E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


NBA’de lokavt ‘söz’le bitti zarar 1 milyar dolara ulaştı
  02.12.2011


Kulüp yöneticileri ile oyuncu temsilcilerinin gelir dağılımındaki dengesizlik nedeniyle anlaşmazlığa düşmesinin ardından lokavtın ilan edildiği ABD Ulusal Basketbol Ligi’nde (NBA) ekonomik zarar 1 milyar doları aştı. 


Taraflar lokavtı sona erdirmek için anlaşma sağlasa da, temmuz ayı başında ilan edilen lokavt nedeniyle yaşanan belirsizliğin NBA ekonomisine 1 milyar dolarlık darbe vurduğu belirlendi.

25 Aralık’ta başlıyor

Normal şartlarda Kasım ayında başlaması beklenen sezonun, 5 ay süren görüşmelerin ardından 25 Aralık’ta başlaması planlanıyor. NBA liginin yarattığı 4.3 milyar dolarlık ekonominin, 3.8 milyar dolarlık kısmı basketbol bağlantılı gelirlerden oluşurken, bunun içinde baketbol işletme, bilet, yayın hakkı gelirlerinin yanı sıra, salon satışları, tescilli ürün ve sponsorluk geliri gibi kalemler bulunuyor.

700 milyon dolar

NBA ile oyuncu birliği tarafından açıklanan rakama göre, geçen sezon ligde yer alan 30 takım, 1.1 milyar dolar bilet geliri elde ederken, bu yıl sadece bilet gelirlerinde 700 milyon dolarlık bir kaybın yaşandığı tahmin ediliyor. Ligin oynanmadığı her ay 350 milyon dolarlık kaybın yaşandığı bilgisi verilirken, normal şartlarda Kasım ayında başlaması gereken ligin, bu yıl aralık ayı sonunda açılacak olması nedeniyle de toplam zararın 700 milyon doları bulduğu belirtildi. Gelirlerin yüzde 57’sini oyuncular alırken, yüzde 43’ü ise yöneticilere kalıyor. Yöneticiler bu orandaki dengesizliğin kendilerinin zarar etmesine neden olduğunu ve geçtiğimiz yıl 300 milyon dolarlık bir kayıp yaşandığını savunsa da, oyuncular yüzde 57’lik payın düşürülmesini istemiyor.

Yayın gelirleri tehlikede

Lokavtın uzamasıyla, ligin, yayın haklarından elde ettiği gelir de tehlikeye girdi. Yayın hakkı konusunda 2016 yılına kadar sözleşmesi bulunan ESPN/ABC Sports lige yıllık 485, TNT ise 445 milyon dolar ödüyor. Bu da NBA’in, yayın haklarından elde ettiği 930 milyon dolarlık gelir tehlikeye girdiğini gösteriyor. Geçen sezon sadece NBA play-off’larıyla, finallerinde toplam 417 milyon dolar reklam geliri elde eden iki kuruluşun, 2011-2012 sezonunun oynanmaması halinde ödeme tablosuna nasıl yaklaşacağı ise belirsizliğini koruyor.

Başlamak için bir sorun yok sezon 66 maçta biter

NORMAL şartlarda toplam 82 maç üzerinden oynanan NBA’de normal sezonun bu sezon 66 maçlık bir periyotta tamamlanmasının planlandığını belirten NBA Başkanı David Stern, “Oyuncular Birliği ile sözlü bir anlaşmaya vardık. Sezonun 25 Aralık’ta başlamasını bekliyoruz.

 Şu anda bir anlaşma var ancak anlaşmanın detayları hakkında bir bilgi vermek istemiyorum. 10 gün içerisinde ufak bazı anlaşmazlıkların da çözülmesini bekliyoruz. Artık NBA’nın başlaması için bir sorunun olduğunu görmüyorum” dedi. Bunun yanı sıra NBA’in patentli oyununu üreten firmanın verilerine göre geçen yıl yaklaşık 6 milyon orijinal oyunun satıldığı bildirilirken, oyunun 2012 versiyonunun satışlarının da büyük darbe yemesi öngörülüyor. Öte yandan satış rakamının 1 milyona kadar düşebileceği ve üretici firmanın 40 milyon dolar civarında bir zarara uğrayabileceği tahmin ediliyor.

