E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


1984´den 2014´e Krallar ve Veliahtları
  30.12.2011


Dünya ve Avrupa Şampiyonasında final oynayarak ve daha nice başarılarla bir basketbol ekolü olma yolundaki, Türk Basketbolunun bugünlere gelmesinde çok sayıda unutulmaz antrenör ve oyuncunun önemli emeği olduğu ciddi bir gerçektir. 


Günümüzün başarılı basketbolcuları ve daha alt yapılarda oynayan nice yıldız adaylarının başarılara ulaşmak için geçmişteki basketbol ustalarının çalışmalarından, kişiliklerinden ve tecrübelerinden faydalanmalarının, yani bir nevi Basketbol Tarihini bilmelerinin kendilerine tüm basketbol yaşamlarında sağlayacağı faydalar kesindir.
Bu yazıda sizlere basketbol oyun tarzı, kişilik ve biraz da fizik olarak Türk Basketbolunun 1980’li yıllardaki Kısa Şortlu Krallarıyla, önümüzdeki yıllarda Milli Takımımızda onların yerini alacak Veliahtlarının karşılaştırmasını sunmak istedik.

Orhun ENE – Şafak EDGE : Oyun kurucu pozisyonunda, Basketbol Milli Takımımızın şu andaki Teknik Direktörü olan, Eczacıbaşı Alt Yapısından yetişerek başta Fenerbahçe, Paşabahçe ve Ülker gibi daha birçok büyük takımda başarıyla yeralan Orhun ENE ve Bandırma Kırmızı’nın defalarca Alt Yapılarda Milli olan 1.88cm’lik oyun kurucusu Şafak EDGE. Her ikisi de basketbol kişiliği, efendiliği, hızlı oyunu sevmeleri, basketbolun temel hareketlerini çok iyi uygulamaları, oyunu okumaları ve sayı potansiyelleri ile birbirlerini anımsatmaktadırlar.

Levent TOPSAKAL – Göksenin KÖKSAL: Şutör oyun kurucu pozisyonunda henüz 17 yaşında İTÜ ve A Milli Takımda kendine yer bularak, izleyenleri büyüleyen yıldız Levent TOPSAKAL’ın bugünkü görüntüsü ise, 1-2-3 numaralarda oynayabilen 1.97cm.’lik boyu ile Alt yapılarda defalarca sayı kralı olan Medical Park Galatasaray’ın yıldızı Göksenin KÖKSAL. Her iki karizmatik yıldız da inanılmaz skor güçleri yanında dış şut sokma özellikleri, hücum ribauntlarındaki etkileri ve gerektiğinde başarılı savunmaları ile diğer oyunculardan ayrılıyorlar.

Erman KUNTER – Can MAXIM MUTAF: Kısa forvet yada şutör guard oynayan efsanevi oyuncu ve antrenör Erman KUNTER ile Fenerbahçe Ülker Alt Yapısından yetişerek, tecrübe kazanması için Mersin Büyükşehir Belediyesine kiralık olarak giden 1.93cm’lik boyuyla, 15 yaşında Fenerbahçe Ülker A Takımı forması giyen, Can MAXIM MUTAF. İki yıldız oyuncu da atletik kabiliyetleri, inanılmaz şut yetenekleri ve sayı güçleri ile bugünkü kadromuzda yeralıyorlar.

Ömer BÜYÜKAYCAN – Furkan ALDEMİR: Uzun forvet pozisyonunda ise, çeşitli şanssızlıklar sonucu çok uzun yıllar basketbolumuzda yer alamasa da basketbol oynadığı yıllarda kendi pozisyonunda Türkiye’de bir ilk diyebileceğimiz tarzıyla, dönemin efsanevi kulübü Eczacıbaşı’nın yıldızı Ömer BÜYÜKAYCAN ve 2.07cm’lik dev fiziği ile Türk Basketbolunun kendisinden çok büyük başarılar beklediği Galatasaray Medical Park’tan “Mr. Ribaund” Furkan ALDEMİR. Estetik oyunları, ribaunt sezgileri yanında bir uzun oyuncuda kolay bulunamayacak şut ve fundamental yetenekleriyle farklılar.

Efe AYDAN – Enes KANTER: Uzun oyuncu, center pozisyonunda basketbolumuzda bir dönemi kapatarak, yeni bir dönemi açan sadece basketbolseverlerin değil, basketbol oynadığı dönemde özellikle Milli Takımdaki başarılarıyla, basketbolun ülkemizde bu denli sevilmesine destek olan, aynı zamanda şu anda yönetici olarak bu misyonunu sürdüren basketbolumuzun efesi Efe AYDAN ve muhtemelen gelecekte Türk Basketbolunun kazanacağı büyük başarılara damga vuracak olan Enes KANTER. Oyun zekaları, güçleri ve yürekleri ile oyunu her zaman domino edebilen iki dev oyuncu.

Görüyoruz ki bir zamanların Aslan Yürekli Kralları, Türk Basketbolunun geleceğini burada yazdığımız ve arkadan gelecek birçok uzun şortlu Veliahtına gönül rahatlığıyla emanet edebilir.

Basketbolumuzun geldiği bu başarılı noktada, unutmamak gerekir ki, yazıyı hazırlamamda büyük desteğini gördüğüm başarılı antrenör kardeşim Sedat TALİ ve onun gibi basketbola gönül vermiş birçok başarılı antrenörümüzün ve yöneticimizin de payının çok önemli olduğunu unutmamak gerek...

Basketbol Dolu Mutlu Günler Dileğiyle...

Ali Civan
NBA TÜRKİYE
Nba Türkiye Kasım sayısından alınmıştır.  
  

Kaynak : Nba Türkiye
Hit : 2611


Hayal Bile Edemeyeceğiniz Bir Şey En Güzel Gerçeğiniz Oldu mu?
Haydi Kızlar BASK’etbola!
Küçük Ama Dev Adam
Çocuk Ressamlarla Renge Yolculuk IV
Süper Bacaksız Tyrone Muggsy Bogues
UEFA ve TFF´yi dava etti!
2012 olimpiyatları 3 boyutlu yayınlanacak
Ülker´den Fenerbahçe´ye süper destek
En zengin kulüp Real Madrid
O Bir Efsane, Karl "Postacı" Malone
1984´den 2014´e Krallar ve Veliahtları
Biraz Müzikte Gerek
Mehmet Okur Türklerin Kalesi New Jersey´de
NBA’de lokavt ‘söz’le bitti zarar 1 milyar dolara ulaştı
Manchester City´de 308 milyon dolarlık zarar
Agresif ve Unutulmaz Bir Yıldız: Charles "Sır" Barkley
Kısa Şortlulardan Bir Başarı Efsanesi: Bask Veteran Avrupa Şampiyonu
Fenerbahçe taraftarından yardım kampanyası
TFF´den Doğu Anadolu´ya yeni futbol projesi
Bask’ın gençlere yatırımı devam ediyor
Beko Basketbol Ligi 46 yaşına giriyor
Maçlar 14 Kasım´a kadar iptal
Bir Basketbol Maestrosu: Necati Güler
Katarlılar Manchester United´a talip
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International World Medasist International Sigorta ve Bes Medasist International Business
www.medasist.com www.sigortaegitim.com Travel Assistance
    Business Life
    Education
  

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Platformu, portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Platform, portal managers has no responsibility and bind.

Turkey News - Google News in Turkey - Turkey Companies - Invest in Turkey - Acıbadem Hospital - Turkish Business - Turkey Video - Turkish Real Estate - Turkey Actuel - Economy
Medasist International © Copyright 2005