E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Suna Kan 50 Yıl sonra Boğaziçi´nde çaldı
  11.11.2011


Ünlü piyano hocası Ferhunde Erkin´le 1961´de verdiği konserin ardından Suna Kan ilk kez dün akşam yine Boğaziçi Üniversitesi konser salonu Albert Long Hall´de çaldı. 


Gürer Aykal yönetimindeki İstanbul Sinfonietta kendisine Vivaldi’nin Dört Mevsim’inde eşlik etti. Konser öncesinde Gürer Aykal “Ülkemizde hiç yapamadığımız şey gelenekleri yaşatabilmek. Keşke her ilde bir Evin olsa” diyerek Albert Long Hall konserlerini 15 yıldır gerçekleştiren Cumhuriyet Gazetesi müzik yazarı, Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Evin İlyasoğlu’na hayranlığını dile getirdi.  Baş kemancısı da olduğu Ankara Oda Orkestrası’nın kuruluşundan beri Suna Kan’la sayısız konser veren şef Gürer Aykal, “Vivaldi’nin Mevsimler’ini Suna Kan ile Avrupa’nın birçok ülkesinde ve bütün Türkiye’de başarıyla çaldık” diyerek o güzel konserlerden anımsadığı birkaç anıyı seyircilerle paylaştı.

Konserin ilk yarısında Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası solist sanatçılarından oluşan İstanbul Sinfonietta hocaları şef Gürer Aykal yönetiminde Çaykovski’nin ünlü eseri “Yaylılar İçin Serenat”ı seslendirdi. Orkestra, ikinci yarıda Türkiye’de oda müziğinin öncüsü, en deneyimli iki ustasıyla “Dört Mevsimler”i büyük bir keyif ve yüksek bir birliktelikte çaldılar. Ayakta dakikalarca alkışlanan sanatçılar konseri Mozart’tan bisle noktaladılar. Bu tarihi konserde Suna Kan büyük bir virtüöz olduğunu bir kez daha gösterdi.

İdil Biret ile adlarına çıkan yasa ile devlet bursu alarak 12 yaşından önce 6 ay Roma’ya, sonra Paris’e giderek müzik eğitimini tamamlayan, Gabriel Bouillon’un öğrencisi olan Suna Kan, müzik yazarı Evin İlyasoğlu ile Cumhuriyet Gazetesi’nde çıkan söyleşisinde  katıldığı yarışmaları şu sözlerle özetliyor; “15 yaşımdan itibaren 20 yaşıma kadar yarışmalara katıldım. O süreç feci bir şeydi. 1954 Cenevre Yarışması’nda birincilik, 1955 Viotti Yarışması’nda birincilik, 1956 Münih Yarışması’nda ikincilik, 1957 M. Long-J.Thibaud Yarışması’nda “Paris Şehri Ödülü”nü aldım. Karşılığında para veriyorlardı, turneler ve konserler organize ediyorlardı. Emprezaryolarla tanışıyor, onlardan yeni teklifler alıyordum. Bizim kuşakta benden başka bu kadar çok yarışmaya giren yoktu. Ayla Erduran Wieniawski yarışmasında ilk altıya girmeyi başarmıştı. İdil Biret hiç yarışmaya girmedi, doğrudan konserlere başladı.” Gene aynı söyleşide; “Sonra yurda dönünce Anadolu’da en çok konser veren sanatçılardan oldunuz. 1961’den itibaren neredeyse her yere gittiniz” sözlerini ise Suna Kan; “Ancak bir kere gitmekle iş bitmiyor ki! Süreklilik gerek. Yerel yönetimlerin sanatçıları davet etmesi, televizyon kanallarında klasik müzik sunulması çok önemli” diyerek yanıtlıyor.

  
  

Kaynak : cumhuriyet.com.tr
Hit : 1068


Hayal Bile Edemeyeceğiniz Bir Şey En Güzel Gerçeğiniz Oldu mu?
Haydi Kızlar BASK’etbola!
Küçük Ama Dev Adam
Çocuk Ressamlarla Renge Yolculuk IV
Süper Bacaksız Tyrone Muggsy Bogues
UEFA ve TFF´yi dava etti!
2012 olimpiyatları 3 boyutlu yayınlanacak
Ülker´den Fenerbahçe´ye süper destek
En zengin kulüp Real Madrid
O Bir Efsane, Karl "Postacı" Malone
1984´den 2014´e Krallar ve Veliahtları
Biraz Müzikte Gerek
Mehmet Okur Türklerin Kalesi New Jersey´de
NBA’de lokavt ‘söz’le bitti zarar 1 milyar dolara ulaştı
Manchester City´de 308 milyon dolarlık zarar
Agresif ve Unutulmaz Bir Yıldız: Charles "Sır" Barkley
Kısa Şortlulardan Bir Başarı Efsanesi: Bask Veteran Avrupa Şampiyonu
Fenerbahçe taraftarından yardım kampanyası
TFF´den Doğu Anadolu´ya yeni futbol projesi
Bask’ın gençlere yatırımı devam ediyor
Beko Basketbol Ligi 46 yaşına giriyor
Maçlar 14 Kasım´a kadar iptal
Bir Basketbol Maestrosu: Necati Güler
Katarlılar Manchester United´a talip
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International World Medasist International Sigorta ve Bes Medasist International Business
www.medasist.com www.sigortaegitim.com Travel Assistance
    Business Life
    Education
  

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Platformu, portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Platform, portal managers has no responsibility and bind.

Turkey News - Google News in Turkey - Turkey Companies - Invest in Turkey - Acıbadem Hospital - Turkish Business - Turkey Video - Turkish Real Estate - Turkey Actuel - Economy
Medasist International © Copyright 2005