E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yeryüzündeki Cennet: Miami
  11.04.2020


“Yeryüzündeki Cennet” olarak tabir edebileceğimiz ABD’nin Florida eyaletinin Miami şehri; sıcağıyla, insanlarının mutluluğuyla, eğlencesiyle, kendisine seyahat eden sadece Avrupalılar’ı değil Amerikalılar’ı da şaşırtmasıyla, aradığınız her şeyi bulabilmenizi sağlaması ve gidenin bir daha gitmek isteyeceği bir şehir. 


“Yeryüzündeki Cennet” olarak tabir edebileceğimiz ABD’nin Florida eyaletinin Miami şehri; sıcağıyla, insanlarının mutluluğuyla, eğlencesiyle, kendisine seyahat eden sadece Avrupalılar’ı değil Amerikalılar’ı da şaşırtmasıyla, aradığınız her şeyi bulabilmenizi sağlaması ve gidenin bir daha gitmek isteyeceği bir şehir.

İstanbul’dan Miami Uluslararası Havaalanı’na yaklaşık 12 saatte ulaşılabildim.

Miami'de Adalar arasındaki portatif köprüler


Havaalanından Downtown’a Gidiş
Miami Havaalanı’na indiğiniz de oraya nereden gelirseniz gelin bir şeylerin değiştiğini görebiliyorsunuz. Uçaktan iner inmez ilk karşılaştığınız; havaalanları arasında uluslararası ödüle sahip “yer piyanosu”. Her biri bir müzik notasına denk gelecek şekilde yere yerleştirilmiş 100 metrelik renkli piyano tuşlarının üzerinden yürürken çıkan armonik sesler belki de Dünya’nın standart bir şehrine gelmediğinizin ilk göstergesi.

Havaalanından çıkan çoğunluk; ABD şehirlerinin devasa büyüklükleri, benzinin ve kiralama fiyatlarının ucuzluğu gibi nedenlerden dolayı araç kiralama yolunu tercih ediyor. Buna rağmen 20 dakika uzaklıktaki Downtown olarak adlandırılan şehir merkezine gitmek için gelişmiş bir shuttle servisi ve uygun fiyatlı taksiler mevcut.

Miami
Miami konumunun etkisiyle ABD’de İngilizce’den çok İspanyolca’nın konuşulduğu tek şehir. Bunda sadece Meksika’nın değil çok uzun yıllardır Bahamalar, Karayipler ve diğer Orta Amerika ülkelerinden gelen göçmenlerin etkisi büyük olsa gerek.

Miami’de yaz ayları sıcaklık ortalaması 40 derece civarında olsa da benim orada bulunduğun Mart ayı ile diğer kış aylarında sıcaklık 25 derece civarında ve seyahat için bu aylar daha doğru.

Miami Okyanus kumsalı ortalama 100 m. genişliğinde kumdan meydana gelse ve tertemiz olsa da okyanus girmek keyifli ama okyanus kıyılarında su bulanık.

Miami’ye yerleşen Türkler’in sayısı fazla olsa da izole olmuş bir durumdalar. Yine de bir markette beni Amerikalı sanan ve dakikalarca arkadaşlarını çekiştiren iki hostes hanımı istemeden de olsa dinlemek çok komik ve eğlenceliydi.

ABD’nin ulusal ve uluslararası politikaları için ne düşünürsek düşünelim Amerikalılar çok sempatik, sıcak ve konuşkan insanlar. Amerikalıların çoğu hala Türkiye’nin hangi kıtada olduğunu bilmese hatta bazıları Türkiye diye bir ülke duymamış olsalar bile sokakta, barda, otobüste, maçta hangi yaştan olursa olsun herkes konuşmayı çok seviyor ama hayat bu istisnalarda olabilir aman dikkat!

Miami'de Disnayland mağazası

Miami gece hayatı otellerdeki ve gece kulüplerindeki havuz başı partileri ve hızlı gece hayatı ile meraklarının çılgınca geceler geçirebileceği bir şehir.

