E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Doğu ve Batı nın Paylaşamadığı Ukrayna nın Kalbi: Kiev
  24.04.2020


Kavimler Göçü sırasında Kyiv Kardeşler Kabilesi’nin Dinyeper Nehri kıyısındaki topraklara MS. 484 yılında yerleşmesiyle kuruluşu yaklaşık 1600 yıl öncesine dayanan Kiev; zengin geçmişi, tarihi eserleri, paylaşılamayan stratejik konumu, Avrupa ile Rus sentezi yaşamı ve hızlı gece hayatı ile tek kelime ile özel bir şehir. 


1600 Yıllık Bir Şehir;Kiev

Tarihi demişken, Kiev’de Şehir Surlarının yıkılmasına rağmen hala ayakta duran ve  1017’de yapılan Antik Kiev Şehrinin giriş kapısı Zoloti Varota(Altın Kapı) görülmesi gereken bir yapı.

Kiev ,2.Dünya Savaşı’ndan sonra geniş caddeleri ile yenideninşa edilmiş ve tarihi yapıları korunmuş bir şehir.

Kiev’in içinden geçen Dinyeper Nehriise şehre ayrı bir güzellik katıyor.

Kiev ‘in hayat damarı Kreschatik Caddesi

Seyahat Başlıyor,

Kiev ile Türkiye arasında aynı meridyende bulunulması nedeniyle saat farkı yok ve Kiev Borispol Havaalanı’na İstanbul’dan iki saatlik bir yolculuk ile ulaşılabiliyor.

Havaalanı ile şehir arası yaklaşık 50 km. ve iyi çalışan bir shuttle servisi yok bu yüzden şehre ulaşmak amacıyla shuttle otobüsü için ya biraz beklemek ya da taksiye binmek gerekebilir.

Taksi demişken Kiev’de çok üst düzey yani pahalı araçlar dışındaki araçları özellikle de Lada’ları nereye gideceğinizi söylerseniz ve fiyatta anlaşırsanız taksi gibi sizi gideceğiniz yere götürüyorlar. Havaalanında gördüğüm bir Lada kullanan Kievliden rica ettim ve beni şehir merkezine 20 dolara götürdü, fiyat pahalı mıydı ucuz muydu bilmiyorum ama pazarlıkla o fiyata anlaştım, dönüşte de şehir merkezinden havaalanına giderken yine aynı yöntemi uyguladım.

Kiev Metrosu, Dünya’nın en büyük ve içinde barındırdığı sanat eserleriyle Dünya’nın en güzel metrolarından biri olsa da Borispol Havaalanı’na ulaşmıyor.

Kiev’de oteller genellikle şehir merkezinde ve 3-4 yıldızlı bir otelde oda fiyatı yaklaşık 400 Amerikan Doları ancak bu fiyat turistlere, Ruslar ve Ukraynalılar bu fiyatın %10’una istedikleri otellerde kalabiliyorlar.

Biraz fiyatın pahalılığı nedeniyle biraz da farklı bir ortamda kalma isteğiyle Ukrayna veKiev’in en ünlü ve büyük caddesi Krasnaarmevskaya’da tamolarak eski Demir Perdedöneminin soğuk mimari ve dekorunu yansıtan ama bu yüzden fiyatı da uygun olan, geceliği 50 Amerikan Doları’na bir odalıdaire tuttum. Krasnaarmevskaya 7 km. uzunluğunda bir cadde ve kiraladığım dairenin şehir merkezi olan Kreschatik’e olan uzaklığı 3 km. civarındaydı.

Sanat eserleriyle dolu Dünya’nı en önemli metrolarından birisi Kiev Metrosu

Kiev Metrosu,Caddeleri ve Alışveriş,

Kiev’de metro ve tramvay çok gelişmişte olsa istasyonlarda Kiril alfabesi kullanıldığından birkaç kez yönümü şaşırdıktan ve metro istasyonundan birkaç kez yukarı çıkıp taksiye binerek gideceğim yere ulaştıktan sonra metroya alıştım.

