E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Süper Bacaksız Tyrone Muggsy Bogues
  20.10.2012


NBA´in gelmiş geçmiş en kısa oyuncusu olan süper bücür Tyrone BOGUES 


Bugün yada geçmişte birçok basketbol oyuncusu olmak isteyen genç "bu boy ile basketbolda bir yere varamazsın, bırak basketbolu sadece ders çalış ve adam ol" sözlerini çok duymuştur. Onlardan biri de inşaat kalfası olan babasından sürekli bunları duymaya içerleyen 1.59 m. boyuyla Tyrone BOGUES'ti. Belki de mitoloji de devlerle savaşan Goliath efsanesinin basketbol sahalarında Tyrone BOGUES ile doğuşunu bu sözler körüklüyordu.

Tyrone Curtis BOGUES, 09 Ocak 1965 tarihinde Baltimore – Marryland'de doğdu. Henüz 6 yaşında birazda ailesinin içinde bulunduğu ekonomik sorunlara isyan edercesine mahalle aralarında basketbol oynamayan başlayan Tyrone BOGUES'in boyu nedeniyle basketboldan kopmaya hiç niyeti yoktu. Bu arada gerçek başarı için basketbol kadar derslerine de zaman ayırıyordu. Zamanla okul maçlarında takımının başarılarında önemli rol oynamaya başladı. Babasının Tyrone'ın boyu nedeniyle tüm karşı çıkmalarına rağmen, bir gün bir yıldız olabileceğini hiç düşünmeden basketbol sevgisi ağır basıyor ve inatla çalışıyordu.

1978 ile1982 yılları arasında oynadığı Baltimore Dunbar High School'daki Coach'ı Bob WADE onun için " zorluklara göğüs germesi gereken konularda onun gibi inatçı birisini görmedim, olağanüstü çalışması ve yetenekleri ile 64 maçı üstüste kazandığımız galibiyet serimizde çok büyük payı olsa da hiçbir zaman onun bir Dünya Şampiyonası'nda yıldızlaşacağı aklıma gelmemişti" diyordu.

Ondaki ışığı görenlerden biri de büyük bir riske girerek, North Carolina, Marryland, Georgia Tech, Virginia gibi güçlü takımların olduğu NCAA'in Atlatic Konferansının Wake Forest Üniversitesi Coach'ı Carl TRACY'di. Coach TRACY, 1983 ile 1987 yılları arasında Wake Forest Üniversitesi'nin  oyun kuruculuğunu verdiği Tyrone BOGUES hakkında yanılmadı. Üniversite kariyeri boyunca 1.59cm.'lik Tyrone BOGUES'in sayı ortalaması 14'ün altına düşmezken, 2.00m.lik dev oyuncularla savunma mücadelesi Coach Karl TRACY tarafından Goliath Efsanesine benzetildi. Tyrone BOGUES, NCAA kariyerine maç başına 14.8 sayı, 9.5 asist, 3.8 rebound ve 3.9 top çalma ile noktalıyordu.

Wake Forest Üniversitesi'nin bu sihirli güce sahip oyuncusunun esas patlaması, 1986'daki Dünya Basketbol Şampiyonası'nda oldu. Güçlü ve uzun oyuncu David ROBINSON ile oyun Tyrone BOGUES önderliğindeki ağırlıklı olarak NCAA oyuncularından kurulu ABD, 2.20cm'lik dev Arvidas SABONIS önderliğindeki Sovyetler Birliği'ni Final maçında yenerken, hızı, savunması ve sayılarıyla Tyrone BOGUES tabiiki de bunları başarırken inanılmaz dikkat çeken boyuyla tüm Dünya'nın ilgisini çekiyordu. Hatta aynı şampiyonada daha önce oynanan Yugoslavya maçında basketbolun Mozart'ı maç başına 27 sayıyla oynayan Drazen PETROVIC'i tutan Tyrone BOGUES onu 17'de 4 isabetle 8 sayıda tutuyordu. İspanya'daki Dünya Şampiyonası finalleri boyunca ABD'nin 1 numaralı basketbol elçisi haline gelen Tyrone BOGUES'e İspanyollar "La Chispa Negra" yani "Kara Kıvılcım" adını takıyorlardı.

