E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


´´Gişede Milyon Dolarları Nasıl Kazanırsınız?´´
  19.08.2011


´Titanic´´, ´´Avatar´´, ´´Yüzüklerin Efendisi´´, ´´Karayip Korsanları´´ gibi milyonlarca dolarlık gişe hasılatı elde eden filmlere imza atmak için 10 altın kural sıralandı. Fantastik film yapmak, son teknolojiyi kullanmak ve ünlü yıldızlara fazla para ödememek kurallardan bazıları... 


Sinema dergisi ''Empire''ın İngiliz edisyonu, ''Gişede Milyon Dolarları Nasıl Kazanırsınız?'' başlığı altında yapımcıya para kazandıran kuralları anlattı. Oscar'a kadar uzanacak ve yapımcısını zengin edecek 10 altın kural şöyle:

1- Fantastik bir film yapın: Gerçek bir olaydan yola çıkılan ve tarihe geçen deniz faciasını anlatan ''Titanic'' bir kenara bırakılacak olursa son yılların en çok izlenen ve gişe hasılatı yapan 30 filmi arasında başka bir ''gerçekçi yapıma'' rastlamak imkansız. Fantastik ve bilim-kurgu filmlerinin sinemaseverlerden büyük ilgi gördüğü fark eden yapımcı, ''Yüzüklerin Efendisi'', ''Avatar'', ''Karayip Korsanları'' gibi fantastik yapımlara yöneldikçe parayı da buldu.

2-Ufku geniş bir yönetmenle çalışın: Farklı bir film yapmak için kolları sıvayan yapımcının sağ kolu olabilecek yönetmeni iyi seçmesi adeta inşaatın temeline konulan harç gibi. James Cameron, Christopher Nolan, Peter Jackson gibi ''ufku geniş'' bir yönetmenle çalışan yapımcı, bu yönetmenlerin kararlı ve filmin önünü açan fikirleri sayesinde adeta para koyup altın buluyor. Bu yönetmenlerin başarılı bir editörden efektçiye kadar iyi bir ekip kurması da filmin başarısında rol oynayan başka bir unsur.

3-Hollywood'dan dışarı çıkın: James Cameron'ın ''Avatar'' filmini, Peter Jackson'ın ''Yüzüklerin Efendisi'' serisini çektiği Yeni Zelanda'ya bir plato kurmak yapımcının elini güçlendiren unsurlardan. Hollywood'un dışında farklı bir mekanda çekilen filmler seyirciyi farklı bir atmosfere taşıyarak filmin başarısını artırıyor. ''Batman'' serisini İngiltere'de çeken Christopher Nolan'ın yanı sıra, ABD'de de Hollywood dışı bir mekan aramak başarının anahtarlarından. ''Harry Potter'', ''Alice Harikalar Diyarında'', ''Oyuncak Hikayesi'' gibi filmler de Hollywood dışındaki platolarda çekilen milyon dolarlık yapımlardan.
 

Para parayı çeker

4-Para kazanmak için para harcamalısınız: Yapımcının milyonlarca dolar kazanmak için büyük bir bütçeyi gözden çıkarması da gerekiyor. Gişe rekortmeni hasılatlara imza atan yapımlar dikkate alındığı zaman bunlar arasında en düşük bütçe 94 milyon dolar ile ''Yüzüklerin Efendisi'' serisinden ''Kralın Dönüşü'' adlı yapıma ait bulunuyor. Bununla birlikte serinin diğer filmleri için rekor bir miktarı gözden çıkaran yapımcı, gişe rekoruna giden kapının altın anahtarını zaten elinde bulunduruyor. 180 ile 200 milyon dolara yakın bir bütçeyi gözden çıkaran yapımcılar bu parayı kazandıkları gibi kara da geçerek gişe yarışından yüz akıyla çıkıyor.

5-Paranızı ünlü yıldızlara saçmayın: Bütçenin büyük kısmını filmlerde rol alacak ünlü yıldızlar için harcamamak da bir başka dikkat edilmesi gerekli unsur. Leonardo DiCaprio-Kate Winslet, Keira Knightley-Orlando Bloom gibi uyumlu ikilileri bir filmde buluşturmak iyi bir fikir olarak görülürken, sayısız ünlü yıldızı aynı filmde toplamak milyonlarca dolar kazanmak için çok da gerekli değil. ''Harry Potter'', ''Kara Şövalye'' gibi filmler bu kuralın dışında gibi görünse de bu yapımlarda rol alan ünlü isimlerin çok yüksek ücretler istemediği de biliniyor.
 

