E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Saraylar Şehri Görkemli Viyana Gezisi
  11.04.2020


Bugünkü konumuz Saraylar Şehri Görkemli Viyana Gezisi. 


Bugünkü konumuz Saraylar Şehri Görkemli Viyana Gezisi.

Yüzyıllar boyu Avrupa’nın en büyük güçlerinden biri, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun merkezi olan Viyana görülmeyi mutlaka hak eden bir tarih, sanat ve mimari merkezi.

Viyana, klasik müzik ile kültürün başkenti olması yanında mimari dokusu ile insanı tarihinin ihtişamına çeken; adeta görkemli bir rüya hissini uyandıran bir şehir.

Her ne kadar biz onları biracı bilsek de “Vienna” kelimesi Latin kökenli ve “iyi şarap” anlamına geliyor.

Avusturya AB üyesi ve ülkeye girmek için Schengen Vizesi gerekiyor. Para birimi ise €.

Avusturyalılar temiz ve çalışkan insanlar ancak gerek tarihten yaşadığımız çeşitli olaylar gerekse günümüzde giderek yaygınlaşan ırkçılık hareketleri nedeniyle Türkler’e bayılmasalar da, sempatik değiller ancak ziyaretçilere rahatsızlık vermedikleri kesin. Bir de bizim aileye bu gezi için sadece 9 günlük Schengen vermeselerdi, harika olacaktı.

Avusturyalılar çok konuşkan olmasalar da İngilizce sorulan bir adres sorusuna iyi-kötü bir cevap veriyorlar. 

Viyana gündüz ne kadar güzelse geceleri de bir o kadar daha güzel bir şehir, her yer ışıl ışıl ve ışıklandırmalar tüm sanat eserlerine ve tarihi binalara daha otantik ve büyüleyici bir görünüm sağlıyor.

Şehir içinde de bolca parkın bulunduğu Viyana’da hemen hemen her yerde bisiklet yolu ve bisiklet parkları var.

Temmuz’un ilk haftasında Viyana Film Festivali yapılıyor. Açık havada dev bir ekrandan binlerce kişi sanat değeri taşıyan filmleri seyrederken festival alanı kafelerle, barlarla ve binlerce sinemaseverle keyifli bir hal alıyor.

Viyana’ya Ulaşım
2014 yılının Temmuz ayında, yaklaşık 2 saatlik uçuşla İstanbul’dan Viyana Schwechat Havaalanı’na ulaştık. Avusturya’nın Türkiye ile saat farkı sadece 1 saat.

Bizim grupta eşim Funda, kızım Pınar ve oğlum Berke vardı ama ne yoktu her zamanki gibi otel rezervasyonu, tatil organizasyonu… Seyahatin bizi nereye götüreceğini birlikte görecektik.

Öncelikle ulaşım siteminden bahsetmeliyim. Viyana, Londra gibi merkezden halkalarla açılmış 12 Zone (bölge)’dan oluşuyor ve aynı zamanda şehir merkezi olan 1. ve 2. Zone’en başlayarak en uzaktaki 12. Zone’a kadar gidiyor. Bu Zone’lar; Viyana 1, Viyana 2 şeklinde adlandırılıyor. Otelleri ise daha çok Viyana 4’te yoğunlaşmış durumda.

Viyana Schwechat Havaalanı’ndan merkeze gitmek için 2 alternatifiniz var. Shuttle otobüsler ve tren.

Shuttle otobüsleri uçak yolcularını şehir dışında Viyana 12’de bırakıyor. Siz buradan şehir merkezine yani Viyana 1 ve Viyana 2’ye doğru aktarma yapıyorsunuz.

Direkt şehir merkezine ulaşmak için Cat denilen tren seferini kullanmak merkeze gitmek bu işin en kolay yolu.

Yaklaşık 2 saat çok sayıda otele girip çıktıktan sonra Viyana 4’te 3. yıldızlı fayda-fiyat analizi uygun bir otel bulduk. 4 kişilik süit oda için gecelik 120 € ücreti kabul ettik.

Viyana’da Ulaşım
Otobüslerle ulaşım kolay; metro ve tramvay hem başarılı hem de çok keyifli üstelik çok pahalı da değil.

Merkez bölge ve çevresini sadece tramvay ile gezebilirsiniz. 

Viyana’da hemen hemen her sokakta otobüs, tramvay ve metro istasyonlarının tabelalarını görmek mümkün,

Viyana’da Paris, Moskova ve Londra metrolarıyla kıyaslanamayacak gibi dev bir metro sistemi olmasa da gelişmiş bir metro sistemleri var. Metro istasyonlarının önünde U harfi var. 

Araçlarda tek gidiş ücreti aktarmalar ile birlikte yaklaşık olarak 1 €. Ancak ben size sınırsız araç kullanım imkanı sağlayan Viyana Kart almanızı tavsiye ederim. 2 günlük otobüs, tramvay ve metroda sınırsız geçerli kart 15 €.

