E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Sağlık Sigortaları Tıbbi Enflasyona Karşı
  04.11.2011


Türkiye’ de 1990’ lı yılların başından itibaren yükselen bir sigorta branşı olan sağlık sigortalarının, ödenen hasarlar, sisteme giren yeni sigortalı sayısının azalması, dolayısıyla mevcut sağlık sigortalıların yaşlanması ve sağlık sorunlarının artması nedeniyle primlerin giderek yükselme trendinde olduğu görülüyor. 


Bununla birlikte Türkiye, sağlık sigortalarından son 5 yılda alınan primlerin %131 oranında artması sağlık sigortacılığının karşısındaki en önemli sorunların başında Tıbbi Enflasyonun geldiğini ortaya koyuyor.

Gelişmiş 14 ülkede yapılan araştırmalara bakılınca sağlık sigorta primlerinin ortalama %3’ lük enflasyonlarda %3.3 artarken sağlık sigorta primlerinide etkileyen tıbbi enflasyonun %7 arttığı görülüyor.

Dünya’ da Türkiye’ ye göre daha yoğun gerçekleştirilen kurumsal sağlık sigortalarında Fransa’ da %80 ve Abd’ de %62 gibi çalışan katılımlarının olduğu gözleniyor.
Türkiye’ de ise kurumsal sağlık sigortası sahiplerinin oranı yaklaşık %55 iken bireysel sağlık sigortalılarının oranı ise yaklaşık %45’ tir. Türkiye’ de ise kurumsal sağlık sigortalılar genellikle tamamen işveren katkısıyla sigortalanmaktadırlar.

Türkiye’ de sağlık sigortalarında Hasar-Prim oranı son 5 yıldır ciddi bir artış göstermesede 2007’ de en düşük 2009’ da en yüksek hasar seviyesi görülmüştür. Hasarın bu seviyede yüksek olmasının nedeni bir anlamda o yıllarda sağlık sektörü yatırımlarının yoğun olması nedeniyle tıbbi enflasyonun yüksek olmasıdır.

Türkiye’ de sağlık sigortacılığının en önemli sorunlarından biri olan tıbbi enflasyonun sisteme vereceği, sigortalı sayısının azalması başta olmak üzere bir çok sorun nedeniyle özel, sağlık kurumlarınıda ciddi anlamda sıkıntı yaşayacaklardır. Bu yüzden sağlık sigorta sisteminin başarıyla sürekliliği için özel sağlık kurumlarının yapacakları fiyat artışlarında sağlık sigorta şirketlerinin empati içinde olmaları çok önemlidir.

Mutlu Günler Dileğiyle
Ali Civan
  
  

Kaynak :
Hit : 1068


Avrupa nın Renkler Mozaiği Şehri: Berlin
Doğu ve Batı nın Paylaşamadığı Ukrayna nın Kalbi: Kiev
Masal Kıvamındaki Aşıklar Şehri Prag
Futbol, Festival ve Sanat Diyarı Münih
Saraylar Şehri Görkemli Viyana Gezisi
Afrika nın En Gelişmiş Şehri Johannesburg
Moskova; Napolyon un Aşkı, Rusya nın Kalbi
Yeryüzündeki Cennet: Miami
Özel sağlık sigortacılığında 2012 yönelimleri
Türkiye’deki tüm Sigorta Şirketleri ne zaman kar edebilecek?
Sağlık Sigortaları Tıbbi Enflasyona Karşı
Dünya´da Sigortacılık 2011
Türkiye Sigorta Sektörünün 2012´ ye Doğru Yönelimleri
Türkiye ve Dünya Sigorta Sektörü Bileşenleri 2011
Bireysel Emeklilik Sistemi 2011
Sağlık Sigorta Sektöründe 2000 den 2011 e Yolculuk
Sağlık Sigortacılığında Reklam
Sağlık Sigortacılığında Sigortalı Adayının Şirket Seçimi ve Sağlık Sigortalısının İlk Yılı
Sağlık Sigortacılığında Yeni Sigortacılar
Sağlık Sigortacılığı, Sgk ve Genel Sağlık Sigortası Bileşenleri
Sağlık Sigortacılığında Satış; Cesaret Yoksa İtibarda Yoktur
Sağlık Sigortacılığında Acentenin Şirket Seçimi
Sağlık Sigortacılığında Acente ve Sigortalısı
Sağlık Sigortacılığında Acente ve Şirket İlişkileri
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International World Medasist International Sigorta ve Bes Medasist International Business
www.medasist.com www.sigortaegitim.com Travel Assistance
    Business Life
    Education
  

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Platformu, portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Platform, portal managers has no responsibility and bind.

Turkey News - Google News in Turkey - Turkey Companies - Invest in Turkey - Acıbadem Hospital - Turkish Business - Turkey Video - Turkish Real Estate - Turkey Actuel - Economy
Medasist International © Copyright 2005