E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Agresif ve Unutulmaz Bir Yıldız: Charles
  30.11.2011


NBA tarihine damga vurmuş çok sayıda süper yıldız olsa da, bu süper yıldızlardan biri, fiziğinden beklenmedik rebound ve skor başarısı ile oyunu istediği şekilde domine etmesi yanında basketbola hem daha asi hemde daha profesyonel bakışıyla diğer oyunculardan ayrılabiliyordu. 


Bu süper yıldız birçok basketbol otoritesine göre NBA tarihinin en etkili rebound alan oyuncusu ve tüm zamanların en iyi power-forward’ı olan Charles “Sir” BARKLEY’dir.

Charles BARKLEY 20 Şubat 1963 tarihinde Alabama Eyaletinin, Leeds Şehrinde çok zayıf bir prematüre bebek olarak dünyaya geldi. Yaşaması bile mucize olan küçük bebek, hastanede kan ve gıdasını ayaklarından iğne ile aldıktan sonra ancak kendini 6 ayda toparlayabildi ve evine gönderildi. Bununla birlikte annesinin anlattığına göre, küçük Charles eve gelince inanılmaz bir şekilde yemeğe başladı ve profesyonel olana kadar yemek yemeği hiç azaltmadı.

Fakir ve tehlikeli bir zenci mahallesinde büyüyen küçük Charles, 15 yaşına kadar birkaç küçük hırsızlık suçuna karışsa da, basketbol sevgisi daha Lise 2. Sınıfta kendisini toparlamasına yetmişti. Buna rağmen Lise 2. Sınıfta boyu 1.74cm. ve ağırlığı 100kg’ın üzerindeydi. Genç Charles Lisedeki basketbol Coach’u Billy COPELAND’e neyi eksik olduğundan Lise takımında oynayamadığını sorup, ondan boyunun kısalığı cevabını almıştı. Genç BARKLEY’in ısmarlama gibi 1 yılda boyu 1.97cm.’e ulaştı. Son sınıfta 19.1 sayı ve 17.9 rebound ortalamasına ulaşsa da hiçbir üniversite onunla ilgilenmiyordu. Lise son sınıftaki Butler Lisesi maçındaki inanılmaz oyunu ile Auburn Üniversitesinden sonunda bursu kaptı. Fakat antremanı sevmeyen ve 150kg’ye çıkan BARKLEY’in Auburn Coach’u Sonny SMITH ile arası hiçbir zaman iyi olmasa da, sahaya çıktığı zaman rakip seyircilerinde hakaretlerininde etkisiyle  hırslanmasıyla inanılmaz oyunlar gerçekleştiriyordu.
1983-1984 sezonu NCAA’in SEC Liginde yılın oyuncusu seçilen BARKLEY, 1984 ABD Olimpiyat Takımına seçilse de efsanevi Coach Bobby KNIGHT ile tartışarak kendini takımdan attırıyordu.

Yine de 1984 yılı NBA Draftında 5. Sırada Philadelphia 76’ers tarafından seçiliyordu. İlk senelerindeki en büyük iki şansı takımda kendine babalık yapacak olan Julius “Dr” ERVING ile Moses MALONE’un olması ve takım yönetimi ile 125kg’yi geçerse, tazminat ödeyeceğini kabul ettiği kontratı imzalamasıydı.
1984-1992 Philadelphia 76’ers, 1992-1996 Phoenix Suns, 1996-2000 yılları arasında ise Houston Rockets’de oynayan Charles BARKLEY, 16 yıl oynadığı NBA’de 11 kez All Star takımına, 5 kere sezonun en iyi ilk beşine, 5 kere sezonun en iyi 2. beşine, 3 kere sezonun en iyi 3. beşine seçiliyordu. 1991 yılı All Star maçı MVP’si, 1992 Barcelona ve 1996 Atlanta Olimpiyatlarında altın madalya kazanan ABD Rüya Takımı’nın yıldızlarından biri olsa da, 1985’te Philadelphia 76’ers’la, 1997’de Houston Rockets ile Konferans Finali, 1993’de ise Phoenix Suns ile NBA Finali oynasa da büyük yıldız Karl MALONE gibi hiçbir zaman Şampiyonluk Yüzüğünü parmağına takamamıştı.

Bazen sinirlenip oyuna küsmesine ve hakemlerle fazla uğraşmasına rağmen, 1.98m’lik boyu ve ortalama 120kg. olan vücudu ile inanılmaz hırsı, korkusuz oyun tarzı, maç içindeki kızgınca profesyonellliği, oyunu sürekli domine eden bir Power-Forward olarak sayılarının yanında reboundlarıyla ve 20.000 sayı, 10.000 rebound, 4.000 assiste ulaşan 4. oyuncu olarak, basketbolun büyük ustalar kulübü olan Hall of Fame’e 2006 yılında seçilerek kendine çok yakışan, özel bir ünvan olan Basketbolun Efendisi anlamına gelen “SIR” mertebesini perçinlemişti.

Bugünlerde arasıra Alabama Senatörü olmak isteyen ve ABD’nin TNT Televizyon kanalındaki çılgın basketbol yorumlarıyla ilgi çeken bir zamanların kızgın yıldızından özellikle kazanma hırsı ile iş ciddiyeti açısından Genç Basketbol Yıldız Adaylarının öğrenecekleri çok özellikler olduğu net bir şekilde görülüyor.

Ali Civan
NBA TÜRKİYE
Nba Türkiye Kasım sayısından alınmıştır.

  
  

Kaynak : NBA Türkiye
Hit : 2656


Hayal Bile Edemeyeceğiniz Bir Şey En Güzel Gerçeğiniz Oldu mu?
Haydi Kızlar BASK’etbola!
Küçük Ama Dev Adam
Çocuk Ressamlarla Renge Yolculuk IV
Süper Bacaksız Tyrone Muggsy Bogues
UEFA ve TFF´yi dava etti!
2012 olimpiyatları 3 boyutlu yayınlanacak
Ülker´den Fenerbahçe´ye süper destek
En zengin kulüp Real Madrid
O Bir Efsane, Karl "Postacı" Malone
1984´den 2014´e Krallar ve Veliahtları
Biraz Müzikte Gerek
Mehmet Okur Türklerin Kalesi New Jersey´de
NBA’de lokavt ‘söz’le bitti zarar 1 milyar dolara ulaştı
Manchester City´de 308 milyon dolarlık zarar
Agresif ve Unutulmaz Bir Yıldız: Charles "Sır" Barkley
Kısa Şortlulardan Bir Başarı Efsanesi: Bask Veteran Avrupa Şampiyonu
Fenerbahçe taraftarından yardım kampanyası
TFF´den Doğu Anadolu´ya yeni futbol projesi
Bask’ın gençlere yatırımı devam ediyor
Beko Basketbol Ligi 46 yaşına giriyor
Maçlar 14 Kasım´a kadar iptal
Bir Basketbol Maestrosu: Necati Güler
Katarlılar Manchester United´a talip
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International World Medasist International Sigorta ve Bes Medasist International Business
www.medasist.com www.sigortaegitim.com Travel Assistance
    Business Life
    Education
  

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Platformu, portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Platform, portal managers has no responsibility and bind.

Turkey News - Google News in Turkey - Turkey Companies - Invest in Turkey - Acıbadem Hospital - Turkish Business - Turkey Video - Turkish Real Estate - Turkey Actuel - Economy
Medasist International © Copyright 2005