E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Sağlık Sigortacılığında Yeni Sigortacılar
  01.01.2011


Aktif bir pazarlama çalışması ve diğer branşlara oranla daha fazla bilgi gerektiren sağlık sigortacılığında konuyu hem teknik işlemlere dayalı sağlık sigorta şirket çalışanları hem de şirketlere bağlı çalışan sağlık sigorta müşteri temsilcileri, sağlık sigorta acenteleri, brokerlar, sağlık sigortası pazarlamak isteyen diğer ticari branş sigorta acenteleri şeklinde satış kaynakları olarak 2’ye ayırabiliriz. 


Aktif bir pazarlama çalışması ve diğer branşlara oranla daha fazla bilgi gerektiren sağlık sigortacılığında konuyu hem teknik işlemlere dayalı sağlık sigorta şirket çalışanları hem de şirketlere bağlı çalışan sağlık sigorta müşteri temsilcileri, sağlık sigorta acenteleri, brokerlar, sağlık sigortası pazarlamak isteyen diğer ticari branş sigorta acenteleri şeklinde satış kaynakları olarak 2’ye ayırabiliriz.

Çeşitli sorunlara rağmen ciddi bir büyüme potansiyeli olan sağlık sigortacılığında sigorta şirketlerinin hasar, risk kabul ve finansman gibi servis branşlarında çalışacak kişilerin öncelikle bu işlemlerin diğer mesleklerden son derece farklı teknik bilgiler ve yoğun çalışma dönemleri gerektirecek olması sebebiyle sağlık sigortacılığını yöneticiliğe giden yolda tam bir meslek olarak seçmelidirler. Sektörün büyüme potansiyeli göze alındığında, potansiyel sigortalı adayları, potansiyel yeni sağlık sigorta ürünleri meslekte ilerleme imkanı yüksek oranda olan çok sayıda sağlık sigorta çalışanı ve yönetici adayını beklemektedir.

Öncelikle ticari hayatın yatırım, maliyet, depolama gibi daha birçok sorunu sağlık sigorta satış kaynaklarının karşısına çıkmayacaktır. Sağlık sigorta satışçılığının zor tarafları olsa da, en önemli konu “ sigorta-poliçe” stoğuna para bağlamadan sahip olunması ve satabileceğiniz kadar poliçenin her zaman hazır olmasıdır ki, yeter ki satılsın.

Sağlık sigorta satışçılığı her aşamasında satışçının kendini hedeflerle motive etmesi gereken bir iştir. İster genç, ister emekli, isterse o ana kadar sadece ticari branşlarda hizmet veren bir sigorta acentesi olun başarılı bir sağlık sigorta satış kaynağı olabilmek için ilk yapılacak, mevcut durumu ve yapılabilecekleri çok iyi belirledikten sonra hedefleri, iş ve sistem olarak tam bilinemediği için mütevaziye yakın bir şekilde belirlemektedir. Bu aşamada çok büyük hedefler belirleyip bunlara ulaşılamaması halinde daha işin başında meslekten soğuma ya da terk etme meydana gelebilir. Bu yüzden amaç ve hedefleri dikkatli belirlemek gerekmektedir. Bu aşamada portföyde kimler var ya da olabilir, ilk aşamada neler yapılması gerektiği ortaya konmalıdır. Daha sonra hedeflenen potansiyel sağlık sigortalı adaylarını belirleyerek pazarlama stratejilerini planlamak doğru olacaktır.

Pazarlama yapılması düşünülen potansiyel sağlık sigortalı adaylarının sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik yapısı, yaş, cinsiyet, eğitim ile meslek yapıları dahi planlamada dikkate alınmalıdır. Yaklaşık 10-12 yıl önceye kadar çok önemli olan sigortalı referansına dayalı yeni sağlık sigortalılara ulaşma günümüzde çok azalsa da hala gözden kaçırılmaması gereken bir unsurdur.

Diğer bir aşama da pazarda ki sağlık sigorta ürünlerinin ve şirketlerinin avantaj ile dezavantajlarını bilerek pazar fırsatlarını değerlendirmektir. Ancak asla hiçbir sağlık sigorta şirketi ve sağlık sigorta ürünü kötülenmemelidir. Bu tarz etik olmayan yaklaşım kısa vadede avantaj sağlasa da uzun vadede çok ciddi sorunlar çıkaracaktır. Ülkemizde sağlık sigortacılarının hepsi özünde aynı gemidedir. Sağlık sektörü kazanırsa bunun olumlu yansımaları bütün sektörü kapsayacaktır.

