E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Masal Kıvamındaki Aşıklar  Şehri Prag
  24.04.2020


Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olan Prag, mimarisi, sarayları, köprüleri ve eğlencesi ile her yaştaki tatilciye fırsatlar sunan kaçırılmayacak bir Doğu Avrupa şehri. 


Prag,1918’den 1993‘e kadar Çekoslavakya ve 1999’da Slovakya’nın ayrılmasıyla Çekya’ya Başkentlik yapmış bir şehir.

Turistik,Sanat Şehri Prag

Sanata ve Sanatçıya büyük değer veren Çeklerin Unesco Dünya Kültür Mirası korumasındaki Başkentleri Prag’da 70 tarihi saray yer alıyor

.Prag’taki bu tarihi eserlerin  bu kadar iyi korunmasının, yıkılmamasının ve yara almamasının en önemli sebeplerinden biri Polonya’nın Başkenti Varşova’nın aksine Çeklerin 2. Dünya savaşında Almanlara savaşmadan teslim olmasıdır.

Etkileyici güzellikteki Vitava Nehrinin tam ortasından ikiye böldüğü Prag, Avrupa şehirlerinin hiçbirinde görülemeyecek kadar çok Gotik ve Rönesans tarzındaki muhteşem eserlerle dolu bir şehir.

Hemen belirtelim Prag’ta Euro değil, Çek Cumhuriyeti parası Krona kullanılıyor.

Prag’ın nüfusu 1 Milyon olsa da neredeyse her dönem turistlerle birlikte içinde 2 Milyon kişiyi barındırıyor.

Çeklerin Dünyaca ünlü ve Prag’ın neredeyse simgesi halini almış ünlü yazar ve şairi Franz Kafka Prag için ’’Prag keskin pençeleri olan sevgi dolu bir annedir ve pençeleri sizi hiçbir zaman bırakmaz’’ demiş turistler için farklı hisler uyandıran bu şehir hakkında.

                                                    Mala Strana(Küçük Şehir)/Prag

Prag Seyahati Başlıyor

Prag ile saat farkımız -1 ve Prag’a 3 saatlik bir yolculuk ile ulaşılıyor.

 Temmuz 2014’te ve her zamanki gibi otel rezervasyonsuz gittiğimiz Prag’a bizim tatil grubumuzda yer alan canım ailem Funda, Pınar ve Berke ile  trenle Viyana’dan 5 saatte geçtik.

 Prag, UNESCO Kültür Mirası’ndaki 4 bölgesi ile Prazsky Hrad (Prag Kalesi),Nove mesto (Yeni Şehir), Stare Mesto (Eski Şehir) ve Mala Strana(Küçük Şehir) ve hala ortaçağda yaşanıyormuşçasına mistik havası ile bugün Paris, Londra ve Roma’dan sonra Avrupa’nın en çok ziyaret edilen 4.şehri.

Prag, çok güzel bir şehir ancak şehre girer girmez hemen daha önceden öğrendiğim bir bilginin sokaklarda gördüklerimle sağlamasını yapma imkânım oldu;

Dünya’nın en çok bira içen milleti Çekler ve şehri ise Prag. Bu arada unutmadan hatırlatayım ünlü bira markalarına isim veren Pilsen ve Budweiss şehirleri de Çekya’da bulunuyor.

Publar ve barlar elinde bira kupalarıyla bira içip eğlenenlerle dolup taşarken, turistik mağazalardaki kasiyerler bile hem biralarını içip hem çalışıyorlar… Şehirdeki çok sayıda evsiz ve dilenci ise zaten elinden birayı düşürmüyor.

                                               Charles Köprüsü/Prag

Prag denince ilk akla gelen; Karluv Most(Charles Köprüsü)

Prag’taki ilk gezilecek yer kentin sembollerinden biri olan Karluv Most(Charles Köprüsü),Prag’ın ortasından geçen Vitava Nehri’nin iki yakasını birleştiren ve 18. Yüzyılda Kral 4.Karl tarafından yaptırılan ve yapımı 50 yıl süren, 515 metre uzunluğundaki  köprü, üzerindeki 30 muhteşem heykele ev sahipliği yapıyor.

 Köprü'nün üzerindeki Hristiyan dinine yönelik konsept taşıyan heykellere dokunan bazı Hristiyanlar dua ederken adeta hacı olur gibi mutluluk yaşıyorlar.

