E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Malatya Film Festivali sona erdi
  02.12.2011


2. Uluslararası Malatya Film Festivali, uluslararası ve ulusal uzun film ve ulusal kısa film yarışmalarında 16 dalda verilen ödülle sona erdi. 


Malatya Kültür ve Kongre Merkezindeki Kemal Sunal Salonunda gerçekleştirilen festivalin kapanışında sunuculuğu Ali Sunal yaptı. Malatya Valisi Ulvi Saran, kapanış programında yaptığı konuşmada, Malatya'nın dolu dolu bir sinema mevsimi yaşadığını belirtti.

Sanat ve kültür hayatıyla ilgili konuların halkın doğasından gelen bir refleksle sürdürülmesi gerektiğine işaret eden ve Malatya'nın da bu anlamda büyük bir refleksi bulunduğunu vurgulayan Saran, yetiştirilen sanatçıların bunun göstergesi olduğunu dile getirdi.

Türkiye'de İstanbul dışında film çekebilecek uygun mekanların bulunmasının zorluğuna işaret eden Saran, Malatya'nın doğal konumunun uygun olması nedeniyle ilde platolar ve film stüdyoları kurulabileceğini düşündüklerini söyledi.

Bu tarz stüdyoların bölgenin ekonomik hayatına da katkı sağlayacağını aktaran Saran, İl Özel İdaresi ile konuyu paylaştıklarını ve böyle bir stüdyonun kurulmasının çalışmasını başlattıklarını bildirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğünden Sare Doğan ise festivalin en yakın zamanda kent markası olmasını temenni etti.

Festivalin ana sponsoru Manas Evleri Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Öztürk de, festivale akademik açıdan bakılması gerektiğini belirterek, festivalin felsefesi ve kurumsal altyapısı oluşturulması gerektiğini kaydetti.

16 dalda Kristal Kayısı ödülü

Konuşmaların ardından ödül töreninin gerçekleştirildiği gecede, Uluslararası Uzun Film Yarışması Kristal Kayısı En İyi Film Ödülü, yönetmenliğini Philippe LeGuay'ın yaptığı ''6. Kattaki Kadınlar'' filmine verildi. Film için 15 bin Avro ödül verildi. LeGuay'a Uluslararası Uzun Film Yarışması Kristal Kayısı En İyi Yönetmen Ödülünün de verildiği gecede, Uluslararası Uzun Film Yarışması Kristal Kayısı En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü de aynı filmin oyuncusu Natalia Verbeke aldı.

Uluslararası Uzun Film Yarışması Kristal Kayısı En İyi Müzik ve Senaryo Ödülünün ''Parmak'' filmine verildiği törende, Uluslararası Uzun Film Yarışması Kristal Kayısı En İyi Erkek Oyuncu ödülüne de Parmak filmindeki rolüyle Fabian Vena layık görüldü.

Ulusal dalda ödüller

Ulusal Uzun Film Yarışması Kristal Kayısı En İyi Film Ödülü, yönetmenliğini Özcan Alper'in üstlendiği ''Gelecek Uzun Sürer'' filmine verildi. Kristal Kayısı en iyi yönetmen ödülünü de alan Alper, filmin bir bölümünün Van'da geçtiğini ve filme Van'ın büyük bir katkısı olduğunu belirterek, Van'a ve Vanlılara teşekkür etti. Alper, ''Umarım yaralarını çabuk sararlar'' dedi. Film için 30 bin lira para ödülü de verildi.

Ulusal En İyi Senaryo ödülünü ''Saklı Hayatlar'' filmi ile Haluk Ünal alırken, Ulusal Uzun Film Yarışması Kristal Kayısı En İyi Müzik Ödülü ''Gelecek Uzun Sürer'' filmine verildi.
Ulusal En İyi Kadın Oyuncu ödülünü ''Unutma Beni İstanbul'' filminde sergilediği performansla Salima Hamed alırken, Ulusal En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü ''Mar'' filmindeki rolüyle Volga Sorgu'ya oyuncu Bennu Yıldırımlar verdi. Sorgu, Öğretmenler Günü dolayısıyla, kendisinin de bir öğretmen çocuğu olduğunu belirterek, ödülü öğretmenler adına aldığını belirtti.

Gecede iki özel ödül de verildi. Ulusal Uzun Film Yarışması Jüri özel ödülüne ''Mar'' filmiyle Caner Erzincan layık görüldü. Erzincan, ayrıca Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) ödülünü de aldı.

En iyi kısa film ''Ekmek''

Sinema yazarı Murat Özer, oyuncu Devin Özgür Çınar, akademisyen Bülent Özkam, yönetmen Didem Erayda, yönetmen ve öğretim görevlisi Kurtuluş Özgen'den oluşan kısa film yarışma jürisi, ödülü yönetmenliğini Ahmet Taş'ın yaptığı ''Ekmek'' filmine verdi.
Kısa Film Jüri Özel Ödülü de ''Toros Canavarı''nın oldu.
  
  

Kaynak : cumhuriyet.com
Hit : 930


Hayal Bile Edemeyeceğiniz Bir Şey En Güzel Gerçeğiniz Oldu mu?
Haydi Kızlar BASK’etbola!
Küçük Ama Dev Adam
Çocuk Ressamlarla Renge Yolculuk IV
Süper Bacaksız Tyrone Muggsy Bogues
UEFA ve TFF´yi dava etti!
2012 olimpiyatları 3 boyutlu yayınlanacak
Ülker´den Fenerbahçe´ye süper destek
En zengin kulüp Real Madrid
O Bir Efsane, Karl "Postacı" Malone
1984´den 2014´e Krallar ve Veliahtları
Biraz Müzikte Gerek
Mehmet Okur Türklerin Kalesi New Jersey´de
NBA’de lokavt ‘söz’le bitti zarar 1 milyar dolara ulaştı
Manchester City´de 308 milyon dolarlık zarar
Agresif ve Unutulmaz Bir Yıldız: Charles "Sır" Barkley
Kısa Şortlulardan Bir Başarı Efsanesi: Bask Veteran Avrupa Şampiyonu
Fenerbahçe taraftarından yardım kampanyası
TFF´den Doğu Anadolu´ya yeni futbol projesi
Bask’ın gençlere yatırımı devam ediyor
Beko Basketbol Ligi 46 yaşına giriyor
Maçlar 14 Kasım´a kadar iptal
Bir Basketbol Maestrosu: Necati Güler
Katarlılar Manchester United´a talip
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International World Medasist International Sigorta ve Bes Medasist International Business
www.medasist.com www.sigortaegitim.com Travel Assistance
    Business Life
    Education
  

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Platformu, portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Platform, portal managers has no responsibility and bind.

Turkey News - Google News in Turkey - Turkey Companies - Invest in Turkey - Acıbadem Hospital - Turkish Business - Turkey Video - Turkish Real Estate - Turkey Actuel - Economy
Medasist International © Copyright 2005