Sanılanın aksine Miami, biz Türkler için pahalı bir şehir değil. Miami’deki orta sınıf bir restoranda 20-25 Dolar’a yemek yiyebilmek ve 70-80 Dolar’a 3 yıldızlı ya da 120-150 dolar aralığında 4 yıldızlı bir otelde konaklamak mümkün.

Miami çok sayıda adanın bazı yerlerde kilometrelerce uzunluğundaki köprülerle birleştirilmesiyle; bazı yerlerde ise daha kısa ve açılır kapanır köprülerle büyütülmüş bir şehir.

Miami'de Adalar arasındaki portatif köprüler
Miami’de Adalar arasındaki portatif köprüler
İlk aşama da şehri; Downtown (şehir merkezi) ve South Beach (sahil bölgesi) olarak ikiye ayırmak mümkün.

Miami’de Gezilecek Yerler
-Downtown
Downtown (şehir merkezi) Miami’nin bir anlamda daha ciddi yüzü. Burada iş merkezi gökdelenler, geniş caddeler, dev iş otelleri ve alışveriş merkezleri yer alıyor. Downtown, ABD’nin  son yıllarda popülaritesi artan bir bankacılık merkezi olma yolunda (tabii bunda en önemli etken nereden geldiği belli olmayan Latin Amerikan gelen kaçak paralar)

-South Beach
South Beach’e adaları aşarak köprüler üzerinden giderken yolda adalardaki muhteşem malikaneleri gördükçe yol bir rüya gibi geçiyor. Downtown’dan araçla 15 dakikalık mesafede bulunan South Beach (sahil bölgesi)’e, Miami’nin simgesi diyebiliriz. Filmler ve müzik kliplerinde sıkça karşımıza çıktığı için tanıdık gelebilir.

Miami Atlantik'e paralel bir rüya South Beach
Miami Atlantik’e paralel bir rüya South Beach
South Beach’te kumsalın hemen ardından başlayan gökdelen oteller özellikle Miami ile ilgili hemen hemen tüm fotoğrafların ve kartpostalların ana temasını oluşturuyor. Kumsala paralel olan sahil caddesinde barlar, gece kulüpleri ve lüks restoranlar yer alırken; bir üst cadde de çoğu 3 yıldızlı olan 3-4 katlı yüzlerce otel yer alıyor.

South Beach muhteşem plajları, gerçekten eğlenceli gece kulüpleri  ve kapısında kuyruklar oluşan gurme restoranlarıyla çok keyifli bir bölge. South Beach‘teki  Lincoln Road Mall ise çok ucuz olmasa da çok çeşitli mağazaları barındıran bir alışveriş merkezi. Ayrıca Wolfsonian-FIU Müzesi; günümüzün en önemli modern sanat müzelerinden biri, tavsiye edilir.

-Ocean Drive Caddesi
South Beach bölgesinin Atlantik Okyanusu’na paralel olan  üst caddesi Ocean Drive Caddesi’ni ise; South Beach gibi filmlerdeki patenli kızların dolaştığı sahnelerden hatırlayabilirsiniz.

Miami Okyanusun bir üst sokağı Ocean Drive
Miami Okyanusun bir üst sokağı Ocean Drive
Kafe ve restaurantlarıyla günün her saati keyifli vakit geçirmenizi sağlıyor. Tabii ki Ocean Drive Caddesi; küçük bir cadde değil ve onlarca kilometrelik bir sahile paralel olan üst caddeyi  kapsıyor.

-Bayside
Miami’de gezilecek ve yaşanacak çok keyifli ortamlar var ve hemen hemen hepsinin ulaşımıyla ilgili detaylı tanıtımlar mevcut söz gelimi, Downtown’da South Beach’e giderken görebileceğiniz Dünya’nın en büyük Ship Cruise (Gemi Seyahati Limanı) Miami Port’tan 160 Dolar’a keyifli bir seyahat gemisiyle günübirlik Bahama Adaları’na gidip muhteşem bir deneyim yaşayabilirsiniz. Miami Port’tan ayrıca Karayipler’den Küba’ya Meksika’dan Brezilya’ya kadar 3 ila 15 gün arasında çeşitli gemi turları çok uygun fiyatlarla satılıyor.