 Tarihi köprünün üstünde seyyar satıcılar, sokak ressamları bulunurken sokak müzisyenleri  ise özellikle popüler şarkılar çalarken turistlerin de buna eşlik etmesi keyifli görüntülere sahne oluyor. Köprünün üstündeki sokak satıcıları el yapımı hediyelik eşyaları pek de uygun denilemeyecek fiyatlarla satarken ressamlar 15-20 Euro arasında bir ücretle portrenizi çiziyorlar.

                                          Masalsı görüntü; Przsky Hrad (Prag Kalesi)

Przsky Hrad(Prag Kalesi), Josefov(Yahudi Meydanı)

Şehir meydanından Charles Köprüsünü geçerek ve oradan da karşınıza çıkan yokuşu tırmanarak ulaşabileceğiniz,  870 Yılında Prens Borijov tarafından yapılan Przsky Hrad(Prag Kalesi)’a tırmanmak yorucu olsa da içindeki saraylar, katedraller, sanat eserleri ve askerlerin nöbet değişim töreni ile Prag’taki görülmesi gereken bir başka tarihi mekan.

Ziyaretçilerini adeta tarihin içine çeken Prag Kalesinin biraz keşfedebilmek adına mutlaka bir günü gözden çıkarmak şart, ama asla pişman olmayacağınız bir gezi olacağı da kesin.  

Birçok Prag resminden tanınabilecek tarihi ve en az 30 futbol sahası büyüklüğündeki dikdörtgen bir meydan olan ,Eski Şehir’de yer alan Josefov(Yahudi Meydanı) Avrupa’daki en eski ve ilginç Yahudi yerleşim merkezi.

Josefov(Yahudi Meydanı), etrafını çevreleyen 6-7 katlı ve her biri en az 70-80 yıllık binalarla etraftaki turistler dışında Praglıların günlük hayat koşuşturmacalarını gözlemleyebileceğiniz, alışveriş yapabileceğiniz ve çok farklı lezzetleri bulabileceğiniz restoranlarla dolu bir mekan  

Meydanın ortasında yapılan sokak basketbolu turnuvaları, atletizm müsabakaları gibi etkinlikler gerçekten çok hoş bir görüntü oluşturuyor.

              Jozefov(Yahudi Meydanı) Berke gezmekten biraz yorulmuş gibi

Stare Mesto(Eski Şehir), Nove Mesto(Yeni Şehir),Mala Strana(Küçük Şehir)

Stare Mesto(Eski Şehir)meydanı saat kulesi ünlü Çek yazar Kafka’nın evi, meydandaki sanat eserleri ve tarihi binalarla Prag için olmazsa olmaz  diğer bir turistik mekan.

16-17. yüzyılın içine balıklama daldığınız Stare Mesto (Eski Şehir) meydanında bulunmak öyle keyifli ve heyecan verici ki insanın içini çok sayıdaki gülen ve ortamın tadını çıkaran turistin arasında bir mutluluk kaplıyor.

Stare Mesto(Eski Şehir)’da bir Ginger aracı kiralamak da çok keyifli ancak meydan günün her saatinde öyle kalabalık ki kimseye çarpmamak için çok dikkatli olmak şart. Ginger’ın yarım saati yaklaşık 10 Euro civarında.

                           Stare Mesto(Eski Meydan)'da  Ginger'lı  bir Türk;Berke

 Stare Mesto(Eski Şehir)meydanının girişindeki, saat kulesinin saat başı çıkan 15 saniyelik anlamsız guguk gösterisini bazen 1 saate yakın bekleyenler ise komik bir görüntü oluşturuyor.

                             Stare Mesto(Eski Meydan)'da ünlü astronomik saat kulesi

Nove Mesto(Yeni Şehir) Prag’ta bizim standartlarımıza göre tarihi sayılabilecek olsa da en erken 30-40 yıllık yapılardan oluşan bir semt.

Nove Mesto(Yeni Şehir) turistler için çekici ve ünlü yapan Prag’ın hemen yanında bulunan tamamı ağaçlarla kaplı çok sayıda farklı parkları içeren ormanlık bir bölge olması.

