E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Bir Basketbol Maestrosu: Necati Güler
  07.10.2011


Basketbol sahasında inanılmaz yetenekli oyuncular başarılı maçlar çıkarırken, müthiş hareketlerle seyircileri kendilerine hayran bırakan hareketlere imza atarken, her zaman sahada takım oyununun devamını ve göze hoş gelen basketbol düzeninin gerçekleşmesini sağlayan gizli kahramanlar vardır. 


Türk Basketbolunun bu tür görünmeyen kahramanlara dair en önemli temsilcilerinden biri ise takımını bir oyun kurucudan çok bir senfoni orkestrasının maestrosu gibi yöneten Necati GÜLER’dir.

Günümüzün başarılı Milli oyuncuları Muratcan ve Sinancan GÜLER’in babaları olan Necati GÜLER, onlarında yeteneklerinin nereden geldiğinin en güzel kanıtı olarak göze çarpıyor.

1956 yılında Kayseri’de doğan Necati GÜLER, çocukluk yıllarında babasının da İstanbulspor’lu eski bir sporcu olması nedeniyle tüm basketbolcular gibi başta futbol olmak üzere birçok sporla ilgilenir. Ancak o yıllarda seyrettiği, Ankara Atatürk Spor Salonunun açıldığı gece oynanan Muhafızgücü-Altınordu Basketbol maçı ve bir sonraki gece aynı yerde seyrettiği Basketbolun sihirbazları Harlem gösterisi onun basketbolu benimsemesine neden olur. Tarsus Amerikan Kolejinde okuduğu yıllarda ailesi ve üst sınıflarda okuyan ağabeylerinin de teşvikiyle tamamen basketbola adapte olur. Tarsus Amerikan Kolejindeki ilk antrenörü de aynı zamanda Fen Bilgisi öğretmeni olan Donald HORNIST ,sadece basketbol değil başarılı bir sporcunun nasıl olması gerektiği konusunda Necati GÜLER’e çok şey öğretir.

Necati GÜLER ilk kulüp deneyimini ise Adana Demirspor’da yaşar. İlk basketbol turnuvası deneyimini ise ortaokul yıllarında daha sonra Türk Milli takımında da arkadaşları olacak olan Erman KUNTER ve Aytek GÜRKAN ile de tanıştığı 1971 Türkiye Ortaokullar Şampiyonasıyla yaşar.

1974-75 sezonunda Adanademirspor takımıyla I.Basketbol ligine çıkmasının ardından 1974’de Yıldız, 1975’te Genç Milli Takıma çağırılır. 1975’te Hüseyin KOZLUCA’nın ısrarıyla bir yıl Fenerbahçe’de oynadıktan sonra o dönem Fenerbahçe’nin basketbola yoğun bir yatırımı olmaması nedeniyle dönemin efsanevi basketbol takımı Eczacıbaşı’na geçer.

Necati GÜLER, Eczacıbaşı’nda oynadığı ilk 7 yılda 5 şampiyonluk, 1 ikincilik ve 1 üçüncülükle çok başarılı yılları geride bırakır. Milli takımda ise o zamana kadarki en büyük başarı olan 1980 yılındaki Avrupa Sekizinciliği, 1981 yılındaki Balkan Şampiyonluğunu ve 1983 Akdeniz Oyunları üçüncülüğü yaşar. 1981 yılındaki Balkan Şampiyonasın’da basketbolda ekol olan Yugoslavya ve Yunanistan gibi ülkelerin başarılı oyuncuları arasından en iyi oyun kurucu seçilir.

1983 yılında İTܒye geçen Necati GÜLER 136 kez milli olarak ve kariyerindeki birçok başarıyla 1980’lerin ortalarında Basketbol yaşantısını noktalar.

Necati GÜLER bir oyun kurucu olarak çok sayı yapmaya yönelik bir oyuncu olmasada, bir şef gibi yönettiği takımındaki inanılmaz güzellikteki, çok sayıda assistleri, başarılı savunması ve tam bir takım oyuncusu olması sayesinde Türk Basketbol tarihindeki başarılı yerini almıştır.

Basketbol hayatı boyunca her zaman 6 numaralı formayı giyen ve NBA’de Boston Celtics taraftarı olan büyük ustanın Basketbol hayatının son yıllarındaki bir röportajında gençlere verdiği tavsiyeler ve Türk Basketboluna kazandırdığı iki başarılı sporcu için teşekkürlerimizle sözlerimizi noktalayalım.

“Bugün Türk basketbolunu şu anda bulunduğu yerden daha ileri noktalara taşıyacak genç potansiyel mevcut. Yalnız bunların biraz daha iyi motivasyona ve daha çok çalışmaya ihtiyaçları olduğuna inanıyorum. Bunun içinde antrenörleriyle uyumlu ve inançlı çalışmaları ve hatta kulüplerindeki çalışmayı yeterli görmeyip, kendi başlarına da çalışmaları gerekir. Bugün teknik ve taktikten çok temel bilgi eksikliği çektiğimiz bir gerçektir. Bu da ancak normal çalışmaların dışında kazanılan bir özelliktir.”

Ali Civan
NBA TÜRKİYE
Nba Türkiye Ekim sayısından alınmıştır.

  
  

Kaynak :
Hit : 4290


Hayal Bile Edemeyeceğiniz Bir Şey En Güzel Gerçeğiniz Oldu mu?
Haydi Kızlar BASK’etbola!
Küçük Ama Dev Adam
Çocuk Ressamlarla Renge Yolculuk IV
Süper Bacaksız Tyrone Muggsy Bogues
UEFA ve TFF´yi dava etti!
2012 olimpiyatları 3 boyutlu yayınlanacak
Ülker´den Fenerbahçe´ye süper destek
En zengin kulüp Real Madrid
O Bir Efsane, Karl "Postacı" Malone
1984´den 2014´e Krallar ve Veliahtları
Biraz Müzikte Gerek
Mehmet Okur Türklerin Kalesi New Jersey´de
NBA’de lokavt ‘söz’le bitti zarar 1 milyar dolara ulaştı
Manchester City´de 308 milyon dolarlık zarar
Agresif ve Unutulmaz Bir Yıldız: Charles "Sır" Barkley
Kısa Şortlulardan Bir Başarı Efsanesi: Bask Veteran Avrupa Şampiyonu
Fenerbahçe taraftarından yardım kampanyası
TFF´den Doğu Anadolu´ya yeni futbol projesi
Bask’ın gençlere yatırımı devam ediyor
Beko Basketbol Ligi 46 yaşına giriyor
Maçlar 14 Kasım´a kadar iptal
Bir Basketbol Maestrosu: Necati Güler
Katarlılar Manchester United´a talip
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International World Medasist International Sigorta ve Bes Medasist International Business
www.medasist.com www.sigortaegitim.com Travel Assistance
    Business Life
    Education
  

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Platformu, portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Platform, portal managers has no responsibility and bind.

Turkey News - Google News in Turkey - Turkey Companies - Invest in Turkey - Acıbadem Hospital - Turkish Business - Turkey Video - Turkish Real Estate - Turkey Actuel - Economy
Medasist International © Copyright 2005