Miami'de eğlenceli Bayside
Miami’de eğlenceli Bayside
Miami’nin özellikle South Beach ve Coconut Grove bölgeleri geceleri, restoranları, barları ve gece kulüpleriyle çok eğlenceli.  Bu arada İstanbul Ataköy’de ki Ataköy Marina kompleksinin benzeri olan Bayside’da hem alışveriş için hem de gece kulüpleriyle turistlere rengarenk bir gece sunuyor.

-Fort Lauder Dale
Miami’ye gitmişken, 45 Km uzaklıktaki Fort Lauder Dale’yi görmeden sakın dönmeyin. Miami’ye 35 dakikalık uzaklıktaki Fort Lauder Dale bölgesi inanılmaz zengin ve göz alıcı. Fort Lauder Dale’de gezerken yolun sağ ve solunda ki kanalların kıyılarına yapılmış yüzlerce muhteşem malikane ve hepsinin önünde çok özel tekneler ve yatlar görebilirsiniz. Fort Lauder Dale’nin sahili gerçekten çok güzel ve sahilde yürürken birçok ünlüyle karşılaşabilirsiniz. Ben kulaklığıyla müzik dinleyerek sabah yürüyüşü yapan ünlü Hollywood yıldızı Goldie Hawn ile karşılaştım.

Miami Fortlauderdale zenginliğin başkenti
Miami Fortlauderdale zenginliğin başkenti
Fort Lauder Dale’den Miami dönüşündeki paralı otobanda iki konu dikkatimi çekti; otobanın çıkışına koyulan ödeme kutularına herkes madeni paralarla ödeme yapıyordu ancak nasıl oluyorsa eksik ödeme yapsalar ya da hiç yapmasalar bile yollarına devam edebilecekken kimse eksik ücret ödemiyordu. Herhangi bir kamera ya da güvenlik önlemi de yoktu. Bu Amerikan toplumunun kurallara inanılmaz sadakatiydi.

İkinci konu ise ABD’de birçok yerde uygulanan İdiot Proof (Aptal Kanıtı) politikasıyla ilgiliydi. İdiot Proof, Amerikalıların herhangi bir konu kolayca anlaşılacağı halde daha da net olarak o konuyu belirtmek ya da anlatmak için yaptıkları bir stratejiydi. Söz gelimi, en basit şeyleri bile oluruna bırakmadan yazarak anlatmak. Otobanın çıkışında ki her haliyle para kutusu olduğu ve ücret atılacağı belli olan para kutularının üstüne “Bu para kutularına ücretinizi atınız.” yazılıydı.

-Everglades Ulusal Parkı
Miami, tropikal bir bölge olması nedeniyle timsahları ile de ünlü, yalnız Florida timsahları Afrika timsahları kadar büyük olmasalar da onlardan daha hızlı oldukları kesin.

Miami,Everglades Ulusal Parkı
Miami,Everglades Ulusal Parkı
Miami şehir merkezine 45 dk. uzaklıkta bulunan ve otobüslerle gidilen Sawgrass Timsah Çiftliği bataklığın üzerinde Howercraftlarla gezerek timsahları doğal yaşamlarında görebileceğiniz eşsiz bir yer ve tur ücreti 70-80$ civarında.

-Orlando
Miami’den gidilebilecek çok sayıda turistik bölge olsa da içinde Disneyland ve Universal Studios’u da barındıran Orlando şehri bunların en renklilerinden biri. Miami’den Orlando’nun bu eğlence merkezlerine her sabah günübirlik tur otobüsleri kalkıyor ve Orlando’da öyle bir otoparkta sizi bırakıyor ki sağ tarafa 200m. giderseniz Universal Studioları sol tarafa 200m. giderseniz.

Miami'de Disnayland mağazası
Miami’de Disnayland mağazası
Disneyland. Orlando’daki 1 günlük vaktimde ben Universal Studiolarını seçtim ve muhteşem bir gün geçirdim. Tur ücreti ise otobüs yolculuğu ve Universal  Studios’un günlük ücreti birlikte olmak kaydıyla 150$ civarındaydı. Bu arada 4 saat süren Miami-Orlando yolculuğu dümdüz bir hat üzerinde yapılırken yolun 2 kenarında da yol boyunca, aralıksız golf sahası şeklindeki  çimenleri görerek ilerliyorsunuz.

