E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Cumhurbaşkanlığı Kültür, Sanat Büyük Ödülleri sahiplerini buldu
  30.12.2011


Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen Kültür, Sanat Büyük Ödülleri sahiplerini buldu. Çankaya Köşkü´nde düzenlenen törene edebiyat dalında ödüle layık görülen ve ilk defa bir ödül kabul eden şair Sezai Karakoç katılmazken, ödül alan sanatçıların heyecanı duygusal anların yaşanmasına neden oldu. 


Cumhurbaşkanlığı tarafından her yıl alanında elde ettiği başarılar dolayısıyla kültür ve sanat dünyasının önemli isimlerine takdim edilen Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri bu yıl da sahiplerini buldu. Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törenin sunuculuğunu oyuncu ve televizyon sunucusu Kenan Işık yaptı. Tören Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın müzik dinletisi ile başlarken ödül alan isimler kürsüye çıkarak duygularını dile getirdi.
Ödül Töreni'nde ilk olarak söz alan edebiyat eleştirmeni Doğan Hızlan bu zamana kadar çok ödül verdiğini ama ödül almanın da çok güzel bir duygu olduğunu belirtti. Hızlan "Edebiyat eleştirisine devlet tarafından ödül verilince üvey evlat evlat oluyor. Devlet ödül verdiğinde eleştiriyi evlat edinmiş oluyor" dedi. Geleneksel Sanatlar dalında ödüle layık görülen Hattat Ustası Hasan Çelebi'nin konuşması esnasında oldukça duygulandığı ve heyecanlandığı görüldü. Elleri ve sesi titrediği için konuşmasını sık sık kesmek zorunda kalan Çelebi Hattat sanatının devletin en büyük makamından bir nişan almasının büyük bir onur olduğunu söyledi. Sanat tarihçisi Prof. Dr. Semavi Eyice ise 12 Eylül döneminde görev yaptığı Tarih Kurumu'ndan hiçbir sebep yokken iki defa kovulduğunu anlatarak bugün Cumhurbaşkanlığı'ndan böyle bir ödül almanın kendisini çok mutlu ettiğini söyledi. Eyice ayrıca, "İstanbul acıklı duruma geliyor. Tanıdığım İstanbul etrafında yükselen binalarla şehrin silueti bozuluyor" diyerek İstanbul'daki yeni yapılaşmadan şikayet etti.

Karakoç Ödülü kabul etti ama törene gelmedi

Daha önce layık görüldüğü hiçbir ödülü kabul etmeyen, ilk defa Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen Kültür Sanat Büyük Ödülü'nü kabul edeceğini belirten Diriliş Şairi Sezai Karakoç ise törene katılmadı. Karakoç'un mazereti nedeniyle törende yer almadığı belirtilirken ödülünün kendisine iletileceği ifade edildi. Sunucu Kenan Işık Karakoç'un "Sürgün Ülkeden Başkentler Başkentine" isimli şiirini okuduğu sırada salonda duygusal anlar yaşanırken, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın şiire eşlik ettiği görüldü.

Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sanat, kültür dünyasının çok ayrı bir alan olduğuna vurgu yaparak, bu alanlarda faaliyet gösterebilmek için kabiliyet ve Allah vergisi gerektiğini söyledi. Gül, Cumhurbaşkanlığı görevine geldiğinde yaptığı ilk konuşmada sanat, kültür ve bilim alanındaki faaliyetleri daima koruyacağına söz verdiğini hatırlatarak bu alanda elinden geleni yaptığını sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı Gül şöyle devam etti:

"Devletlerin, milletlerin güvenli şekilde yollarında güvenli gitmesi için sanat adamlarının, aydınların, yazarların daima ihtiyaç vardır. Siyasetçiler konjenktüre uyarlar ama sanatçılar, kültür adamları, düşünürler daima sağ duygularıyla ve vicdanlarıyla hareket ederler sonunda doğru yönlendirmeleri yaparlar. Ülke olarak daima sanatçılara, fikir adamlarına en üst mertebeyi veriyoruz. Ama esas ödülü sizler bu millete verdiniz. Eserlerinizle verdiniz. Bu ödülleri sizlere şükran göstergesi olarak veriyoruz. Bugün Türkiye birçok alanda daha güçlü hale gelmiş durumda. Bilim alanında çok büyük hamleler yaptık. Bunun 10 yıl sonra meyvelerini göreceğiz. Kültür ve sanat alanında da aynı şekilde olacak. Asırlar boyu kültür alanında çok değerli eserler veren milletimiz bundan sonra da vermeye devam edecektir."

Öte yandan Gül, törende ödülünü almaya gelmeyen Sezai Karakoç'tan bahsederken "Şu anda aramızda yok" dedi. Gül kendisinin de okul yıllarında Karakoç'un eserlerini okuduğunu söylerken "Sadece ezberlediğim şiirleriyle değil bugün sahip olduğum dünya görüşünde de emeği olan birisidir" diye konuştu. Gül ayrıca İstanbul'daki yapılanmadan şikayet eden Prof. Dr. Semavi Eyice'nin sözlerinin de uygulayıcılar tarafından dikkate alınması gerektiğinin altını çizdi.

Konuşmaların ardından Gül, ödül alanlara plaketlerini takdim etti. Gül ve eşi Hayrünnisa Gül ödül alan sanat ve kültür adamlarıyla birlikte fotoğraf çektirdikten sonra ödül töreni için düzenlenen resepsiyona geçildi.
  
  

Kaynak : cumhuriyet.com.tr
Hit : 1023


Hayal Bile Edemeyeceğiniz Bir Şey En Güzel Gerçeğiniz Oldu mu?
Haydi Kızlar BASK’etbola!
Küçük Ama Dev Adam
Çocuk Ressamlarla Renge Yolculuk IV
Süper Bacaksız Tyrone Muggsy Bogues
UEFA ve TFF´yi dava etti!
2012 olimpiyatları 3 boyutlu yayınlanacak
Ülker´den Fenerbahçe´ye süper destek
En zengin kulüp Real Madrid
O Bir Efsane, Karl "Postacı" Malone
1984´den 2014´e Krallar ve Veliahtları
Biraz Müzikte Gerek
Mehmet Okur Türklerin Kalesi New Jersey´de
NBA’de lokavt ‘söz’le bitti zarar 1 milyar dolara ulaştı
Manchester City´de 308 milyon dolarlık zarar
Agresif ve Unutulmaz Bir Yıldız: Charles "Sır" Barkley
Kısa Şortlulardan Bir Başarı Efsanesi: Bask Veteran Avrupa Şampiyonu
Fenerbahçe taraftarından yardım kampanyası
TFF´den Doğu Anadolu´ya yeni futbol projesi
Bask’ın gençlere yatırımı devam ediyor
Beko Basketbol Ligi 46 yaşına giriyor
Maçlar 14 Kasım´a kadar iptal
Bir Basketbol Maestrosu: Necati Güler
Katarlılar Manchester United´a talip
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International World Medasist International Sigorta ve Bes Medasist International Business
www.medasist.com www.sigortaegitim.com Travel Assistance
    Business Life
    Education
  

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Platformu, portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Platform, portal managers has no responsibility and bind.

Turkey News - Google News in Turkey - Turkey Companies - Invest in Turkey - Acıbadem Hospital - Turkish Business - Turkey Video - Turkish Real Estate - Turkey Actuel - Economy
Medasist International © Copyright 2005