1 yıl daha Wake Forest Üniversitesi'nde oynadıktan sonra, 1987 yılında İspanyol takımlarının süper tekliflerine rağmen Tyroen BOGUES, NBA'i tercih ediyordu. Tyroen BOGUES, 1987 Draft'ının 1. turunda 12.sırada Charlotte Hornets tarafından seçildi. 1.59m'lik ve 64kg'lik süper guard, giderek alıştığı NBA Liginde hızının yanına gücünü, asistlerini, top çalmalarını ve sayı potansiyelini hatta reboundlarını da ekleyerek 1987-2001 yılları arasında Charlotte Hornets, Washington Bullets, Golden State Warriors ve Toronto Raptors'ta oynadı. Özellikle Washington Bullets'teki takım arkadaşı 2.31cm. boyundaki Manute Bol ile çektirdiği resimler tüm basketbolseverler için unutulmayacak kareler oluşturuyordu.

14 yıl süren NBA macerasını 2001'de 6.858 sayı, 6.720 asist ve 1.369 top çalma kariyer istatistikleriyle noktalayan Tyrone BOGUES, 2005 – 2007 yılları arasında WNBA'in güçlü takımı Charlotte Stings'i çalıştırdı.

Michael JORDAN'ın eğlenceli filmi Space Jam'de Larry JOHNSON, Patrick EWING, Charles BARKLEY ile birlikte oynayan Tyrone BOGUES, 2011'den bugüne kadar da NCAA ligindeki United Faith, Christian Academy'i çalıştırmaktadır.

NBA'in gelmiş geçmiş en kısa oyuncusu olan süper bücür Tyrone BOGUES basketbolda sevgi, çalışma ve tabiki yetenek varsa fiziksel özellikler ne olursa olsun herkese bir yer olduğunu kanıtlamıştır.

KISA ŞORTLU EFSANELER
NBA  GÜNLÜKLERİ
ALİ CİVAN

  
  

Kaynak : Kısa Şortlu Efsaneler ( ALİ CİVAN ) Kitabı
Hit : 2965


Hayal Bile Edemeyeceğiniz Bir Şey En Güzel Gerçeğiniz Oldu mu?
Haydi Kızlar BASK’etbola!
Küçük Ama Dev Adam
Çocuk Ressamlarla Renge Yolculuk IV
Süper Bacaksız Tyrone Muggsy Bogues
UEFA ve TFF´yi dava etti!
2012 olimpiyatları 3 boyutlu yayınlanacak
Ülker´den Fenerbahçe´ye süper destek
En zengin kulüp Real Madrid
O Bir Efsane, Karl "Postacı" Malone
1984´den 2014´e Krallar ve Veliahtları
Biraz Müzikte Gerek
Mehmet Okur Türklerin Kalesi New Jersey´de
NBA’de lokavt ‘söz’le bitti zarar 1 milyar dolara ulaştı
Manchester City´de 308 milyon dolarlık zarar
Agresif ve Unutulmaz Bir Yıldız: Charles "Sır" Barkley
Kısa Şortlulardan Bir Başarı Efsanesi: Bask Veteran Avrupa Şampiyonu
Fenerbahçe taraftarından yardım kampanyası
TFF´den Doğu Anadolu´ya yeni futbol projesi
Bask’ın gençlere yatırımı devam ediyor
Beko Basketbol Ligi 46 yaşına giriyor
Maçlar 14 Kasım´a kadar iptal
Bir Basketbol Maestrosu: Necati Güler
Katarlılar Manchester United´a talip
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International World Medasist International Sigorta ve Bes Medasist International Business
www.medasist.com www.sigortaegitim.com Travel Assistance
    Business Life
    Education
  

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Platformu, portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Platform, portal managers has no responsibility and bind.

Turkey News - Google News in Turkey - Turkey Companies - Invest in Turkey - Acıbadem Hospital - Turkish Business - Turkey Video - Turkish Real Estate - Turkey Actuel - Economy
Medasist International © Copyright 2005