-American Airlines Arena
Miami’ye gidip de ünlü American Airlines Arena’da 1 Miami Heat maçı seyretmeden olmaz.

American Airlines Arena'da bir şölen öncesi Miami Heat-Denver Nuggets Maçı


American Airlines Arena'da bir şölen öncesi Miami Heat-Denver Nuggets Maçı
American Airlines Arena’da bir şölen öncesi Miami Heat-Denver Nuggets Maçı
Miamili’ler NBA’in güçlü takımı Miami Heat’in maçlarına bir şölen havasında gidiyorlar. Miami Heat’in maçlarında son derece şık beyler ve tuvaletlerini giymiş bayanlar çok fazla sıradan, tabi bu arada şunu da unutmamak gerek Miami Heat maçı sadece gecenin başlangıcı! Miami Heat’in NBA maçına gelirsek eski bir oyuncu ve basketbolsever olarak heyecanla gittiğim maçta sahadaki mücadeleden çok tribünlerdeki ve maç aralarındaki muhteşem gösterileri seyrettim, bundan hiç pişman olmadım.

Miami Heat'in Mabedi,American Airlines Arena
Miami Heat’in Mabedi,American Airlines Arena
Bu arada Amerikalılar bazen şakayı anlamıyorlar, maçta yanıma oturan 30 yaşlarından bir Amerikalı yönetici görünüşlü bir adama, maça geç gelmesiyle esprili bir şekilde nerede kaldığını sorduğumda gerçekten konuyu ciddiye aldı, aralıksız ve maç oynanırken, bir önceki geceden başlayarak tüm hayatını 20 dakika boyunca aralıksız anlatarak beni adeta bitirdi.

Bunların Dışında
Bir hayvansever olarak çok doğru bulmasam da Miami’de çok sayıda Yunus ve Balina gösteri merkezi var ve bu merkezler ABD’nin en turistik üçüncü kenti Miami’de turistlerin en rağbet ettiği yerlerin başında geliyor.

Miami’de muhteşem malikaneleri görebileceğiniz 3-4 saatlik tekne turlara katılmak ya da tekne kiralayarak adaların arasında gezinmekte çok sağlam bir tercih olsa gerek.

Miami’de Alışveriş
Miami’de gittiğim 7 katlı Nike mağazasında hem müşteriler hem de çalışanlar arasında hiç kimsenin İngilizce bilmemesi üzerinde derdimi el işaretleriyle anlatmış ve garip bir tecrübe yaşamıştım, yani bir anlamda kısa bir süre içinde olsa Miami’deki bir Nike mağazasında İngilizce konuşan tek kişiydimJ

Bu arada markette karşılaştığım kasiyer nereli olduğumu sorunca aramızda garip bir diyalog geçti. Türkiye’den geldiğimi söylediğimde “Bilmiyorum.” cevabıyla karşılaştım. Bu sefer, Avrupa kıtasından geldiğimi söyledim; o da Avrupa kıtasını birkaç kez duyduğunu belirtti.

Alışveriş demişken Miami’de ne alırsanız alın fiyatlar çok uygun özellikle şehrin biraz dışında bulunan inanılmaz büyüklükteki Outlet’lerde alışveriş çılgını olabilirsiniz. Yalnız burada unutulmaması gereken bir diğer konuda aldıklarınızın Türkiye’ye taşınabilir olması çünkü bu dev Outlet’lerde genellikle uygun fiyata her aradığınızı bulduğunuz için şaşırıp satın alabiliyorsunuz. Ama ya onların Türkiye’ye taşınması?

Keyifli Coconut Groove
Keyifli Coconut Groove
Biscayne kıyılarında bulunan Coconut Grove, kaldırım üzerindeki  kafelerin, restaurantların ve CocoWalk Alışveriş merkezi çevresinde şık mağazaların bulunduğu bir bölge. Coconut Groove sahil şeridi; yelken kulüpleri , marinalar ve yüzlerce süper yat ile Dünya’nın en zengin ve keyifli bölgelerinden biri.

