E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Avrupa nın Renkler Mozaiği Şehri: Berlin
  24.04.2020


1237 yılında kurulan ve adı bataklık anlamına gelen Almanya’nın başkenti Berlin, bugün Dünya’da en fazla yeşil alana sahip olması, geniş ve modern caddeleri, kültür hazinesi müzeleri, moda haftaları, tarihi eserleri ve efsanevi gece hayatıyla içinde her rengi barındıran rengarenk bir şehir. 


Avrupa birliğinin ekonomik ve politik anlamda Lokomotifi olan Almanya’ya Schengen vizesi ile gidiliyor ve Euro para birimi kullanılıyor.

Türkiye’nin dışında en fazla Türk’ün yaşadığı 3,5 milyonluk Berlin’in %10’u yani yaklaşık 350 bin kişisi Türk.

Türkler günlük ve ticari yaşamda çok aktif oldukları için her an bir Türk ile karşılaşmanız ve konuşmanız olası ancak Berlin’e ziyarete gelmiş biri için daha çok bir takside ya da bir restoranda bir Türk ile karşılaşıp sohbet etmeniz daha büyük ihtimal.

Türkiye ile saat farkı -1 saat olan Berlin Schoenfeld Havaalanı’na İstanbul’dan 3 saatte ulaşılabiliyor.

Almanya Parlemento Binası önünde her zaman çok sayıda turist yer alıyor

Berlin Seyahatimiz Başlıyor,

2007’nin Temmuz ayında iş seyahati için gittiğim  Berlin’den 3 ay önce daha sonra paylaşacağım Düsseldorf’a gitmiştim,

Düsseldorf Almanya’da gördüğüm ilk şehirdi ve özellikle ünlü caddesi König Schalle(Krallar Caddesi) inanılmaz renkliydi. Bu caddede gördüğüm tüm kadın ve erkekler çok şık ve etkileyiciydi, Güzel ve son moda kıyafetler, bakımlı kadın ve erkekler…. Ben ise yorgun, dağınık ve bitiktim ama bir dahaki sefer Almanya’ya daha farklı gelecektim.

İşte tam da bu duygular ile 3 ay sonraki Berlin seyahatime şık ve dinç gitmek istemiştim ama ne göreyim; Berlin’de 70 milletten insan var, herkes bir koşuşturmaca halinde, kozmopolit ama keyifli bir şehir. Bu arada yine tutturamadımJ 

Dünya metropolü olan Berlin’de; şık olan da var, dağılmış olan da!

Tüm Berlin’i turlayan Ring Tren seferi

Berlin’de Trenle Keyifli  Bir Ring Seferi,     

1961 yılından 1990 yılına kadar ortasından Utanç Duvarı geçen Berlin’in %30’u yeşil alan; eğer Reichstag Tepesi’ne çıkar ya da trenle şehrin etrafını dolaşmak için bir Ring seferi yaparsanız yeşilin her tonuna doyabileceğiniz bir şehir.

Mitte İstasyonu’ndan yola çıkan ve durmadan yaklaşık 2 saat boyunca tüm Berlin’in etrafını turlayan keyifli tren seferine Berlinliler Ring adını veriyorlar.

Ring seferi, Berlin mozaiğinde tüm renkli ve kozmopolit hayatı görebileceğiniz bir deneyim,  sefer esnasında göreceğiniz ağaçların arasında bulunan küçük evlerde keyifli hayatlar süren Berlinlileri ve Berlin’e hayat veren  Spree Nehri’nden çok keyifli manzaralar  görmek mümkün.

Bir Berlin gerçeği,Brandenburg Kapısında Temmuz’da yağmurlu ve soğuk bir gün

Bir Kültür ve Sanat Şehri,

İki dev üniversitesi olan Berlin tam bir öğrenci şehri; bu arada üniversitelilerin Berlin’de sosyal yaşamına kültür, dinamizm ve renk getirdikleri kesin.