Kiev’de caddeler çok geniş ve caddelerin diğer eski Doğu Bloğu ülkelerinden daha hareketli olması nedeniyle şehir merkezine yürürken de hiç sıkılmıyorsunuz. Bu arada alt geçitlerde bulunan alışveriş merkezlerindeki mağazalarda Laleli bölgesindeki tekstil firmalarından giden çok sayıda Türk ürünlerine rastlamanız olası.

Kiev’in en büyük caddesiKrasnoarmeyskaya Caddesi

Kaldığım evin penceresinden sabahları caddeyi seyrederken çok güzel Ukraynalı kızların işe vaktinde gidebilmek için araçları durdurup onları şehir merkezine kaça götüreceklerini sorduklarını gördüm. Bazı araçlar bu güzel Ukraynalı kızları araçlarına alırken, bazı araç sürücüleri bu ilginç taksi fiyatında anlaşamıyorlardı, hala düşünürüm bu kızlar İstanbul’da araçları durdurup onları iş yerlerine ne kadara bırakacaklarını sorsalardı trafik ve genel durum ne olurdu diye?

Ukraynalıların Katreta adıyla bilinen tavuk, balık ve et köfteleri çok lezzetli. Ayrıca Kiev’de çok sayıda Türk restoranı da yer alıyor, Ukraynalılar Türk yemeklerine hem lezzeti hem de Türk restoranların fiyatlarını uygun tutması nedeniyle büyük ilgi duyuyorlar.

Kiev’de Değişik Birİddia !

Ukrayna para birimi Griuna olsa da Euro ve Amerikan Doları da hemen hemen her yerde kabul ediliyor. Alışverişte ne alırsanız alın hemen hemen tüm Avrupa’da olduğu gibi poşetler ücretli. Ukraynalı erkek satıcılar soğukta olsalar genelde iyi niyetli ve kadın satıcılar her zaman güler yüzlü.

Kievli kadınlar demişken Kiev’de yaşayan bir arkadaşım seyahatim sırasında girdiğimiz iddia neticesiyle tanımadığı birkaç kadına sorular sorarak iddiayı kazandı; iddiaya girerken her ne kadar ben kabul etmesem de Kiev’de sokakta gördüğünüz kadınları tanımasanız da hemen hemen ne sorsanız size cevap veriyorlar. “Nereye gidiyorsun?” “Eve.”, “Nerede çalışıyorsun” “Kuaförde.” ve benzerleri gibi…

Ama bu durum yine de belki de bir istisnadır, denerken iyi düşünün derim!

Ukrayna’nın merkezi, Dünyaca ünlü Özgürlük Meydanı(Turuncu Meydan)


Kreschatik CaddesiveÖzgürlük Meydanı

Kiev’de ilk görülecek yer ünlü Kreschatik Meydanı ve caddesi. Kreschatik sadece Kiev’in değil Ukrayna’nın da merkezi durumunda. 1100 metre uzunluğundaki caddenin başlangıcı Bezarapski Pazarı ile Arena City Alışveriş Merkezi ve bitiş noktası ise dünyaca ünlü Özgürlük Meydanı (Turuncu Devrim Meydanı).

Kreschatik, gerçekten görülmesi gereken dünyanın en ünlü meydanlarından biri ve meydanın altında keyifli bir alışveriş merkezi yer alıyor, ayrıca AVM’nin içinde gerçekten çok eğlenceli ve eski Türk filmlerindeki pavyonları hatırlatan bir gece kulübü var.

Kreschatik Meydanındaki Zafer Heykeli


Kiev’deTehlikeliveHareketli Bir Gece

Gece Kulübü demişken; Tek başına gittiğim Kiev’de Kreschatik’i gezerken meydanın altında bulunan AVM’de akşam saatlerinde tesadüfen tanışıp sohbet ettiğim iki Kievli kadın Kreschatik’in altında bulunan bu kulübe beni davet ettiler.

Tabii Türk aklıyla ne olacağını düşünmeden ve hiçbir şeyden çekinmeyen bir Türk erkeği olarak bende davete icabet ettim!

