E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Küçük Ama Dev Adam
  30.10.2012


John “ Stock” Stockton 


Basketbol sporunda yetenek, çalışma ve spor zekasının yanına ekleyebileceğimiz bir özellik daha varsa kesinlikle o da cesarettir, ama işte bunların hepsi bir oyuncuda bulunursa ortaya rekorları altüst eden bir yıldız çıkar. Bu oyuncuların en iyi örneklerinden birisi ise hala kendinde birçok NBA rekorunu barındıran John “Stock” STOCKTON’dır. 

26 Mart 1962’de Spokanee – Washington’ın küçük bir kasabası olan Gonzaga’da doğan John Stockton’ın o güne kadar kasabadan çıkan tek ünlü olan Hollywood’un ünlü oyuncusu Bing CROSBY’den de ünlü olabileceği kimsenin aklına gelmemişti. Babasının barı, lise, üniversite ve spor salonunun yürüme mesafesinde olduğu küçük Gonzaga Kasabasında genç basketbolcu John’un üniversite yıllarına kadar oyununu geliştirebilecek çok zamanı oldu.  

Üniversite yıllarında istatistikleri altüst eden John STOCKTON’ın çok özel bir oyuncu olduğu, o yıllarda bir otobüsü ancak dolduran Gonzaga Üniversitesi taraftarı tarafından çok iyi biliniyordu. 1983 – 1984 sezonuna gelindiğinde ABD, 1984 Los Angeles Olimpiyat Takımını kurarken Coach Bobby KNIGHT’ın oyun kurucu pozisyonunda son anda John STOCKTON’ın yerine kendi oyuncusu Steve ALFORD’ı seçmesi, John STOCKTON’ı üzeceğine daha da çok çalışması için hırslandırıyordu. 

Ancak Olimpiyat Takımı elemelerini izleyen birçok antrenör John STOCKTON’ın oyun kurucu pozisyonunda kendini eleyen hem Steve ALFORD’dan hemde Leon WOOD’dan daha iyi olduğunu görmüşlerdi. Bu antrenörlerden biri ise, o dönem ligin en cüsseli ve komik Coach’u olan aynı zamanda başarılı bir takım kurma çabasındaki Utah Jazz Coach’u Frank LAYDEN’dı.

O zamanlar hemen hemen tüm NBA yıldızlarının yetiştiği UCLA Georgetown, UNLV, Indiana ya da North Carolina yerine küçük Gonzaga Üniversitesinin yıldızını seçmek bir NBA Takımı için ciddi bir risk olarak görülüyordu. 1984 NBA Draftında ilk turun 16. Sırasında seçme hakkı Utah Jazz’a geldiğinde Frank LAYDEN, John STOCKTON’ı kaçırmadı. 

John STOCKTON’ı seçtiğinden dolayı otoriteler Frank LAYDEN’ı küçümsedilerse de, O “ John İrlanda asıllı, esprilerime gülüyor ve babasının bir barı var” diyerek tüm olumsuz eleştrileri geçiştiriyordu. Ligin başlamasında kısa bir süre sonra John STOCKTON’ın,  All Star oyuncu Rickey GREEN’i yedekler sırasına oturtmasıyla belki de NBA’de 18 yıl aralıksız sürecek olan tüm zamanların en büyük ortaklığı olan STOCKTON – MALONE ortaklığı doğuyordu. 

Tabii bununla birlikte yatsınamaz bir gerçek daha ortaya çıkıyordu ki, STOCKTON – MALONE ikilisinin başarısında her zaman bir diğerinin büyük bir rolü olduğu, çünkü Karl “Postacı” MALONE hemen hemen aldığı her STOCKTON pasını kendisi için sayıya çevirirken STOCKTON için ise bir asist istatiğine çeviriyordu. İnanılmaz oyun kurucu John STOCKTON, sahayı müthiş bir şekilde kontrol ederek yaptığı süper asistlerine zaman içinde hızı ile savunmaların dengesini bozan içeri yüklenmelerini, başarılı şut yüzdelerini ve sayı potansiyelini de etkiliyordu. 

NBA liginde basketbol oynadığı 1984 – 2003 yılları arasında 1.85m. boyu ve 77kg.lık ağırlığına rağmen komple bir basketbolcu olan John STOCKTON, hiçbir zaman parmağına o sihirli şampiyonluk yüzüğünü takamasa da bir çok basketbol otoritesine göre tüm zamanların en iyi oyun kurucularından biri olarak kabul ediliyor.

