E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Basketbol ve Futbolun Sinyoru Can Bartu
  08.07.2011


Spor dünyasında öyle yıldızlar vardır ki özellikleriyle diğer yıldızlardan ayrılırlar; süper atletler, inanılmaz spor zekasını sahalara yansıtabilenler, örnek sporcular ve yeteneğini çalışarak daha üst düzeye çıkarabilenler. 


Basketbolun JORDAN’ı, futbolun MESSI’si, tenisin FEDERER’i atletizmin Carl LEWIS’i, bisikletin ARMSTRONG’u, yüzmenin Michael PHILIPS’i, bu süper sporculardan olsalar da bu başarıyı 2 spor dalında gerçekleştirebilen yetenekler yok denecek kadar azdır. Majesteleri Michael JORDAN, gelmiş geçmiş en büyük basketbol oyuncusu olsa da babasının vasiyeti üzerine 2 yıl oynadığı baseballda vasat bir oyunculuğun üzerine çıkamamıştı. Türkiye’de ise uzun yıllar önce spor dünyamızda bir superstar sadece Türkiye’de değil, dünyada da hem basketbol hem futbol dünyasının yıldızları arasına adını yazdırıyordu. Bu süperstar İtalyanların Sinyor ünvanını adının önüne yakıştırdıkları Sinyor Can BARTU’dur.

Türk futbolunu İtalya’da yıllarca başarıyla temsil eden Sinyor Can BARTU spora basketbol ile başlamıştı. 1949 yılında basketbola Fenerbahçe genç takımında başlayan Can BARTU’nun ilk antrenörü Önder DAİ idi. Önder DAİ, basketbol sevgisi ve oyuncularıyla daha iyi ilgilenebilmek için Tıp doktorluğu mesleğini bırakan bir basketbol aşığı antrenördü. Can BARTU, basketbol oynarken Fenerbahçe genç takımıyla gittiği bir Edirne deplasmanında Edirne karması ile yapılan maçta basketbol sahasından takımıyla birlikte galibiyetle ayrılsa da, aynı gün Edirne’de oynanan maçta Fenerbahçe Genç Futbol takımı Edirne karmasına 3-0 yenilmişti. Dönemin Fenerbahçe Futbol Genç takımı antrenörü Reşat ERKE, Can BARTU’nun iyi bir futbolcu olduğunu duymuştu. Fenerbahçe Genç Futbol takımı antrenörü ertesi günkü Edirne karması maçına Can BARTU’yu belki de takım için bir kurtarıcı olarak davet etmişti. Can BARTU, daha ilk maçında çok güzel bir oyunla ve de 1 gol atarak takımına galibiyeti getiriyordu. Ardından 3 ay sonra dönemin A Milli Futbol takımı sorumlusu Eşfak AYKAÇ tarafından Milli takıma çağırılarak, ilk  Milli Maçına çıkmıştı.

Can BARTU’nun spor hayatı ilk bakışta yorucu görünse de inanılmaz heyecan vericiydi. Fenerbahçe futbol A Takımıyla öğlen saat 15:00’de Dolmabahçe Stadında ( İnönü Stadı) Beşiktaşla oynayarak 4-2 kazandıkları maçta 2 golü attıktan sonra, akşama doğru dönemin Basketbol mabedi Spor ve Sergi Sarayına çıkıyor, Fenerbahçe basketbol A Takımının Galatasarayı 82-50 yendiği maçta 36 sayı atıyordu.

1950’li yılların ortalarına doğru olan bu dönemde şimdiki kadar çok Milli maç yapılmasa ve Türk Basketbolu bugünkü kadar parlak bir durumda olmasa da Can BARTU A Milli basketbol takımı ile gittiği Belgrat’daki bir turnuvada en iyi oyuncu seçilmişti. Aynı turnuvadaki Yugoslav basketbol otoriteleri onun Türk basketbolunun 30 yıl ilerisinde olduğunu belirtmiş ve daha sonra futbola geçmesine itiraz etmişlerdi. Tüm olumlu gelişmelere rağmen 1950’li yılların sonlarına doğru bir basketbolcu dönemin parasıyla ayda ortalama 100TL alırken, bir futbolcunun eline 3.000-4.000TL geçiyordu. Bu dönemde Can BARTU, biraz ekonomik biraz da basketbola oranla futbola olan yoğun seyirci ilgisi nedeniyle futbola geçti.

Çok az Milli maç yapılan yıllara denk gelmesi nedeniyle 7 kez Basketbol A Milli olan Can BARTU, muhtemelen Türkiye’deki ilk Jump-Shot’ı atan oyuncuydu. Can BARTU, futbola uzun yıllar Fenerbahçe ve İtalya Seri A’da başarıyla devam ederek Futbol ve basketbol dünyamızın unutulmazları arasında en ön sıralardaki yerini almıştır.

Basketbol sahalarında şutu girmeyince “Şanssızlık yada bugün elim tutmuyor” gibi nedenlere sığınmadan mücadelesine hırsla devam ederek şimdiki gençlere gerçek anlamda örnek olan Can BARTU için dönemin Fenerbahçe Basketbol şube kaptanı gazeteci Cem ATABEYOĞLU’nun sözleriyle Sinyor ile ilgili yazımızı noktalayalım...

“Can Futbolda Avrupa çapındaydı, Basketbolda kalsaydı Avrupa’nın da ötesine geçerdi...”
 
Öyle bir geçer zaman ki...

Ali Civan
NBA TÜRKİYE

Nba Türkiye Temmuz sayısından alınmıştır.
  
  

Kaynak : Nba Türkiye
Hit : 9065


Hayal Bile Edemeyeceğiniz Bir Şey En Güzel Gerçeğiniz Oldu mu?
Haydi Kızlar BASK’etbola!
Küçük Ama Dev Adam
Çocuk Ressamlarla Renge Yolculuk IV
Süper Bacaksız Tyrone Muggsy Bogues
UEFA ve TFF´yi dava etti!
2012 olimpiyatları 3 boyutlu yayınlanacak
Ülker´den Fenerbahçe´ye süper destek
En zengin kulüp Real Madrid
O Bir Efsane, Karl "Postacı" Malone
1984´den 2014´e Krallar ve Veliahtları
Biraz Müzikte Gerek
Mehmet Okur Türklerin Kalesi New Jersey´de
NBA’de lokavt ‘söz’le bitti zarar 1 milyar dolara ulaştı
Manchester City´de 308 milyon dolarlık zarar
Agresif ve Unutulmaz Bir Yıldız: Charles "Sır" Barkley
Kısa Şortlulardan Bir Başarı Efsanesi: Bask Veteran Avrupa Şampiyonu
Fenerbahçe taraftarından yardım kampanyası
TFF´den Doğu Anadolu´ya yeni futbol projesi
Bask’ın gençlere yatırımı devam ediyor
Beko Basketbol Ligi 46 yaşına giriyor
Maçlar 14 Kasım´a kadar iptal
Bir Basketbol Maestrosu: Necati Güler
Katarlılar Manchester United´a talip
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International World Medasist International Sigorta ve Bes Medasist International Business
www.medasist.com www.sigortaegitim.com Travel Assistance
    Business Life
    Education
  

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Platformu, portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Platform, portal managers has no responsibility and bind.

Turkey News - Google News in Turkey - Turkey Companies - Invest in Turkey - Acıbadem Hospital - Turkish Business - Turkey Video - Turkish Real Estate - Turkey Actuel - Economy
Medasist International © Copyright 2005