Saat 21:00 gibiydi, Gittiğimiz bu kulüpte önce masaya inanılmaz güzel bir şekilde çok sayıda yemek çeşidi geldi, meyvelerle donatıldı, ardından Kievli hanımlar birkaçşampanya açtırdı bu arada Kafkas Folklor gösterisi, Kankan dans gösterisi, bir dansöz, bir bale gösterisi ve birkaç dans gösterisi daha seyrettiğimi hatırlıyorum. Hatta sahneye çıkan dansçı sayısı 50’yi geçmişti diye hatırlıyorum.

Yaklaşık 10 masanın bulunduğu kulüpte saatler geçtikçe oradan nasıl ve ne kadar ödeyerek kalkacağımı düşünmeye başlamıştım.

Saat 02:00 civarıydı, Kiev’de yalnızdım ve tanıdığım tek kişide Türkiye’ye dönmüştü. Aklımdan geçen ise bu iki hanımın beni oraya götürmesi bir kurgu muydu ve Gece kulübünde bütün param alınacak mıydı? Hesap 10.000 Dolar derlerse ne yapacaktım? Türkiye’ye nasıl dönecektim?

Ama sonuçta korku ile bir yere varamazdım ve hesabı istediğimde saat 04:00 gibiydi ve gerçekten başıma neler geleceği konusunda endişeliydimJ

Hesap 20 Amerikan Dolarıydı, gözlerime inanamıyordum bu benim için bir mucizeydi.

Gece Kulübünden hızla çıktıktan sonra, Kievli hanımlara her şey için teşekkür edip keyifle kiraladığım dekorasyonu soğuk ve berbat ama o an için bana harika gelen kiraladığım evime döndüm.

Ama kesin olan şu ki, bu olay 2005 yılının Nisan ayında gerçekleşti, şimdiki şartlar ve gece kulübü harcamalarını bilemediğimden gece dışarı çıkarsanız, aman dikkat!

Tek başına seyahat ettiğim ve seyahat boyunca yalnız olduğum Kiev’in banliyölerinde Soğuk Savaş dönemini hatırlatan ürkütücü ara sokaklar, binalar olsa bile seyahatimi gerçekleştirdiğim 2005 yılında Kiev genelde çok güvenli bir şehirdi.

Kiraladığım ev ile gece gündüz Türk merakı ile gezme isteğim nedeniyle; çok sayıda tehlikeli sokaklara girerken kendimi korumak amacıyla gerekli güvenlik önlemlerimi alarak vegizleyerek gezmeme, bununla birlikte bazı sokaklarda tehlikeli tipler görüp ürkmeme rağmen hiçbir kötü olay yaşamadım ama yine de özellikle yalnız seyahatteyseniz Kiev’de dikkatli davranmakta fayda var!

2. Dünya Savaşının dramını anlatan etkileyici bir müze Babiy Yar Müzesi ve Anıtı/Kiev

Babiy Yar Anıtı ve2.Dünya Savaşı Müzesi

Kiev’de merkeze birkaç kilometre uzaklıkta Babiy Yar Anıtı ve Müzesi yer alıyor. Babiy Yar 50 metre yüksekliğinde dev bir İkinci Dünya Savaşı anıtı.

Anıttaki askerin Moskova’ya dönük olup elleriyle Moskova’yı gözler şekildeki bakışı ise özellikle Soğuk Savaş dönemindeki Rusya- Ukrayna ilişkilerini anlatması bakımından çok manidar.

Babiy Yar Müzesi’nin girişinde İkinci Dünya Savaşı’na ait çok sayıda savaş uçağı, tank, top ve silah yer alıyor. Müzenin içindeki İkinci Dünya Savaşı’nda savaşan Ukraynalı ve Rus askerlerine ait silahlar, kıyafetler, mektuplar ve fotoğraflar çok etkileyici ve tabii ki bir o kadarda dramatik….