Okyanustan çıkıp,şortla bir Hammer satın alabilmek


Okyanustan çıkıp,şortla bir Hammer satın alabilmek
Okyanustan çıkıp,şortla bir Hammer satın alabilmek
Amerikalılar rahat insanlar, bir gün okyanus çıkışı gittiğimiz ve içinde 50 kadar son model Ferrari bulunan bir galeri sahibi, galeride su damlayan şortlarımıza rağmen bize araçlarla ilgili detaylı bilgi verdi.  Muhtemelen Türkiye’de deniz çıkışı şortlarla araç bakmak isteyen bizleri içeri bile sokmazlardı.

Miami’de Nerede Yenir?
Akşam yemeğinde çok hoşunuza gidecek 2 mekandan bahsedersek bunlar NBA ve NFL maçlarında dans eden ponpon kızların çalıştığı Bay Side’daki Hooters Bar ve özellikle Güney Amerikalı kadın garsonların çalıştığı Liman bölgesindeki Hard Rock Cafe. Bu iki mekanın hem yiyecekleri hem ambiansı çok keyifli hem de fiyatları uygun.

Bu arada Miami’de çok değişik konseptli restaurantlar var. Bunlardan biri  1800’lerin sonlarından itibaren her balıkçının tuttuğu dev balığın resmini getirerek restaurantın duvarına astığı ünlü Babylon Beach Restaurant , fiyatları yüksek olsa da sıkı ve lezzetli bir deneyim.

Miami’de özellikle South Beach ve liman bölgesindeki restaurantlarda rezervasyonunuz yoksa içeri girememeniz ya da sıra beklemeniz olası.

Sonuç olarak Miami bir masal diyarı ve 10-15 gün rahatlıkla ayrılabilecek aynı zamanda da tekrar tekrar gitmek istenebilecek bir rüya şehir. Yeni yazılarımda görüşmek üzere…
  
  

Kaynak :
Hit : 1230


Avrupa nın Renkler Mozaiği Şehri: Berlin
Doğu ve Batı nın Paylaşamadığı Ukrayna nın Kalbi: Kiev
Masal Kıvamındaki Aşıklar Şehri Prag
Futbol, Festival ve Sanat Diyarı Münih
Saraylar Şehri Görkemli Viyana Gezisi
Afrika nın En Gelişmiş Şehri Johannesburg
Moskova; Napolyon un Aşkı, Rusya nın Kalbi
Yeryüzündeki Cennet: Miami
Özel sağlık sigortacılığında 2012 yönelimleri
Türkiye’deki tüm Sigorta Şirketleri ne zaman kar edebilecek?
Sağlık Sigortaları Tıbbi Enflasyona Karşı
Dünya´da Sigortacılık 2011
Türkiye Sigorta Sektörünün 2012´ ye Doğru Yönelimleri
Türkiye ve Dünya Sigorta Sektörü Bileşenleri 2011
Bireysel Emeklilik Sistemi 2011
Sağlık Sigorta Sektöründe 2000 den 2011 e Yolculuk
Sağlık Sigortacılığında Reklam
Sağlık Sigortacılığında Sigortalı Adayının Şirket Seçimi ve Sağlık Sigortalısının İlk Yılı
Sağlık Sigortacılığında Yeni Sigortacılar
Sağlık Sigortacılığı, Sgk ve Genel Sağlık Sigortası Bileşenleri
Sağlık Sigortacılığında Satış; Cesaret Yoksa İtibarda Yoktur
Sağlık Sigortacılığında Acentenin Şirket Seçimi
Sağlık Sigortacılığında Acente ve Sigortalısı
Sağlık Sigortacılığında Acente ve Şirket İlişkileri
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International World Medasist International Sigorta ve Bes Medasist International Business
www.medasist.com www.sigortaegitim.com Travel Assistance
    Business Life
    Education
  

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Platformu, portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Platform, portal managers has no responsibility and bind.

Turkey News - Google News in Turkey - Turkey Companies - Invest in Turkey - Acıbadem Hospital - Turkish Business - Turkey Video - Turkish Real Estate - Turkey Actuel - Economy
Medasist International © Copyright 2005