Viyana Gezilecek Yerler
Müzeler ve saraylara giriş ücreti ortalama olarak kişi başı yaklaşık 15 €.

-Schonbrunn Sarayı
Tur programlarının genelde panaromik bir şehir turu attırıp bıraktığı ve tur programlarında genellikle hiç yer bulamayan Avusturya-Macaristan İmparotoriçesi Maria Theresa’nın inşa ettirdiği Schonbrunn Sarayı, bana göre Dünya’nın en muhteşem sarayı ve sadece bu sarayı görmek için bile Viyana’ya gidilebilir.

Saray, şehrin yaklaşık 20 km dışında ve yeşil hat olan U4 metro hattıyla gidebilmek mümkün…

Yüzyılda inşa edilen 1144 odalı muhteşem İmparatorluk Sarayı inanılmaz gösterişli ve büyük.  1996 yılında UNESCO Dünya mirası Listesi’ne alınan Schonbrunn Sarayı, aynı zamanda Avusturya tarihinde çok önemli bir yeri olan Habsburg Hanedanı’nın da yazlık sarayı.

Schonbrunn Sarayı’nın büyüklüğü Dolmabahçe Sarayı’nın 50 katı kadar, en az 30 futbol sahası büyüklüğündeki arka bahçesinde keyifli bir kafe ve Avrupa’nın en güzel hayvanat bahçelerinden biri yer alıyor. Bahçenin bitimindeki tepede bulunan tarihi restoranda güzel bir kahve içmek ya da yemek yemek de olası…

Schonbrunn Sarayı

Schonbrunn Sarayı’nın bahçesinde muhteşem heykeller yer alırken içerisinde de paha biçilmez tablolar ve sanat eserleri bulunuyor. Sarayın bahçesinin yanındaki 20 dönümlük serada ise saray için çiçek yetiştiriliyor. 

-Belvedere Sarayı
Viyana’daki diğer muhteşem saray ise, Savoy Prensi Eugene’nin inşa ettirdiği Belvedere Sarayı, şehir içinde ulaşımı kolay ve mutlaka görülmesi gereken bir şaheser. Hem bahçesi hem de içi ziyaretçilerine harika bir tarih dokusu yaşatıyor.

Şehir Merkezine 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde, keyifli bir yürüyüş yolu var; görülmesini tavsiye ederim.

Hofburg Sarayı

Ünlü Fransa Kraliçesi Marie Antoanette’in doğduğu yer ve 1918’e kadar Habsburg Hanedanı’nın ikametgahı olan Hofburg Sarayı ise şehir içerisinde görülebilecek turistik bir yer ama kanımca diğer 2 saray kadar muhteşem değil.

Hofburg Sarayı

Sarayın önündeki fayton arabaları ile 17. yüzyıldan kalma kıyafetleri ile dönemin ihtişamını yaşatıyorlar ama yarım saat için yaklaşık 50 €’yu gözden çıkarmak kaydıyla.

-Karlsplatz ve Stephenplatz Meydanları
Viyana şehir merkezindeki Karlsplatz ve Stephenplatz meydanları dünyaca ünlü ve keyifli meydanlar, meydana ulaştığınızda etrafınızdaki tüm binaların adeta sanat eseri gibi olmasıyla gözleriniz kamaşıyor.

Karlsplatz Meydanı

Stephenplatz Meydanı

Özellikle bu meydanlarda Avusturyalıların daha bir şık ve kendilerine iyiden iyiye özen gösterdiklerini de kolayca görebiliyorsunuz.

-Turkinschen Park
Viyana’da şehir dışındaki Turkinschen Park, hem huzurlu bir orman havası almak için; hem de Türk ve Avusturya askerlerinin 1683 II.Viyana Kuşatması’nda savaştıkları mekanda bulunmak, oradaki Yunus Emre Çeşmesi’ni görebilmek adına biz Türkler için önemli bir bölge.
Viyana Gezisi Turkinschen Park

Turkinschen Park’ını gezmek; hem kuşatma tarihini bilen biri için etkileyici hem de biraz şehirden kaçmak isteyen biri için dinlendirici bir yer.

Şunu da belirtmekte yarar var ki Turkinschen Park gibi, biz Türkler’in çoğu zaman büyük bir orman olarak belirttiği bölgeleri, Avusturyalılar park olarak görüyor.

-Ring Bölgesi
Viyana’da Volkstheatre Tiyatro Binası, Opera Binası (Wiener Staatsoper), Parlamento Binası görülebilecek muhteşem sanat eserleri. Tüm bu mekanlar belirli bir ücret karşılığında rehberler tarafında da gezdirilebiliyor.

Ring Bölgesi

Modern Sanata meraklı olanlara ise Muzeum Quarter, Secession (Kopuş Binası) ve Hundertwasser Evleri görülebilecek favori yerler ama modern sanatı gerçekten sevenler için!