Nove Mesto(Yeni Şehir)’de kişi başı yaklaşık 2 Euro vererek binebileceğiniz bir teleferik ile parkları tepeden görerek, zirveye çıkarak tüm Prag’ı kuşbakışı görmeniz mümkün.

Mala Strana(Küçük Şehir)’i görmezseniz bir şey kaybetmezsiniz; cadde üzerindeki tarihi ve yerel publar, binalar, restoranlar ile çeşitli mağazalar var  eğer vaktiniz kalırsa ve giyim-kuşam alışverişi yapmak isterseniz, fiyatlar uygun gibi, gidip görmekte yarar var.

                           Prag’ın en turistik yerlerinden Stare Mest(Eski Meydan)

Vitava Nehrinde Tur ve Kürek Çekme Keyfi, Film Efekti Müzesi ve John Lennon Duvarı

Unutmadan Prag’ın ortasından geçen Vitava Nehri’nde hem bot turları yapılıyor hem de saati 8 Euro’ya kayıklar kiralanıyor ve gerçekten çok keyifli bir deneyim, kuğular eşliğinde kürek çekerek Prag’ı nehirden seyretmek çok keyifli bir deneyim.

 Norotni caddesindeki Lego Müzesi(Muzeum de Lega),Charles köprüsünün Nove Mesto tarafındaki ayaklarının altında bulunan Film Efekti Müzesi’nin de meraklıları için çok güzel olduğunu ve kaçırmamalarını şiddetle tavsiye ederim.

                    

                            Prag'daki Efekt müzesinde filmin içindeki biz

Charles Köprüsünün Prag Kalesi tarafındaki kıyısında, barlar sokağında bulunan ve  1980 yılında Efsanevi müzik grubu Beatles’ın üyesi John Lennon vurulunca, gençlerin grafitilerle  boyadığı ve şiirlerle süslediği John Lennon Duvarı; Prag’a gelen barış yanlısı gençlerin ilgi odağı.

                                         Prag'da John Lennon Pub

Prag’dan  Turistik notlar;

Hemen belirtelim Prag’daki turistik mağazalardaki yerel ressamların da çizdiği tablolar çok ucuz değil,A3 boyutundaki bir tablo bile 200-250 Euro’dan başlıyor. Prag’daki turistik satıcılar hem tablolarda hem de diğer hediyelik eşyalarda pazarlığa da pek yanaşmıyorlar.

Prag, turiste doymuş şımarık bir şehir. Bunu kaldığınız otelin çalışanlarının ilgisizliğinden, turistik dükkân, market ve restoran çalışanlarının kabalığından hatta çoğunun bozuk madeni Euro bile kabul etmemesinden anlayabiliyorsunuz.

Bu arada gittiğim bir uluslararası Hamburger zincirinde tavuk burgeri yanlış söylemem ile turist olmamı anlayarak, bana ters davranan bir Çek Kasiyeri şikayet etmem üzerine orada turiste nasıl davranılması hakkında biraz bilgi verip, ücretsiz yemek yedik ,öyle her kuşun eti yenmez, turist şımarığı ÇeklerJ

Prag’da başta Bata mağazası olmak üzere giyim kuşam fiyatları yüksek ancak Josefov(Yahudi Meydanı)bölgesindeki birçok mağaza kaliteli ve uygun fiyata alışveriş yapmak için başarılı alternatifler oluşturuyor.

Temmuz’un sıcak günlerinde 4 gün kalıp sürekli dolaştığımız Prag sokaklarında başınızı çevirip bir daha bakabileceğiniz güzel kadın sayısı bir elin parmaklarını geçmiyordu. Ünlü Çek güzellerinin bir masal mı yoksa gerçek mi olduğu konusunda hem kararsızım hem de onların Prag’dan çıkmadıkları kesin gibi.

Prag’da dikkatimi çeken bir konu da Çeklerin köpekleri çok sevmesi, sokaklarda bir tane bile kedi göremesem de hemen hemen her evde farklı türlerden bir köpek besleniyor hele Nove Mesto(Yeni Şehir)’in parkları içinde gezerken her cins köpeği gezdiren Praglılar’ı görebilirsiniz.

Prag’da metro ve tramvay sistemi diğer şehirlere göre daha karışık ve hiçbir tabelada İngilizce kullanmıyorlar.