Önemli bir aşama ise uygun pazarlama stratejisini belirlerken pazarlama satış stratejisinde farklılık üreterek sağlık sigorta satışçısının kendine en uygun tarzı belirlemesidir.

Çeşitlendirilmiş ve farklılaştırılmış hizmet ile sağlık sigorta poliçeleri ile standart sigortalı adayları dışında, çok özel ve önemli sağlık sigortalı adayları ile karşılaşılabilir. Sağlık sigortalı adaylarının itirazlarını, hasar sorunlarını ve ihtiyaçlarını pozitif bir yaklaşımla tartışmadan çözmeye çalışmak, sigortalı – sigortalı adaylarına yenilikler hakkında bilgi vermek, her zaman dürüst ve açık olmak, sigortalı - sigortalı adayları ile toplumun özeneceği şekilde kılık kıyafete önem vererek görüşmek, tuttuğunuz takım ya da parti hakkında konuşup tartışmamak, düşük kaliteli restaurant, sinema, otel ile kafelerde bulunmamak, bayram, yılbaşı, doğum günü gibi özel günlerde sigortalı – sigortalı adaylarını hatırlamak kuşkusuz her sağlık sigorta satışçısı için doğru ve faydalıdır.

Sağlık sigorta satış kaynaklarının mesleğin başında izlemesinin faydalı olacağı son aşama ise değerleme aşamasıdır, burada yapılması gereken, sağlık sigorta satışçısı son derece objektif bir değerlendirme ile başarıp başaramadıklarını incelemeli, hatta hedeflenen amaçlardaki sapma seviyelerini belirleyerek başarıya giden yolda gereken iyileştirme çabalarını gerçekleştirmeli ve önlemlerini almalıdır. Eğer hedeflere ulaşıldıysa başarılacak yeni ama ulaşılabilecek yeni hedefler belirlenmelidir.

Sağlık sigortacılığı, ister sigorta şirketi teknik personeli ya da yöneticisi olun ister sağlık sigorta acentesi, 24 saati iş içinde yaşamak gereken özverili, ciddi ama başardıkça kişinin özgüvenini arttıran keyifli bir iştir. Sizce bütün bu bilgiler ışığında bu heyecanlı ve yoğun sektör size uygun mu?

Mutlu Günler Dileğiyle…

Ali CİVAN

  
  

Kaynak :
Hit : 951


Avrupa nın Renkler Mozaiği Şehri: Berlin
Doğu ve Batı nın Paylaşamadığı Ukrayna nın Kalbi: Kiev
Masal Kıvamındaki Aşıklar Şehri Prag
Futbol, Festival ve Sanat Diyarı Münih
Saraylar Şehri Görkemli Viyana Gezisi
Afrika nın En Gelişmiş Şehri Johannesburg
Moskova; Napolyon un Aşkı, Rusya nın Kalbi
Yeryüzündeki Cennet: Miami
Özel sağlık sigortacılığında 2012 yönelimleri
Türkiye’deki tüm Sigorta Şirketleri ne zaman kar edebilecek?
Sağlık Sigortaları Tıbbi Enflasyona Karşı
Dünya´da Sigortacılık 2011
Türkiye Sigorta Sektörünün 2012´ ye Doğru Yönelimleri
Türkiye ve Dünya Sigorta Sektörü Bileşenleri 2011
Bireysel Emeklilik Sistemi 2011
Sağlık Sigorta Sektöründe 2000 den 2011 e Yolculuk
Sağlık Sigortacılığında Reklam
Sağlık Sigortacılığında Sigortalı Adayının Şirket Seçimi ve Sağlık Sigortalısının İlk Yılı
Sağlık Sigortacılığında Yeni Sigortacılar
Sağlık Sigortacılığı, Sgk ve Genel Sağlık Sigortası Bileşenleri
Sağlık Sigortacılığında Satış; Cesaret Yoksa İtibarda Yoktur
Sağlık Sigortacılığında Acentenin Şirket Seçimi
Sağlık Sigortacılığında Acente ve Sigortalısı
Sağlık Sigortacılığında Acente ve Şirket İlişkileri
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International World Medasist International Sigorta ve Bes Medasist International Business
www.medasist.com www.sigortaegitim.com Travel Assistance
    Business Life
    Education
  

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Platformu, portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Platform, portal managers has no responsibility and bind.

Turkey News - Google News in Turkey - Turkey Companies - Invest in Turkey - Acıbadem Hospital - Turkish Business - Turkey Video - Turkish Real Estate - Turkey Actuel - Economy
Medasist International © Copyright 2005