1984 ABD Olimpiyat takımında yapılan haksızlıktan sonra 1992 Barcelona ve 1996 Seul Olimpiyatlarına katılan Rüya Takımında oyun kurucusu olan STOCKTON, 10 kez All Star Takımı’nda yer almış ayrıca 2 kez NBA’in en iyi ilk 5’ine seçilme başarılarını 

15.806 asist ile hala NBA toplam asist kariyer rekorunu elinde bulunduran John STOCKTON NBA’in 50. Yılında tüm zamanların en iyi takımına seçildi. 

John STOCKTON’ın kariyerinde nasıl Karl “Postacı” MALONE gibi bir şansı varsa Michael “Air” JORDAN gibi bir de şansızlığı vardı. 1997 ve 1998’de Utah Jazz olarak en formda oldukları dönemde NBA Finallerinde karşılarına 2 kez Michael Jordan, Scottie PIPPEN ve Dennis RODMAN önderliğindeki efsanevi Chicago BULLS Kadrosu çıkmış ve tüm çabalarına rağmen Şampiyonluğu son anda kaçırmışlardı. Hatta Majesteleri Michael JORDAN, 1998 finalinin son anlarında Utah JAZZ’lı rakibini iterek yaptığı sayının Faul olup olmadığı hala tartışılmakta...

NBA Kariyerini inanılmaz bir istatistik olan 19.711 sayı, 15.806 asist ve 3.265 top çalma ile noktalayan, bununla birlikte hiç kimseye kafa takmadan işini mükemmel yapan bir oyuncu olmasının ödülü olarak Utah JAZZ onun 12 numaralı formasını salonunun en güzel yerine asarak John STOCKTON’ı mükemmel bir şekilde emekli etti.

Sporcu gibi yaşayan, en yoğun olduğu basketbol dönemlerinde bile ailesine gerekli vakti herzaman ayıran inanılmaz basketbol yetenekleri ile yetinmeyen sürekli kendisini yenileyen bu efsanevi oyuncudan yeni nesil basketbolcuların öğrenecekleri çok özel bilgiler olduğu kesin olarak görülüyor.

KISA ŞORTLU EFSANELER
NBA  GÜNLÜKLERİ
ALİ CİVAN

  
  

Kaynak : Kısa Şortlu Efsaneler Kitabı
Hit : 2291


Hayal Bile Edemeyeceğiniz Bir Şey En Güzel Gerçeğiniz Oldu mu?
Haydi Kızlar BASK’etbola!
Küçük Ama Dev Adam
Çocuk Ressamlarla Renge Yolculuk IV
Süper Bacaksız Tyrone Muggsy Bogues
UEFA ve TFF´yi dava etti!
2012 olimpiyatları 3 boyutlu yayınlanacak
Ülker´den Fenerbahçe´ye süper destek
En zengin kulüp Real Madrid
O Bir Efsane, Karl "Postacı" Malone
1984´den 2014´e Krallar ve Veliahtları
Biraz Müzikte Gerek
Mehmet Okur Türklerin Kalesi New Jersey´de
NBA’de lokavt ‘söz’le bitti zarar 1 milyar dolara ulaştı
Manchester City´de 308 milyon dolarlık zarar
Agresif ve Unutulmaz Bir Yıldız: Charles "Sır" Barkley
Kısa Şortlulardan Bir Başarı Efsanesi: Bask Veteran Avrupa Şampiyonu
Fenerbahçe taraftarından yardım kampanyası
TFF´den Doğu Anadolu´ya yeni futbol projesi
Bask’ın gençlere yatırımı devam ediyor
Beko Basketbol Ligi 46 yaşına giriyor
Maçlar 14 Kasım´a kadar iptal
Bir Basketbol Maestrosu: Necati Güler
Katarlılar Manchester United´a talip
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International World Medasist International Sigorta ve Bes Medasist International Business
www.medasist.com www.sigortaegitim.com Travel Assistance
    Business Life
    Education
  

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Platformu, portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Platform, portal managers has no responsibility and bind.

Turkey News - Google News in Turkey - Turkey Companies - Invest in Turkey - Acıbadem Hospital - Turkish Business - Turkey Video - Turkish Real Estate - Turkey Actuel - Economy
Medasist International © Copyright 2005