Berlin; festivalleri, tiyatroları, sergi salonları, sinemaları ve sanat galerileri ile çok etkileyici bir sanat ve kültür şehri. Hatta küçük sokaklarında bile rastlayabileceğiniz çok sayıdaki açık hava kitap sergileri de kentin nasıl renkli bir kültür dokusu olduğunu bir daha ortaya koyuyor.  

 

                           Berlin’in Ana Caddesi Kurfürstendamm(Kudamm)

Almanya’nın Ana Caddesi; Kurfürstendamm

Kurfürstendamm, İstanbul’daki Şişli ile Harbiye  arasına benzeyen ama daha geniş hali ile etkileyici ve tarihi binalarıyla Almanya’nın kesinlikle  ana caddesi izlenimi veriyor.

Berlin, gündüz ve gece arasında kabuk değiştiren bir şehir, gündüzün koşuşturması akşam geldiğinde keyifli bir hal alıyor ve yerini özellikle Kurfürstendamm Caddesi’ndeki (yaklaşık 10 kilometre uzunluğunda) keyifli restoranlardaki mum ışığındaki yemeklere bırakıyor.

Kurfürstendamm’daki muhteşem lezzet sunan restoranların dışında bolca Çin restoranı ve her köşede bir Türk restoranı ya da büfesine rastlayabilirsiniz.

Bu özel hazırlanmış menülerden sonra gecenin ilerleyen saatlerinde hızını kesmek istemeyen Berlinliler ve turistler kendilerini Frederickstadt‘taki eğlenceli barlara ve diskoteklerdeki hızlı gece hayatına bırakıyor.

Berlin, büyüklüğü yanında genellikle görülebilecek yerleri birbirine yakın olduğu için yürüyerek gezilebilecek bir şehir; metrosu gelişmiş ve taksi fiyatları da normal.

                  Almanya’nın en turistik noktalarından biri Brandenburg Kapısı/Berlin

Brandenburg kapısı, Parlamento Binası, Bergamo Müzesi, Zafer Anıtı

Brandenburgtor (Brandenburg Kapısı) 1788 – 1791 yılları arasında inşa edilmiş görkemli bir yapı; kapının açıldığı meydan ise turistlerin ilk uğrak yeri ve kuşkusuz dünyanın en ünlü meydanlarından biri.

Yaklaşık 3-4 futbol sahası büyüklüğündeki antik kapıdan girilen Brandenburg Meydanı turistlerin bol bol resim çekip etrafı seyrettikleri Almanya’nın simge mekânlarından birisi.  

1894 yılında inşa edilen Reichstadt (Parlamento Binası) rehberlerce gezdirilebiliyor ve özellikle geçtiğimiz yıllarda binaya eklenen cam kubbe, Almanya Parlamento Binası’na bir derece daha görkem katıyor.

Reichstadt (Parlamento Binası), şehir içinde bir alan gibi değil yeşilliklerin arasında ve genelde önünde sağlam bir sıra oluyor, ancak konu Almanya parlamento binası ise görmeden Berlin’den ayrılmamak gerek.

                                    Almanya  Parlamento Binası/Berlin

Berlin’de “Müzeler Adası” olarak bilinen bölgedeki müzelerde; zamanında Osmanlı İmparatorluğu ile Alman arkeologlar arasında kimi zaman anlaşmalar yoluyla; kimi zaman da arkeologların gizlice Anadolu’dan kendi ülkelerine kaçırdığı paha biçilmez eserler ile dolu. Maalesef Osmanlı İmparatorluğu’nda arkeolojik kalıntıların önemine dair bilinç çok geç gelişmiştir.

Bu bölge de yer alan ve Türkiye’den giden Bergama Tapınağı’nı içinde bulunduran Bergamo Museum (Bergama Müzesi),18. yüzyılda Alman arkeologların Türkiye’den götürdüğü muhteşem tarihi mirasımızı daha net görebilmek için görülmesi gereken önemli bir müze.

