E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Bireysel Emeklilik Sistemi 2011
  08.07.2011


Türkiye’de yaklaşık 8 yıl önce kurulan Bireysel Emeklilik Sistemi özellikle finans sektöründe her geçen gün daha fazla ağırlığını hissettirmeyi başarıyor. 


BES ülkemizde belirli kriz dönemlerinde zorlansa da bugün 2.5 milyon katılımcı ve 13 milyar TL’yi aşan bir fon büyüklüğüne ulaşmış durumda.

Bireysel Emeklilik Sisteminin Türk halkı için mevcut yatırım seçeneklerinden biri, aynı zamanda sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcı bir işlevi olmayı başardığını görmekteyiz.

BES’in temel amacı katılımcı için yatırım yapmak ve emeklilik aşamasında düzenli bir gelir elde etmek, Devlet için Türk ekonomisine uzun vadeli kaynak aktarımı yapmak, BES Şirketleri için ise sağlam temellere oturtulmuş ticari yapılar olarak gelir elde edebilmektir. Burada hemen belirtmekte fayda var, sağlam temellerle kastedilen fonların ciddi bir oranının zarar edilmesi mümkün olmayan fonlarda tutulması ve tüm birikimlerin Devlete ait saklama kuruluşu olan Takasbank’ta tutulmasıdır.

BES ile ilgili gelinen nokta ne kadar olumlu olsa da toplam finans sektörü içindeki payının henüz %1.5’lar düzeyinde olması yapılacak daha çok iş olduğunu göstermektedir. Bu anlamda BES yatırımının çok uzun vadeli olsa da herkesin sosyal güvenlik sistemindeki beklentilerinin tamamının karşılanması ile ilgili tereddütleri nedeniyle BES’in vazgeçilmez olduğuna inandırılması önem arzetmektedir. BES’teki en avantajlı dönem kesintinin %3.75 olduğu 10 yılı geçkin ve 56 yaşta emekliliğin bir ütopya olmadığının Türk halkına tüm tanıtım mecraları kullanılarak anlatılması gerekmektedir. Tabii ki ilginç olan bir konuda şudur 13 milyar TL’lik fon tutarını elinde bulunduran BES şirketlerinin hiçbir yöneticisinin Türkiye’deki televizyon ve WEBTV’lerde bir röportaj ya da şirket tanıtımının olmamasıdır. Yapılan geniş çaplı tanıtım kampanyaları genelde kısa süreli olmaktadır. Bu kadar çok hedef ve beklentinin olduğu bir sektörün daha kalıcı ve kapsamlı tanıtımlar yapması kaçınılmazdır. BES’e yabancı yatırımcılarının ilgisinin günden güne artmasına rağmen Türk Sigorta ve Bireysel Emeklilik Sektörüne yönelik yabancı dilde çıkan tanıtım, bilgi ve içerik yok denecek kadar azdır.

Gelişmiş ülkelerde BES’in GSMH oranının ortalama %60 olduğunu, ülkemizdeki %1.5 orana kıyasladığımız zaman ortaya karamsar bir tablo çıksa da BES Katılımcılarının %42’lik bölümünün 34 yaşının altında olması sektöre gelecek kuşaklar için ümit vermektedir. Ancak BES katılımcılarının sadece %24’lük bölümünün vergi teşviğinden yararlanması yetersiz olmakla beraber 100TL ver, 125TL al BES Kampanyası sisteme vergi avantajının tanıtılması açısından verimli bir ivme kazandırmıştır.

BES Türkiye için çok önemli ve yabancı yatırımcı ilgisi yoğun bir sektördür. Daha çok ilerilere gidecektir. Bununla birlikte sektörün %70’ine 3 büyük şirketin, kalan %30’una diğer 10 şirketin sahip olduğunu gördüğümüzde yapılması gereken bu sağlam finansal yapının Türk halkının daha rahat benimseyeceği şekilde özelliklede sahada çalışan BES aracılarından alınan detaylı bilgiler doğrultusunda açık ve sürekli tanıtılması gerekmektedir.

Mutlu Günler Dileğiyle,
Ali CİVAN

  
  

Kaynak :
Hit : 1293


Avrupa nın Renkler Mozaiği Şehri: Berlin
Doğu ve Batı nın Paylaşamadığı Ukrayna nın Kalbi: Kiev
Masal Kıvamındaki Aşıklar Şehri Prag
Futbol, Festival ve Sanat Diyarı Münih
Saraylar Şehri Görkemli Viyana Gezisi
Afrika nın En Gelişmiş Şehri Johannesburg
Moskova; Napolyon un Aşkı, Rusya nın Kalbi
Yeryüzündeki Cennet: Miami
Özel sağlık sigortacılığında 2012 yönelimleri
Türkiye’deki tüm Sigorta Şirketleri ne zaman kar edebilecek?
Sağlık Sigortaları Tıbbi Enflasyona Karşı
Dünya´da Sigortacılık 2011
Türkiye Sigorta Sektörünün 2012´ ye Doğru Yönelimleri
Türkiye ve Dünya Sigorta Sektörü Bileşenleri 2011
Bireysel Emeklilik Sistemi 2011
Sağlık Sigorta Sektöründe 2000 den 2011 e Yolculuk
Sağlık Sigortacılığında Reklam
Sağlık Sigortacılığında Sigortalı Adayının Şirket Seçimi ve Sağlık Sigortalısının İlk Yılı
Sağlık Sigortacılığında Yeni Sigortacılar
Sağlık Sigortacılığı, Sgk ve Genel Sağlık Sigortası Bileşenleri
Sağlık Sigortacılığında Satış; Cesaret Yoksa İtibarda Yoktur
Sağlık Sigortacılığında Acentenin Şirket Seçimi
Sağlık Sigortacılığında Acente ve Sigortalısı
Sağlık Sigortacılığında Acente ve Şirket İlişkileri
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International World Medasist International Sigorta ve Bes Medasist International Business
www.medasist.com www.sigortaegitim.com Travel Assistance
    Business Life
    Education
  

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Platformu, portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Platform, portal managers has no responsibility and bind.

Turkey News - Google News in Turkey - Turkey Companies - Invest in Turkey - Acıbadem Hospital - Turkish Business - Turkey Video - Turkish Real Estate - Turkey Actuel - Economy
Medasist International © Copyright 2005