Johnny Depp yeter

6-Johnny Depp kural dışı: Her ne kadar ''Karayip Korsanları'' serisinin yapımcısı dahi isim Jerry Bruckheimer, yönetmenleri Gore Verbinski ve Rob Marshall gibi iki usta isim olsa da asıl itici güç hiç şüphesiz Johnny Depp. Bugüne kadar rol aldığı bütün filmleri sürükleyen ve izleyici üzerinde adeta ''büyüleyici bir etkisi'' olan Depp, bütün dünyanın ilk görüşte hayran olduğu bir karakter yarattı. ''Kaptan Jack Sparrow'' karakterine kendi yorumunu da katan ünlü aktör, ''Sadece bir parlak karakter bütün filmi sürüklemek için yeterli'' dedirtti.

7-Eğer James Cameron yönetmiyorsa seri film yapmayı tercih edin: Gişe rekortmeni filmlere bakıldığında usta yönetmen James Cameron'ın kamera arkasına geçtiği ''Titanic'' filminin dışındaki yapımların seri oldukları da gözleniyor. ''Batman'', ''Harry Potter'', ''Yüzüklerin Efendisi'', ''Jurassic Park'', ''Karayip Korsanları'' gibi yapımların başarısı seri olmalarına bağlanırken, yapılan üçlemeler izleyicinin her zaman ilgisini üzerinde tutuyor.

8-İyi bir fragman hazırlayın: Gişe rekortmeni yapımların en önemli özelliklerinin arasında başarılı ve izleyiciyi ilk bakışta cezbedecek nitelikte fragmanlarının olması da geliyor.

9-Hikayenizi süsleyin: Çok ilginç konulara sahip olmasalar bile hikayeyi farklı biçimde süslemek, ''Titanic'' gibi herkesin bildiği bir öykü dahi olsa izleyicinin gözünde filmi ilgi çekici kılıyor.

10-3D film yapın: Sinema teknolojisinin bütün nimetlerinden yararlanmak ve ''3D'' film yapmak da yapımcının önünü açan faktörler arasında yer alıyor. Bunun en önemli örneği ise hiç kuşkusuz usta yönetmen James Cameron'ın imzasını taşıyan 3D film ''Avatar''. Filmin konusu ve hikayenin çekiciliği kadar son sinema teknolojisini de merak eden seyirci, bu merakla sinema salonunun yolunu tutuyor. Böylece yapımlar için milyonlarca doları gözden çıkaran yapımcı da bunun semeresini masrafını çıkardığı gibi bir de üzerine kara geçerek görüyor.
  
  

Kaynak : cumhuriyet.com.tr
Hit : 997


Hayal Bile Edemeyeceğiniz Bir Şey En Güzel Gerçeğiniz Oldu mu?
Haydi Kızlar BASK’etbola!
Küçük Ama Dev Adam
Çocuk Ressamlarla Renge Yolculuk IV
Süper Bacaksız Tyrone Muggsy Bogues
UEFA ve TFF´yi dava etti!
2012 olimpiyatları 3 boyutlu yayınlanacak
Ülker´den Fenerbahçe´ye süper destek
En zengin kulüp Real Madrid
O Bir Efsane, Karl "Postacı" Malone
1984´den 2014´e Krallar ve Veliahtları
Biraz Müzikte Gerek
Mehmet Okur Türklerin Kalesi New Jersey´de
NBA’de lokavt ‘söz’le bitti zarar 1 milyar dolara ulaştı
Manchester City´de 308 milyon dolarlık zarar
Agresif ve Unutulmaz Bir Yıldız: Charles "Sır" Barkley
Kısa Şortlulardan Bir Başarı Efsanesi: Bask Veteran Avrupa Şampiyonu
Fenerbahçe taraftarından yardım kampanyası
TFF´den Doğu Anadolu´ya yeni futbol projesi
Bask’ın gençlere yatırımı devam ediyor
Beko Basketbol Ligi 46 yaşına giriyor
Maçlar 14 Kasım´a kadar iptal
Bir Basketbol Maestrosu: Necati Güler
Katarlılar Manchester United´a talip
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International World Medasist International Sigorta ve Bes Medasist International Business
www.medasist.com www.sigortaegitim.com Travel Assistance
    Business Life
    Education
  

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Platformu, portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Platform, portal managers has no responsibility and bind.

Turkey News - Google News in Turkey - Turkey Companies - Invest in Turkey - Acıbadem Hospital - Turkish Business - Turkey Video - Turkish Real Estate - Turkey Actuel - Economy
Medasist International © Copyright 2005