Bergamo Müzesi/Berlin

Spree Nehri Turu, Berlin Hayvanat Bahçesi, Zafer Anıtı, Checkpoint Charlie

Berlin’in neredeyse tam ortasından geçen Spree Nehri'nde 2,5 saatlik bir tekne gezisi ile Berlin’i hem nehirden keşfetmek, hem de Hükümet bölgesi, Bellevue Sarayı, Berlin Katedrali ve Müzeler Adası üstünden keyifle seyretmek ve bilgi edinmek mümkün.

Alman prenslerin eski av sahası olan Berlintiergarten (Berlin Hayvanat Bahçesi) çok büyük ve benzerleri arasında en iyilerden biri, biraz kafa dağıtmak için keyif alınacak bir yer ayrıca içinde dev bir akvaryum da yer alıyor.

Siegessavle (Zafer Anıtı) 1873’te tamamlanmış, 1864 yılında Heinrich Strack tarafından İkinci Schleswig Savaşındaki Prusya zaferinin anısına inşa edilmeye başlanmış bir zafer takıdır.

Berlin Zafer Anıtı, kule şeklinde olması nedeniyle üst katına çıkıp Berlin’i kuşbakışı görebilmek de mümkün ve yukarı çıkıp bu tarihi mekanda  bir resim çektirmek güzel bir anı oluyor.

Berlin Parlamento Binası’nın yanında yer alan Zafer Anıtı; parkların ortasında dört yol ağzının merkezinde bulunmakta ve Berlin’in sembolleşmiş bir turistik yeri.

Gerçekten tarihe damga vurmuş, Demir Perde rejiminin 1961-1990 yılları arasındaki soğuk savaş dönemindeki Doğu ve Batı Berlin arasındaki sınır geçiş noktası olan Frederich Stadt’taki Checkpoint Charlie ’den 5000 kişi kaçmış ve 180 kişi vurulmuş, Berlin’e gelen turistler hem o tarihi yaşamak hem de duygusal olarak kaybedilenleri anmak adına bu özel alanı  görmeden dönmek istemiyorlar.

Hemen her saat yoğun olan Checkpoint Charlie Müzesi’nde kaçmaya çalışanların yaptığı muhteşem araçlar da sergileniyor ve tüm dünyadan gelen turistlerin çok yoğun ilgisini çekiyor.

                       Soğuk Savaş Döneminden bir Efsane Checkpoint Charlie/Berlin

Berlin’den bir anı; Almanlar biraz cimri galiba,

Kaldığım Holiday Inn otelinin yanındaki bir Türk-Alman restoranında 8-9 sabah kahvaltı ettikten sonra çalışanlarla yani Türk asıllı Alman pasaportlu vatandaşlarımızla bir dostluğum oluştu. Döneceğim sabah tabaktaki 8-9 gündür bir türlü yiyemediğim küçük parça tereyağının yerine peynir koymalarını rica ettiğimde bunun imkansız olduğunu ve 20-25 gram tereyağının 20-25 gram peynirden daha pahalı olduğunu belirttiler.

Almanlar genelde soğuk insanlar olsalar da adres tarifi gibi konularda yardımcı oluyorlar ama bir mağazadan yüklü bir alışveriş yapsanız bile bir alt kata indiğinizde poşetiniz patlarsa yeni bir poşet dahi vermiyorlar. Mağazadan yaptığınız alışverişlerde aldıklarınızı poşete yerleştirirken yardımınızı da istemiyorlar, yani çok katılar.

Berlin’de  bir iş toplantısı; “Ne olur ne olmaz, aklınızda bulunsun!”

 Yine Berlin’in Mitte semtinde sağlık turizmine yönelik bir toplantı yaptığım bir turizm şirketi yetkilisi ile toplantıdan önce yetkili ne içeceğimi sorduğunda bir kutu meşrubat rica ettim,

Verimli geçen ve bir işbirliğinin başlayacağının habercisi olan toplantıdan çıkarken yetkili bana 1,5 Euro dedi,, neden diye sorduğumda içtiğim meşrubatın ücreti olduğunu belirtti ve tabii ki ödedim.

