler Mozaiği Şehri: Berlin
Doğu ve Batı nın Paylaşamadığı Ukrayna nın Kalbi: Kiev
Masal Kıvamındaki Aşıklar Şehri Prag
Futbol, Festival ve Sanat Diyarı Münih
Saraylar Şehri Görkemli Viyana Gezisi
Afrika nın En Gelişmiş Şehri Johannesburg
Moskova; Napolyon un Aşkı, Rusya nın Kalbi
Yeryüzündeki Cennet: Miami
Özel sağlık sigortacılığında 2012 yönelimleri
Türkiye’deki tüm Sigorta Şirketleri ne zaman kar edebilecek?
Sağlık Sigortaları Tıbbi Enflasyona Karşı
Dünya´da Sigortacılık 2011
Türkiye Sigorta Sektörünün 2012´ ye Doğru Yönelimleri
Türkiye ve Dünya Sigorta Sektörü Bileşenleri 2011
Bireysel Emeklilik Sistemi 2011
Sağlık Sigorta Sektöründe 2000 den 2011 e Yolculuk
Sağlık Sigortacılığında Reklam
Sağlık Sigortacılığında Sigortalı Adayının Şirket Seçimi ve Sağlık Sigortalısının İlk Yılı
Sağlık Sigortacılığında Yeni Sigortacılar
Sağlık Sigortacılığı, Sgk ve Genel Sağlık Sigortası Bileşenleri
Sağlık Sigortacılığında Satış; Cesaret Yoksa İtibarda Yoktur
Sağlık Sigortacılığında Acentenin Şirket Seçimi
Sağlık Sigortacılığında Acente ve Sigortalısı
Sağlık Sigortacılığında Acente ve Şirket İlişkileri
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International World Medasist International Sigorta ve Bes Medasist International Business
www.medasist.com www.sigortaegitim.com Travel Assistance
    Business Life
    Education
  

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Platformu, portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Platform, portal managers has no responsibility and bind.

Turkey News - Google News in Turkey - Turkey Companies - Invest in Turkey - Acıbadem Hospital - Turkish Business - Turkey Video - Turkish Real Estate - Turkey Actuel - Economy
Medasist International © Copyright 2005