Deron Williams
Yakında eve döneceğim

AMERİKALI yıldız basketbolcu Deron Williams, “Beşiktaş’ta her şey inanılmaz güzellikteydi. Her şey için teşekkür ederim” dedi. Beşiktaş Milangaz’ın dünyanın en ünlü basketbol-cularından biri olan Deron Williams da, resmi Twitter hesabından bu konuyla ilgili bi mesaj yayınladı. Williams mesajında, “Yakında eve gidiyorum. Beşiktaş’ta her şey inanılmaz güzellikteydi. Herkese teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

İptal kararı 3 milyar dolar zarar yazdırır

NBA’de anlaşma kesinleşmediği için 2011-2012 sezonunun iptal edilmesi riski halen sürüyor.

Buna göre sezonun iptal edilmesi halinde sadece takımların bilet gelirlerinden oluşacak zararının en az 1 milyar dolar olacağı, toplam zararın ise 3 milyar doları bulması öngörülüyor. Dİğer taraftan sezon başlamadan önce NBA’deki yeni iş sözleşmesi üzerinde, takım sahipleri ve oyuncular birliği anlaşma sağlayamamış ve lokavt kararı alması NBA üzerinden gelir sağlayan bütün iş zincirini etkiledi. Maç günleri elde edilecek gelirdeki kayıp, sadece kulüp sahiplerini değil, salonlarda işletmesi bulunan kurum ve bireyleri de büyük bir zarara uğrattı. Bu süreçte restoran ve bar gibi mekanlardaki kayıpların 100 milyon dolara ulaşarak en büyük ekonomik darbeyi yiyen şehir olduğu belirtildi.
  
  

Kaynak : hurriyet.com.tr
Hit : 2035


Hayal Bile Edemeyeceğiniz Bir Şey En Güzel Gerçeğiniz Oldu mu?
Haydi Kızlar BASK’etbola!
Küçük Ama Dev Adam
Çocuk Ressamlarla Renge Yolculuk IV
Süper Bacaksız Tyrone Muggsy Bogues
UEFA ve TFF´yi dava etti!
2012 olimpiyatları 3 boyutlu yayınlanacak
Ülker´den Fenerbahçe´ye süper destek
En zengin kulüp Real Madrid
O Bir Efsane, Karl "Postacı" Malone
1984´den 2014´e Krallar ve Veliahtları
Biraz Müzikte Gerek
Mehmet Okur Türklerin Kalesi New Jersey´de
NBA’de lokavt ‘söz’le bitti zarar 1 milyar dolara ulaştı
Manchester City´de 308 milyon dolarlık zarar
Agresif ve Unutulmaz Bir Yıldız: Charles "Sır" Barkley
Kısa Şortlulardan Bir Başarı Efsanesi: Bask Veteran Avrupa Şampiyonu
Fenerbahçe taraftarından yardım kampanyası
TFF´den Doğu Anadolu´ya yeni futbol projesi
Bask’ın gençlere yatırımı devam ediyor
Beko Basketbol Ligi 46 yaşına giriyor
Maçlar 14 Kasım´a kadar iptal
Bir Basketbol Maestrosu: Necati Güler
Katarlılar Manchester United´a talip
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International World Medasist International Sigorta ve Bes Medasist International Business
www.medasist.com www.sigortaegitim.com Travel Assistance
    Business Life
    Education
  

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Platformu, portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Platform, portal managers has no responsibility and bind.

Turkey News - Google News in Turkey - Turkey Companies - Invest in Turkey - Acıbadem Hospital - Turkish Business - Turkey Video - Turkish Real Estate - Turkey Actuel - Economy
Medasist International © Copyright 2005