Berlin’in keyifli turistik aktivitelerinden biri, Spree Nehri Turu

Berlin’den Özel Tavsiyeler,

Berlin’de Dünya çapında çok restoran bulunsa da özellikle Jager Caddesi’ndeki VAU Fransız restorandı ve Frederichstadt caddesindeki İtalyan Restorandı Bocca di Bacco bence ilk denenebilecek mekanlar.

 Kurfürstendamm’daki Hotel California konaklama için çok merkezi bir otel olsa da daha uygun fiyatlı ve standart özellikli kalacak yer arayanlar için Holiday Inn Mitte ile Berlin’deki diğer Holiday Inn’ler tavsiye edilebilir.

Eğlenmek için favori mekanlar ise popüler gece kulübü Green Door, 90 Grad Dans Kulübü yada caz kulübü B- flat’ten biri yada hepsi neden olmasın?

Berlin’de restauranttan fazla olan Türk Dönercilerinden biri

Alışveriş yaparken her şeyi bulabileceğiniz bir mekan ise, Budapester Caddesi’ndeki 86 metrelik yüksekliği ile Berlin’in en yüksek binalarından biri olan Europa Center Alışveriş merkezi; alternatifleri ise Frederichsatdt’daki  Quartier 206 ve  Pestalozzis caddesindeki Arrey and Mossina.

Almanlar;disiplinli, dikkatli, katı, çalışkan ve sadece bildikleri işi yapan insanlar olsa da Berlin; günün her saatinde farklı milletlerden insanlarla karşılaşabileceğiniz, mutlaka görülmesi gereken dünyanın en güzel şehirlerinden biri ve 3-4 günü rahatlıkla ayırabileceğiniz renkli bir şehir.

Yeni yazılarla buluşmak üzere,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  
  

Kaynak :
Hit : 2549


Avrupa nın Renkler Mozaiği Şehri: Berlin
Doğu ve Batı nın Paylaşamadığı Ukrayna nın Kalbi: Kiev
Masal Kıvamındaki Aşıklar Şehri Prag
Futbol, Festival ve Sanat Diyarı Münih
Saraylar Şehri Görkemli Viyana Gezisi
Afrika nın En Gelişmiş Şehri Johannesburg
Moskova; Napolyon un Aşkı, Rusya nın Kalbi
Yeryüzündeki Cennet: Miami
Özel sağlık sigortacılığında 2012 yönelimleri
Türkiye’deki tüm Sigorta Şirketleri ne zaman kar edebilecek?
Sağlık Sigortaları Tıbbi Enflasyona Karşı
Dünya´da Sigortacılık 2011
Türkiye Sigorta Sektörünün 2012´ ye Doğru Yönelimleri
Türkiye ve Dünya Sigorta Sektörü Bileşenleri 2011
Bireysel Emeklilik Sistemi 2011
Sağlık Sigorta Sektöründe 2000 den 2011 e Yolculuk
Sağlık Sigortacılığında Reklam
Sağlık Sigortacılığında Sigortalı Adayının Şirket Seçimi ve Sağlık Sigortalısının İlk Yılı
Sağlık Sigortacılığında Yeni Sigortacılar
Sağlık Sigortacılığı, Sgk ve Genel Sağlık Sigortası Bileşenleri
Sağlık Sigortacılığında Satış; Cesaret Yoksa İtibarda Yoktur
Sağlık Sigortacılığında Acentenin Şirket Seçimi
Sağlık Sigortacılığında Acente ve Sigortalısı
Sağlık Sigortacılığında Acente ve Şirket İlişkileri
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International World Medasist International Sigorta ve Bes Medasist International Business
www.medasist.com www.sigortaegitim.com Travel Assistance
    Business Life
    Education
  

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Platformu, portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Platform, portal managers has no responsibility and bind.

Turkey News - Google News in Turkey - Turkey Companies - Invest in Turkey - Acıbadem Hospital - Turkish Business - Turkey Video - Turkish Real Estate - Turkey Actuel - Economy
Medasist International © Copyright 2005