Hiçbir tur programında bulunmayan Babiy Yar, hayatımda beni en çok etkileyen müzelerden biri ve bence görülmeden dönülmemeli.

Yeni Yazılarla görüşmek üzere,

Babiy Yar Müzesi ve Anıtı’nın Bahçesinde bir de ordu müzesi yer alıyor

Mutlaka Gidin, Görün!

Kiev’in simgelerinden biri haline gelmiş Saint Michel Katedrali, Pacerska Laura Manastırı, Vladimirskaya Katedrali, Krischatik Caddesinin sonundaki Özgürlük meydanı(Turuncu Devrim Meydanı) Kiev’de görülmeden dönülmeyecek turistik mekânlar.

Eğer1 Mayıs- 1 Ekim tarihleri arasında Kiev’de iseniz bu tarihlerdeaçık olan Dinyeper Nehri üzerindeki keyifli ve inanılmaz doğal güzellikleriyle botanik parklardan oluşan 188 hektarlık Hidro Park; görülebilecek eşsiz bir mekan.

Dinyeper Nehri kıyısnda keyifli bir bölge HidroPark/Kiev

Kiev’denBirkaç tavsiye,

Kiev’de Maximym ile 112 gidilebilecek gece kulüpleri ve Mandarin Plaza ile Metro Grad ise her şeyi bulabileceğiniz alışveriş merkezleri.

Kiev’de eğer kalacak lüks bir otel arıyorsanız kalmadım ama gidip gördüğüm Hotel Premier Palace Kiev kesinlikle tavsiye edilebilecek bir otel.

Kiev, özellikle bahar aylarında 4-5 gününüzü rahatça ayırabileceğiniz güzel ve unutamayacağınıza garanti verebileceğimbir şehir.

Yeni yazılarımda görüşmek üzere,

  
  

Kaynak :
Hit : 1973


Avrupa nın Renkler Mozaiği Şehri: Berlin
Doğu ve Batı nın Paylaşamadığı Ukrayna nın Kalbi: Kiev
Masal Kıvamındaki Aşıklar Şehri Prag
Futbol, Festival ve Sanat Diyarı Münih
Saraylar Şehri Görkemli Viyana Gezisi
Afrika nın En Gelişmiş Şehri Johannesburg
Moskova; Napolyon un Aşkı, Rusya nın Kalbi
Yeryüzündeki Cennet: Miami
Özel sağlık sigortacılığında 2012 yönelimleri
Türkiye’deki tüm Sigorta Şirketleri ne zaman kar edebilecek?
Sağlık Sigortaları Tıbbi Enflasyona Karşı
Dünya´da Sigortacılık 2011
Türkiye Sigorta Sektörünün 2012´ ye Doğru Yönelimleri
Türkiye ve Dünya Sigorta Sektörü Bileşenleri 2011
Bireysel Emeklilik Sistemi 2011
Sağlık Sigorta Sektöründe 2000 den 2011 e Yolculuk
Sağlık Sigortacılığında Reklam
Sağlık Sigortacılığında Sigortalı Adayının Şirket Seçimi ve Sağlık Sigortalısının İlk Yılı
Sağlık Sigortacılığında Yeni Sigortacılar
Sağlık Sigortacılığı, Sgk ve Genel Sağlık Sigortası Bileşenleri
Sağlık Sigortacılığında Satış; Cesaret Yoksa İtibarda Yoktur
Sağlık Sigortacılığında Acentenin Şirket Seçimi
Sağlık Sigortacılığında Acente ve Sigortalısı
Sağlık Sigortacılığında Acente ve Şirket İlişkileri
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International World Medasist International Sigorta ve Bes Medasist International Business
www.medasist.com www.sigortaegitim.com Travel Assistance
    Business Life
    Education
  

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Platformu, portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Platform, portal managers has no responsibility and bind.

Turkey News - Google News in Turkey - Turkey Companies - Invest in Turkey - Acıbadem Hospital - Turkish Business - Turkey Video - Turkish Real Estate - Turkey Actuel - Economy
Medasist International © Copyright 2005