PRAG’DAN BİR ANI

Rezervasyonsuz gidip tüm otelleri araştırarak kalacak yer bulduğumuz Prag’da evdeki hesabın çarşıya uymaması ve kaldığımız otelde yoğunluk nedeniyle bize 2 ayrı oda verdiler.

Büyük bir odada eşim ve çocuklar kalırken haliyle bende alt kattaki küçük odada yalnız kalmalıydım ve tüm cüzdan, pasaport, saat gibi eşyalarımı yukarıdaki odada  bıraktıktan sonra alt kattaki odaya günlük keyifli seyahat yorgunluğum nedeniyle yatmak için gece saat 21:30 gibi geçtim.

Canım Eşim Funda Prag’ın geceye hayatı ve Çek güzellerinden fazla etkilenmiş olacak ki  odayı aradı ve benim nerede olduğumu sordu, bir tişört ve şort ile odadaydım ama şüphe çekiyordum, güven vermeliydim…

Yukarıdaki odaya çıktım ve odada yatak olmaması nedeniyle 4 sandalyeyi birleştirip geceyi orada geçirdim ama kazanan bendim, ne mi kazandım? Güven!  

                          

                                             Vitava Nehri ve Prag Köprüleri

Prag’dan Tavsiyeler

Prag’da tavsiye edilebilecek birkaç özel mekândan bahsetmek istersek Çek mutfağının özel lezzetlerini sunan Bily Konicek Restaurant, Dünya ünlülerinin favori mekanı Hotel Dorint von Giovanni,1994 yılında zamanın ABD Başkanı Bill Clinton’un da bir gece sahne aldığı Reduta caz Kulübü ve kaliteli alışveriş için Myslbek alışveriş merkezleri tavsiye için öne çıkan mekanlar.

Tarihi ve turistik Prag, 5-6  günü ayırılabileceğiniz etkileyici, eğlenceli ve Avrupa’da Venedik ile birlikte tarihin içine  girebileceğiniz en özel  iki şehirden biri ama üstüne Demir Perde dönemini de birlikte hissedebileceğiniz tek şehir.

Yeni yazılarla görüşmek üzere,

 

  
  

Kaynak :
Hit : 1426


Avrupa nın Renkler Mozaiği Şehri: Berlin
Doğu ve Batı nın Paylaşamadığı Ukrayna nın Kalbi: Kiev
Masal Kıvamındaki Aşıklar Şehri Prag
Futbol, Festival ve Sanat Diyarı Münih
Saraylar Şehri Görkemli Viyana Gezisi
Afrika nın En Gelişmiş Şehri Johannesburg
Moskova; Napolyon un Aşkı, Rusya nın Kalbi
Yeryüzündeki Cennet: Miami
Özel sağlık sigortacılığında 2012 yönelimleri
Türkiye’deki tüm Sigorta Şirketleri ne zaman kar edebilecek?
Sağlık Sigortaları Tıbbi Enflasyona Karşı
Dünya´da Sigortacılık 2011
Türkiye Sigorta Sektörünün 2012´ ye Doğru Yönelimleri
Türkiye ve Dünya Sigorta Sektörü Bileşenleri 2011
Bireysel Emeklilik Sistemi 2011
Sağlık Sigorta Sektöründe 2000 den 2011 e Yolculuk
Sağlık Sigortacılığında Reklam
Sağlık Sigortacılığında Sigortalı Adayının Şirket Seçimi ve Sağlık Sigortalısının İlk Yılı
Sağlık Sigortacılığında Yeni Sigortacılar
Sağlık Sigortacılığı, Sgk ve Genel Sağlık Sigortası Bileşenleri
Sağlık Sigortacılığında Satış; Cesaret Yoksa İtibarda Yoktur
Sağlık Sigortacılığında Acentenin Şirket Seçimi
Sağlık Sigortacılığında Acente ve Sigortalısı
Sağlık Sigortacılığında Acente ve Şirket İlişkileri
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International World Medasist International Sigorta ve Bes Medasist International Business
www.medasist.com www.sigortaegitim.com Travel Assistance
    Business Life
    Education
  

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Platformu, portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Platform, portal managers has no responsibility and bind.

Turkey News - Google News in Turkey - Turkey Companies - Invest in Turkey - Acıbadem Hospital - Turkish Business - Turkey Video - Turkish Real Estate - Turkey Actuel - Economy
Medasist International © Copyright 2005