Tarihi Viyana Üniversitesi ise şehir içinde muhteşem bir yapı, görebildiğim kadarıyla özellikle Türk gençlerinin güvenle ve başarıyla eğitimlerini sürdürebilecekleri gerçekten eğitimi olağanüstü modern ama o nostaljik havayı adeta 17 yy.da yaşıyormuşçasına soluyabilecekleri özel bir üniversite.

Viyana’da Ne Yenilir?
Avusturya’nın Dünyaca bilinen en ünlü yemeği schnitzel. En ünlü schnitzel restoranı ise Figmüller. Restoran şehir merkezi diyebileceğimiz Stephanplatz’da bulunuyor. Yemekler nefis olsa da çok turistik ve pahalı bir mekan.

Viyana Gezisi Figmüller

Tabii bir de konu schnitzel yemek için restoran kapısının önünde  sıra bekleyip beklememek istemeniz ile ilgili.

Schinitzel ve diğer lezzetler özellikle Stephenplatz’da bütün restoranlarda bulunsa da ekonomik bir tatil için Spar marketlerinde bolca sandviç çeşidi bulunuyor.

Bunun dışında 1618 yılından beri aynı yerde hizmet veren Zum Schwarzen Kameel bir gurme restoranı. İtalyan ve Meksika yemekleri de sunan Titanic, eğlenceli bir dans kulübü.

Yok ben Türk yemeği isiyorum derseniz Türk Pazarı olan Neutschemark’a gidin. Ayrıca, Viyana’da tüm dönerciler Türk ve her semtte mutlaka bir döner büfesiyle karşılaşırsanız şaşırmayın. Bir pide döner ve meşrubat 5 € civarında.

Viyana’da Alışveriş
Hofburg Sarayı’nın çevresi gerçekten çok lüks ve keyifli ama özellikle giyim kuşam alışverişi için fiyatlar da bir o kadar pahalı.

Karlsplatz ve Stephenplatz da pahalı da olsa özellikle giyim-kuşam alışverişi yapabilmek mümkün ancak Mariahilfer Caddesi alışveriş için özellikle de fiyatlar açısından daha uygun…

Rauminhalt, alışveriş için değerlendirilebilecek mekanlara sahip.

Çok kaliteli giyim eşyaları aramıyorsanız Neutschemark da bir alternatif. 

Sarayları, yeşili, açık hava müzesini andıran meydanları, akordiyonları, kemanları, schnitzeli, bonfrit patatesi  ve daha nice turistik ve keyifli özellikleri ile Viyana mutlaka görülmesi gereken bir şehir.

Seegrotte

Belki de Orta Avrupa’nın en güzel şehri, tarih kokan bu güzel şehre vaktiniz varsa Viyana Konser, Yemek ve Çevre Gezileri ile birlikte 6-7 günden az ayırmamak şart.

Yeni yazılarda görüşmek üzere…

  
  

Kaynak :
Hit : 1555


Avrupa nın Renkler Mozaiği Şehri: Berlin
Doğu ve Batı nın Paylaşamadığı Ukrayna nın Kalbi: Kiev
Masal Kıvamındaki Aşıklar Şehri Prag
Futbol, Festival ve Sanat Diyarı Münih
Saraylar Şehri Görkemli Viyana Gezisi
Afrika nın En Gelişmiş Şehri Johannesburg
Moskova; Napolyon un Aşkı, Rusya nın Kalbi
Yeryüzündeki Cennet: Miami
Özel sağlık sigortacılığında 2012 yönelimleri
Türkiye’deki tüm Sigorta Şirketleri ne zaman kar edebilecek?
Sağlık Sigortaları Tıbbi Enflasyona Karşı
Dünya´da Sigortacılık 2011
Türkiye Sigorta Sektörünün 2012´ ye Doğru Yönelimleri
Türkiye ve Dünya Sigorta Sektörü Bileşenleri 2011
Bireysel Emeklilik Sistemi 2011
Sağlık Sigorta Sektöründe 2000 den 2011 e Yolculuk
Sağlık Sigortacılığında Reklam
Sağlık Sigortacılığında Sigortalı Adayının Şirket Seçimi ve Sağlık Sigortalısının İlk Yılı
Sağlık Sigortacılığında Yeni Sigortacılar
Sağlık Sigortacılığı, Sgk ve Genel Sağlık Sigortası Bileşenleri
Sağlık Sigortacılığında Satış; Cesaret Yoksa İtibarda Yoktur
Sağlık Sigortacılığında Acentenin Şirket Seçimi
Sağlık Sigortacılığında Acente ve Sigortalısı
Sağlık Sigortacılığında Acente ve Şirket İlişkileri
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International World Medasist International Sigorta ve Bes Medasist International Business
www.medasist.com www.sigortaegitim.com Travel Assistance
    Business Life
    Education
  

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Platformu, portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Platform, portal managers has no responsibility and bind.

Turkey News - Google News in Turkey - Turkey Companies - Invest in Turkey - Acıbadem Hospital - Turkish Business - Turkey Video - Turkish Real Estate - Turkey Actuel - Economy
Medasist International © Copyright 2005